Poniedziałek 19 Sierpnia 2019r. - 231 dz. roku,  Imieniny: Emilii, Julinana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 09.06.18 - 19:36     Czytano: [295]

Dział: Oko Cyklopa

KALENDARIUM (9)OKO CYKLOPA

Sławomir M. Kozak


Aniutkowi poświęcam…


...


PAŹDZIERNIK

1


The New York Times, opierając się na oświadczeniach oficjeli przedstawionych w tym czasie, odnotowuje „następujące po sobie ostrzeżenia o możliwości użycia broni chemicznej lub biologicznej” . Szef personelu Białego Domu, Andrew Card powiedział: „nie staram się być panikarzem, ale wiemy, że te organizacje terrorystyczne, jak Al Kaida, dowodzone przez Osamę Bin Ladena i innych, prawdopodobnie wiedzą jak wykorzystać broń biologiczną, czy chemiczną” . Reprezentant Henry J. Hyde mówił, że broń biologiczna „przeraża” go bardziej niż nuklearna, ponieważ może być sprowadzona do kraju „raczej łatwo”. Podobnie wypowiadali się Rumsfeld, Ashcroft i inni. Trzy dni później pojawił się wąglik (New York Times, 01/10/2001).


2

Kilka dni przed atakami wąglikiem, do jednego z naukowców z Fort Detrick w Maryland (USAMRIID) przychodzi dziwny list. Zaadresowany do doktora Ayaad Assaad’a, muzułmanina urodzonego w Egipcie. Anonim określał doktora mianem „potencjalnego terrorysty” nienawidzącego USA i mającego wiedzę, jak użyć przeciw swej drugiej ojczyźnie broni biologicznej. Był to ostatni z całej serii ataków na Assaad’a, które zaczęły się już w początku lat 90.. Autor listu twierdził, że jest byłym kolegą doktora. Sugerował on, że ataków może dokonać ktoś z długoletnią niechęcią wobec doktora Assad’a. Podejrzany potem w tej sprawie Philip Zack, okazał się być takim właśnie noszącym urazę do niego współpracownikiem(1) .

Ustawa Patriot Act zostaje przedstawiona w Kongresie. Nie wszyscy dobrze ją przyjmują (Patriot Act, 02/10/2001). Dzień później Przewodniczący Senackiej Większości, późniejszy cel ataku wąglikiem, Tom Daschle wyraził powątpiewanie w możliwość przyjęcia przez Senat ustawy w czasie wymaganym przez administrację, czyli w ciągu tygodnia. Będąc najważniejszą osobą w Senacie Daschle miał ogromny wpływ na blokowanie lub spowalnianie przyjęcia ustawy. Prokurator Generalny Ashcroft oskarżał Demokratów o hamowanie procedury (Washington Post, 03/10/2001). 4 października, Przewodniczący Senackiej Komisji Prawa, późniejszy cel ataku wąglikiem, Patrick Leahy oskarżył administrację Bush’a o nie dotrzymywanie umowy w sprawie ustawy. Leahy był kluczową postacią, jeśli chodzi o tempo prac nad ustawą. Niektórzy ostrzegali, że „tworzący prawo szukają luk w tymże prawie, byle zdążyć na czas”. Dwa dni później Ashcroft narzekał na „raczej wolne tempo ... wobec oczekiwań dla wprowadzenia ustawy... niezadowolenie pozostaje” (Washington Post, 04/10/2001). Listy z wąglikiem do Daschle i Leahy’ego wysłano 9 października. Czy wybór tych właśnie osób mógł być w świetle powyższych faktów przypadkowy?


4

Media informują o pierwszym przypadku zarażenia wąglikiem na Florydzie. Listy z tą podejrzaną substancją trafiały do adresatów do 19 października. Po wielu fałszywych alarmach okazało się, że tylko cztery z nich zawierały prawdziwą truciznę. Trafiły one do NBC, New York Times i demokratycznych senatorów Daschle oraz Leahy’ego. Wysłano wiele fałszywek, między innymi do CBS, Fox News i St. Petersberg Times. W sumie zaraziło się 11 osób, z czego 5 zmarło (South Florida Sun-Sentinel, 12/2001).


5

Gazety donoszą, że Afganistan ma znaczące pokłady ropy naftowej i gazu. Podczas trwającej dekadę okupacji sowieckiej Moskwa oceniała rezerwy gazu w Afganistanie na 5 trylionów stóp sześciennych(2) i możliwości wydobycia 275 milionów stóp sześciennych dziennie. (Asia Times, 05/10/2001). Artykuły sugerują, że Afganistan może mieć tyle miedzi, co Chile, największy światowy producent. Ponadto w Afganistanie znajdują się ogromne złoża węgla, szmaragdów, wolframu, ołowiu, cynku, rudy uranu i wiele innych bogactw. (Houston Chronicle, 23/12/2001).


9

Senator Feingold blokuje próby przepchnięcia ustawy Patriot Act bez debaty i możliwości wniesienia poprawek. Krytykuje ustawę, jako zamach na wolność (AP, 10/10/2001). Dzień wcześniej Washington Post pisał: „Kongres utracił swą jedność, z jaką początkowo odniósł się do (9/11) zamachów” Washington Post, 08/10/2001). 9 października wysłano w Trenton, New Jersey, dwa identyczne listy do senatorów Daschle i Leahy’ego. W obu znalazły się słowa: „Śmierć Ameryce, Śmierć Izraelowi, Allah jest Wielki” (South Florida Sun-Sentinel, 12/2001).


10

FBI dopuszcza do zniszczenia zabezpieczonego wcześniej oryginalnego materiału dowodowego w postaci próbek wąglika, czyniąc tym samym znalezienie źródła, z którego pochodził bardzo trudnym zadaniem. Próbki wąglika przechowywane w laboratorium uniwersytetu stanowego Iowa w Ames od ponad 70 lat, zostały zniszczone za zgodą FBI. Materiał przechowywany w 100 fiolkach zlikwidowano, co wydaje się tym dziwniejsze, że na tym etapie podejrzewano już, że mogą pochodzić z Ames. Udowodniono to tydzień później (New York Times, 09/11/2001, South Floryda Sun-Sentinel, 12/2001) .


14

Śledczy idący tropem wąglika przekonani są, że głównym winowajcą jest Irak. CIA przekonywało: „Oni nie są w stanie wyprodukować tego w afgańskich jaskiniach. Jest to dowód na to, że w sprawę jest zamieszana jakaś agencja wywiadu. Może Iran miałby możliwości. Ale to wyszło z Iraku” (Observer, 14/10/2001). Teoria ta upadła po kilku dniach. 20 października International Herald Tribune ogłasza: „Niezadowolony pracownik krajowego laboratorium używającego wąglika przygotował ten zamach”. Artykuł mówił również o tym, że: „służby dochodzeniowe są przekonane o krajowym pochodzeniu wąglika, którego odmiana jest z pewnością różna od tych, jakich używa Irak, czy Rosja do konstruowania broni biologicznych” (International Herald Tribune, 20/10/2001). Jednak, pod koniec roku 2002, kiedy wojna z Irakiem rozkręcała się na dobre, teoria o irackim pochodzeniu wąglika powróciła na scenę.


15

Do biura senatora Daschle dociera przesyłka wysłana 9 października, zawierająca śmiertelną dawkę trucizny. List do senatora Leahy przekierowano 12 października do Wirginii, gdzie dotarł 17-ego (South Floryda Sun-Sentinel, 08/12/2001).

BBC
informuje: „Bush wskazał na Osamę Bin Ladena, jako sprawcę ataków wąglikiem. Oświadczył: … to może być prawdopodobny ślad. Nie mamy jeszcze twardych dowodów, ale to jasne, że Bin Laden to człowiek Zła” (BBC, 16/10/2001).


16

U 28 pracowników Kongresu testy na zarażenie wąglikiem dają wynik pozytywny. Zamknięte zostają budynki Izby Reprezentantów i Senatu (South Floryda Sun-Sentinel, 08/12/2001).


Dwóch mężczyzn, Moshe Elmakias i Ron Katar, zostaje zatrzymanych, kiedy okazuje się, że są w posiadaniu taśmy filmowej, na której zarejestrowano Sears Tower w Chicago. Dodatkowo, wraz z nimi, zostaje zatrzymana kobieta, Ayelet Reisler, wzbudzająca podejrzenia podczas sprawdzania dokumentów. Zostają zatrzymani w samochodzie z napisem Moving Systems Incorporated (Korporacja Systemów Przewozowych). Na filmie znajdują się bardzo duże zbliżenia budynku Sears Tower, brak jest jednak na nim daty nagrania. (Philadelphia Mercury, 18/10/2001).


18

Kanada uchyla wyłączność firmy Bayer na lek Cipro i zamawia milion tabletek leku u innego dostawcy. Amerykanie twierdzą, że nie biorą pod uwagę podobnego ruchu. Prawnicy patentowi i politycy są przekonani o słuszności decyzji władz kanadyjskich, uznając ją za całkowicie legalną i uzasadnioną (New York Times, 19/10/2001). The New York Times pisze, że: „Biały Dom wydaje się trzymać raczej stronę interesów spółek farmaceutycznych aniżeli konsumentów obawiających się o dostęp do antybiotyku Cipro” i wskazuje na ogromne środki wpłacane w przeszłości przez firmę Bayer na konto Republikanów (New York Times, 21/10/2001).


21

Korporacja Bayer, właściciel amerykańskiego patentu na Cipro, zgadza się na obniżenie ceny leku w USA z 1,83 USD do 95 centów. Analitycy rynku obliczają, że obniżka skierowana tylko do rządu, a nie do sprzedaży publicznej, zredukuje zyski spółki z 95 do 65 % (New York Times, 04/11/2001). Jednocześnie Bayer nie dała zgody żadnej innej firmie na sprowadzanie Cipro do USA. A podkreślić tu trzeba, że wiele spółek wystawiło lek za 1/30 ceny amerykańskiej i zaoferowały dostawy ogromnych jego ilości (New York Times, 21/10/2001). Ponad milion Amerykanów złożyło pozwy przeciwko firmie Bayer i dwóm innym spółkom z zarzutami o zapłacenie przez nie 200 milionów USD rywalom w zamian za nie dopuszczenie Cipro do ogólnej sprzedaży (Konferencja prasowa sprawy przeciw Bayer, 25/10/2001). Zysk uzyskany ze sprzedaży Cipro uratował firmę Bayer, której właściciele rozważali już nawet wycofanie się z działalności na rynku farmaceutycznym (Guardian, 31/10/2001).


23

Gazeta The New York Times donosi, że wielu ekspertów jest przekonanych o podobnym do Cipro działaniu innych lekarstw. „Kilka podstawowych antybiotyków, włączając w to doksycyklinę, odmianę tetracykliny i pewien rodzaj penicyliny, są równie efektywne w zwalczaniu choroby”. Są poza tym ogólnie dostępne (New York Times, 23/10/2001). Badania Pentagonu, przeprowadzone w roku 1997 na rezusach, wykazują podobne działanie innych środków. Jednak Cipro został jedynym oficjalnie przez FDA uznanym lekiem do walki z wąglikiem (New York Times, 21/10/2001).


24

Izba Reprezentantów uchwala ostateczną wersję Patriot Act oraz kilka innych wcześniejszych, mało popularnych propozycji Bush’a, jak kwestia wydobycia ropy na Alasce, redukcja 25 miliardów USD podatków dla korporacji, ograniczenia socjalne i cięcia wydatków na oświatę (CNN, 25/10/2001). Republikański kongresman Ron Paul oświadczył: „Z mojej wiedzy wynika, że ustawa nie była czytana przed głosowaniem – przynajmniej ja nie mogłem jej zdobyć. Zastosowali wszystkie możliwe techniki manipulacji, trzymali zebranych na sesji przez całą noc, a całość ustawy niesamowicie skomplikowali. Może garstka ludzi to przeczytała, jednak dla większości jej brzmienie nie było przed głosowaniem w ogóle znane” . Jak później ustalono, zrobiono zaledwie dwie kopie ustawy na kilka godzin przed głosowaniem i większość członków Izby przyznała, że oddawała głos za ustawą nie znając jej treści (Insight, 09/11/2001). Dwa dni później ostateczną jej wersję przyjął Senat. Zaatakowani wąglikiem senatorowie Daschle i Leahy poparli projekt. Bush podpisał ustawę jeszcze tego samego dnia (Fox News, 26/10/2001). Zachodzi pytanie, czy w przepchnięciu ustawy Patriot Act sprawa z wąglikiem była bez znaczenia?


27

Rząd USA przestaje podejrzewać o ataki wąglikiem Bin Ladena. „Wszystkie ślady prowadzą do wniosku, że źródło (wąglika) było krajowe. Nic nie wskazuje na zagraniczną operację terrorystyczną” . Gazeta The Washington Post sugeruje, że za sprawą stoją jakieś neonazistowskie grupy. Wkrótce po tym FBI upublicznia wypracowany przez siebie profil domniemanego sprawcy. Ma nim być samotny mężczyzna z USA z doświadczeniem naukowym i laboratoryjnym, mający dostęp do niebezpiecznych materiałów (Washington Post, 27/10/2001; ST. Petersburg Times, 10/11/2001) . Tego samego dnia gazeta The London Times donosi, że w kwietniu 2001 roku Atta otrzymał w Pradze fiolkę z wąglikiem od irackiego agenta i ta właśnie trucizna została użyta w USA (London Times, 27/10/2001). Przedstawiciele USA i Czech zaprzeczyli, by takie spotkanie w ogóle miało miejsce.

1.- Patrz również rozdział BIEG DO BAZY i odnośnik do daty 29 lipca 2008.
2.- Stopa sześcienna (cu ft) = 0,028316846592 m3.


CDN

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Sierpnia 2002 roku
Zginął w wypadku samochodowym Marek Kotański, polski działacz społeczny, twórca Monaru (ur. 1942)


19 Sierpnia 1587 roku
Zygmunt III Waza został wybrany królem Polski.


Zobacz więcej