Wtorek 26 Maja 2020r. - 147 dz. roku,  Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 09.06.18 - 19:36     Czytano: [428]

Dział: Oko Cyklopa

KALENDARIUM (9)OKO CYKLOPA

Sławomir M. Kozak


Aniutkowi poświęcam…


...


PAŹDZIERNIK

1


The New York Times, opierając się na oświadczeniach oficjeli przedstawionych w tym czasie, odnotowuje „następujące po sobie ostrzeżenia o możliwości użycia broni chemicznej lub biologicznej” . Szef personelu Białego Domu, Andrew Card powiedział: „nie staram się być panikarzem, ale wiemy, że te organizacje terrorystyczne, jak Al Kaida, dowodzone przez Osamę Bin Ladena i innych, prawdopodobnie wiedzą jak wykorzystać broń biologiczną, czy chemiczną” . Reprezentant Henry J. Hyde mówił, że broń biologiczna „przeraża” go bardziej niż nuklearna, ponieważ może być sprowadzona do kraju „raczej łatwo”. Podobnie wypowiadali się Rumsfeld, Ashcroft i inni. Trzy dni później pojawił się wąglik (New York Times, 01/10/2001).


2

Kilka dni przed atakami wąglikiem, do jednego z naukowców z Fort Detrick w Maryland (USAMRIID) przychodzi dziwny list. Zaadresowany do doktora Ayaad Assaad’a, muzułmanina urodzonego w Egipcie. Anonim określał doktora mianem „potencjalnego terrorysty” nienawidzącego USA i mającego wiedzę, jak użyć przeciw swej drugiej ojczyźnie broni biologicznej. Był to ostatni z całej serii ataków na Assaad’a, które zaczęły się już w początku lat 90.. Autor listu twierdził, że jest byłym kolegą doktora. Sugerował on, że ataków może dokonać ktoś z długoletnią niechęcią wobec doktora Assad’a. Podejrzany potem w tej sprawie Philip Zack, okazał się być takim właśnie noszącym urazę do niego współpracownikiem(1) .

Ustawa Patriot Act zostaje przedstawiona w Kongresie. Nie wszyscy dobrze ją przyjmują (Patriot Act, 02/10/2001). Dzień później Przewodniczący Senackiej Większości, późniejszy cel ataku wąglikiem, Tom Daschle wyraził powątpiewanie w możliwość przyjęcia przez Senat ustawy w czasie wymaganym przez administrację, czyli w ciągu tygodnia. Będąc najważniejszą osobą w Senacie Daschle miał ogromny wpływ na blokowanie lub spowalnianie przyjęcia ustawy. Prokurator Generalny Ashcroft oskarżał Demokratów o hamowanie procedury (Washington Post, 03/10/2001). 4 października, Przewodniczący Senackiej Komisji Prawa, późniejszy cel ataku wąglikiem, Patrick Leahy oskarżył administrację Bush’a o nie dotrzymywanie umowy w sprawie ustawy. Leahy był kluczową postacią, jeśli chodzi o tempo prac nad ustawą. Niektórzy ostrzegali, że „tworzący prawo szukają luk w tymże prawie, byle zdążyć na czas”. Dwa dni później Ashcroft narzekał na „raczej wolne tempo ... wobec oczekiwań dla wprowadzenia ustawy... niezadowolenie pozostaje” (Washington Post, 04/10/2001). Listy z wąglikiem do Daschle i Leahy’ego wysłano 9 października. Czy wybór tych właśnie osób mógł być w świetle powyższych faktów przypadkowy?


4

Media informują o pierwszym przypadku zarażenia wąglikiem na Florydzie. Listy z tą podejrzaną substancją trafiały do adresatów do 19 października. Po wielu fałszywych alarmach okazało się, że tylko cztery z nich zawierały prawdziwą truciznę. Trafiły one do NBC, New York Times i demokratycznych senatorów Daschle oraz Leahy’ego. Wysłano wiele fałszywek, między innymi do CBS, Fox News i St. Petersberg Times. W sumie zaraziło się 11 osób, z czego 5 zmarło (South Florida Sun-Sentinel, 12/2001).


5

Gazety donoszą, że Afganistan ma znaczące pokłady ropy naftowej i gazu. Podczas trwającej dekadę okupacji sowieckiej Moskwa oceniała rezerwy gazu w Afganistanie na 5 trylionów stóp sześciennych(2) i możliwości wydobycia 275 milionów stóp sześciennych dziennie. (Asia Times, 05/10/2001). Artykuły sugerują, że Afganistan może mieć tyle miedzi, co Chile, największy światowy producent. Ponadto w Afganistanie znajdują się ogromne złoża węgla, szmaragdów, wolframu, ołowiu, cynku, rudy uranu i wiele innych bogactw. (Houston Chronicle, 23/12/2001).


9

Senator Feingold blokuje próby przepchnięcia ustawy Patriot Act bez debaty i możliwości wniesienia poprawek. Krytykuje ustawę, jako zamach na wolność (AP, 10/10/2001). Dzień wcześniej Washington Post pisał: „Kongres utracił swą jedność, z jaką początkowo odniósł się do (9/11) zamachów” Washington Post, 08/10/2001). 9 października wysłano w Trenton, New Jersey, dwa identyczne listy do senatorów Daschle i Leahy’ego. W obu znalazły się słowa: „Śmierć Ameryce, Śmierć Izraelowi, Allah jest Wielki” (South Florida Sun-Sentinel, 12/2001).


10

FBI dopuszcza do zniszczenia zabezpieczonego wcześniej oryginalnego materiału dowodowego w postaci próbek wąglika, czyniąc tym samym znalezienie źródła, z którego pochodził bardzo trudnym zadaniem. Próbki wąglika przechowywane w laboratorium uniwersytetu stanowego Iowa w Ames od ponad 70 lat, zostały zniszczone za zgodą FBI. Materiał przechowywany w 100 fiolkach zlikwidowano, co wydaje się tym dziwniejsze, że na tym etapie podejrzewano już, że mogą pochodzić z Ames. Udowodniono to tydzień później (New York Times, 09/11/2001, South Floryda Sun-Sentinel, 12/2001) .


14

Śledczy idący tropem wąglika przekonani są, że głównym winowajcą jest Irak. CIA przekonywało: „Oni nie są w stanie wyprodukować tego w afgańskich jaskiniach. Jest to dowód na to, że w sprawę jest zamieszana jakaś agencja wywiadu. Może Iran miałby możliwości. Ale to wyszło z Iraku” (Observer, 14/10/2001). Teoria ta upadła po kilku dniach. 20 października International Herald Tribune ogłasza: „Niezadowolony pracownik krajowego laboratorium używającego wąglika przygotował ten zamach”. Artykuł mówił również o tym, że: „służby dochodzeniowe są przekonane o krajowym pochodzeniu wąglika, którego odmiana jest z pewnością różna od tych, jakich używa Irak, czy Rosja do konstruowania broni biologicznych” (International Herald Tribune, 20/10/2001). Jednak, pod koniec roku 2002, kiedy wojna z Irakiem rozkręcała się na dobre, teoria o irackim pochodzeniu wąglika powróciła na scenę.


15

Do biura senatora Daschle dociera przesyłka wysłana 9 października, zawierająca śmiertelną dawkę trucizny. List do senatora Leahy przekierowano 12 października do Wirginii, gdzie dotarł 17-ego (South Floryda Sun-Sentinel, 08/12/2001).

BBC
informuje: „Bush wskazał na Osamę Bin Ladena, jako sprawcę ataków wąglikiem. Oświadczył: … to może być prawdopodobny ślad. Nie mamy jeszcze twardych dowodów, ale to jasne, że Bin Laden to człowiek Zła” (BBC, 16/10/2001).


16

U 28 pracowników Kongresu testy na zarażenie wąglikiem dają wynik pozytywny. Zamknięte zostają budynki Izby Reprezentantów i Senatu (South Floryda Sun-Sentinel, 08/12/2001).


Dwóch mężczyzn, Moshe Elmakias i Ron Katar, zostaje zatrzymanych, kiedy okazuje się, że są w posiadaniu taśmy filmowej, na której zarejestrowano Sears Tower w Chicago. Dodatkowo, wraz z nimi, zostaje zatrzymana kobieta, Ayelet Reisler, wzbudzająca podejrzenia podczas sprawdzania dokumentów. Zostają zatrzymani w samochodzie z napisem Moving Systems Incorporated (Korporacja Systemów Przewozowych). Na filmie znajdują się bardzo duże zbliżenia budynku Sears Tower, brak jest jednak na nim daty nagrania. (Philadelphia Mercury, 18/10/2001).


18

Kanada uchyla wyłączność firmy Bayer na lek Cipro i zamawia milion tabletek leku u innego dostawcy. Amerykanie twierdzą, że nie biorą pod uwagę podobnego ruchu. Prawnicy patentowi i politycy są przekonani o słuszności decyzji władz kanadyjskich, uznając ją za całkowicie legalną i uzasadnioną (New York Times, 19/10/2001). The New York Times pisze, że: „Biały Dom wydaje się trzymać raczej stronę interesów spółek farmaceutycznych aniżeli konsumentów obawiających się o dostęp do antybiotyku Cipro” i wskazuje na ogromne środki wpłacane w przeszłości przez firmę Bayer na konto Republikanów (New York Times, 21/10/2001).


21

Korporacja Bayer, właściciel amerykańskiego patentu na Cipro, zgadza się na obniżenie ceny leku w USA z 1,83 USD do 95 centów. Analitycy rynku obliczają, że obniżka skierowana tylko do rządu, a nie do sprzedaży publicznej, zredukuje zyski spółki z 95 do 65 % (New York Times, 04/11/2001). Jednocześnie Bayer nie dała zgody żadnej innej firmie na sprowadzanie Cipro do USA. A podkreślić tu trzeba, że wiele spółek wystawiło lek za 1/30 ceny amerykańskiej i zaoferowały dostawy ogromnych jego ilości (New York Times, 21/10/2001). Ponad milion Amerykanów złożyło pozwy przeciwko firmie Bayer i dwóm innym spółkom z zarzutami o zapłacenie przez nie 200 milionów USD rywalom w zamian za nie dopuszczenie Cipro do ogólnej sprzedaży (Konferencja prasowa sprawy przeciw Bayer, 25/10/2001). Zysk uzyskany ze sprzedaży Cipro uratował firmę Bayer, której właściciele rozważali już nawet wycofanie się z działalności na rynku farmaceutycznym (Guardian, 31/10/2001).


23

Gazeta The New York Times donosi, że wielu ekspertów jest przekonanych o podobnym do Cipro działaniu innych lekarstw. „Kilka podstawowych antybiotyków, włączając w to doksycyklinę, odmianę tetracykliny i pewien rodzaj penicyliny, są równie efektywne w zwalczaniu choroby”. Są poza tym ogólnie dostępne (New York Times, 23/10/2001). Badania Pentagonu, przeprowadzone w roku 1997 na rezusach, wykazują podobne działanie innych środków. Jednak Cipro został jedynym oficjalnie przez FDA uznanym lekiem do walki z wąglikiem (New York Times, 21/10/2001).


24

Izba Reprezentantów uchwala ostateczną wersję Patriot Act oraz kilka innych wcześniejszych, mało popularnych propozycji Bush’a, jak kwestia wydobycia ropy na Alasce, redukcja 25 miliardów USD podatków dla korporacji, ograniczenia socjalne i cięcia wydatków na oświatę (CNN, 25/10/2001). Republikański kongresman Ron Paul oświadczył: „Z mojej wiedzy wynika, że ustawa nie była czytana przed głosowaniem – przynajmniej ja nie mogłem jej zdobyć. Zastosowali wszystkie możliwe techniki manipulacji, trzymali zebranych na sesji przez całą noc, a całość ustawy niesamowicie skomplikowali. Może garstka ludzi to przeczytała, jednak dla większości jej brzmienie nie było przed głosowaniem w ogóle znane” . Jak później ustalono, zrobiono zaledwie dwie kopie ustawy na kilka godzin przed głosowaniem i większość członków Izby przyznała, że oddawała głos za ustawą nie znając jej treści (Insight, 09/11/2001). Dwa dni później ostateczną jej wersję przyjął Senat. Zaatakowani wąglikiem senatorowie Daschle i Leahy poparli projekt. Bush podpisał ustawę jeszcze tego samego dnia (Fox News, 26/10/2001). Zachodzi pytanie, czy w przepchnięciu ustawy Patriot Act sprawa z wąglikiem była bez znaczenia?


27

Rząd USA przestaje podejrzewać o ataki wąglikiem Bin Ladena. „Wszystkie ślady prowadzą do wniosku, że źródło (wąglika) było krajowe. Nic nie wskazuje na zagraniczną operację terrorystyczną” . Gazeta The Washington Post sugeruje, że za sprawą stoją jakieś neonazistowskie grupy. Wkrótce po tym FBI upublicznia wypracowany przez siebie profil domniemanego sprawcy. Ma nim być samotny mężczyzna z USA z doświadczeniem naukowym i laboratoryjnym, mający dostęp do niebezpiecznych materiałów (Washington Post, 27/10/2001; ST. Petersburg Times, 10/11/2001) . Tego samego dnia gazeta The London Times donosi, że w kwietniu 2001 roku Atta otrzymał w Pradze fiolkę z wąglikiem od irackiego agenta i ta właśnie trucizna została użyta w USA (London Times, 27/10/2001). Przedstawiciele USA i Czech zaprzeczyli, by takie spotkanie w ogóle miało miejsce.

1.- Patrz również rozdział BIEG DO BAZY i odnośnik do daty 29 lipca 2008.
2.- Stopa sześcienna (cu ft) = 0,028316846592 m3.


CDN

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

26 Maja 1940 roku
Koło Narwiku niemieckie samoloty zatopiły brytyjski lekki krążownik "Curlew".


26 Maja 1988 roku
Otwarcie Szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.


Zobacz więcej