Czwartek 2 Maja 2024r. - 123 dz. roku,  Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 11.11.13 - 11:26     Czytano: [2585]

Dar Niepodległości


W poniedziałek, 11 listopada 1918 r., o godzinie 11.00 zakończyła się I wojna światowa. W wagonie kolejowym niedaleko Compiègne we Francji Niemcy podpisały rozejm.

W Warszawie komendant Legionów Polskich Józef Piłsudski, uwolniony z niemieckiej twierdzy, przejmował władzę nad odradzającym się wojskiem polskim. 22 listopada zostanie Naczelnikiem Państwa.

Nie ma w historii Polski ostatnich wieków ważniejszej daty niż 11 listopada 1918 roku. Pierwsze oficjalne obchody Święta Niepodległości odbyły się dopiero w roku 1937, ale Polacy świętowali 11 Listopada już wcześniej.

Polska niepodległość była wymodlona i wycierpiana przez kilka pokoleń. Wyrąbali ją ludzie o wielkich sercach, odwołujący się do przykładu przodków. „Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, z ojca krwią spada dziedzictwem na syna” (Adam Mickiewicz).

Listopad roku 1918 otworzył ciąg zdarzeń: krwawe potyczki z Ukraińcami o polski Lwów i wschodnią Małopolskę, Powstanie Wielkopolskie, powstania śląskie, powstanie sejneńskie, walka o ziemię cieszyńską, plebiscyty na pograniczu niemieckim, wojna z bolszewikami o być albo nie być odrodzonego państwa.

Niepodległości nikt nam nie podarował. Ani cesarze niemiecki i austriacki, ani Mikołaj II, car Rosji, ani przywódcy bolszewickiej rewolty, dekretujący obłudnie nasze prawo do samostanowienia. Nawet prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson, choć jego deklarację z roku 1918 o potrzebie wskrzeszenia państwa polskiego przyjęliśmy z wdzięcznością jako akt wiekopomny.

Polska odrodziła się w krwawych bojach. „Bo wciąż na jawie widzę i co noc mi się śni, że ta, co nie zginęła, wyrośnie z naszej krwi” – pisał poeta i żołnierz Edward Słoński. Uszanujmy to, co wyrosło z daru Opatrzności Bożej i z krwi naszych ojców. Brońmy polskiej suwerenności, którą dziś kupczą „najpospolitsi szuje” (Jan Kasprowicz).

Piotr Szubarczyk
Nasz Dziennik

Wersja do druku

Lubomir - 14.11.13 8:28
Byliśmy narodem nieprzekupnym, bezkompromisowym. Byliśmy...Teraz można o nas mówić różnie. Nasze ideały, według któryvch układaliśmy nasze życie zostały ośmieszone lub wypłukane przez wodę klozetową z mediów główno ściekowych, mediów brukowych. Coraz trudniej znależć w Polsce Bożych ludzi, ludzi honoru, ludzi oddanych całkowicie ojczyźnie. Patrząc z czasowego dystansu na pewne sprawy i pewnych ludzi, możemy odkryć jak ewoluowały ich poglądy i zachowania, kiedy np otrzymali z niemieckiej fundacji pieniądze na domek jednorodzinny czy niemieccy fundatorzy wręczyli im kluczyki do najnowszego modelu mercedesa. Wówczas Polska, Polacy i polskość przestawały dla nich istnieć. Wówczas mogli pokazywać Niemcom osobiście co jeszcze należy zlikwidować w Polsce. Ilu z nich wydrapało się po plecach polskich stoczniowców, by ich potem zdradzić?. By oddać ich w ręce międzynarodowych kontraband, dowodzonych przez niemieckich hersztów?. Apogeum podłości było zaproszenie do Gdańska Guentera Grassa, weterana Waffen-SS i nadanie mu honorowego obywatelstwa grodu nad Motławą. Ilu piszących Polaków musiało opuścić swoje ukochane Pomorze i Polskę, poniewaź antypolski tyran i solidarni sabotażyści zaserwowali im istne piekło na swojej ojcowiźnie?. Do nich należał m.in. poeta Mirosław Krupiński. Sabotażyści szybko złapali się pod pachę ze stronnikami obcej supremacji w Polsce. Dzisiaj nawet 'Pan Tadeusz' ich denerwuje. Oby nie przemycili do lektur szkolnych Polaków 'Manifestu Komunistycznego' Marxa lub 'Mein Kampf', innego niemieckiego grafomana. Nienawiść do Polski, Polaków i polskości różnie może się objawiać. Patologia potrafi się odradzać, jeżeli nie została usunięta całkowicie.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

02 Maja 1952 roku
British Airline, jako pierwsze na świecie linie lotnicze wprowadziły samolot odrzutowy do lotów pasażerskich.


02 Maja 1720 roku
Król August II Mocny nadał Suwałkom prawa miejskie


Zobacz więcej