Dodano: 09.06.18 - 19:36 | Dział: Oko Cyklopa

KALENDARIUM (9)



OKO CYKLOPA

SÅ‚awomir M. Kozak






























Aniutkowi poÅ›wiÄ™cam…


...


PAŹDZIERNIK

1


The New York Times, opierajÄ…c siÄ™ na oÅ›wiadczeniach oficjeli przedstawionych w tym czasie, odnotowuje „nastÄ™pujÄ…ce po sobie ostrzeżenia o możliwoÅ›ci użycia broni chemicznej lub biologicznej” . Szef personelu BiaÅ‚ego Domu, Andrew Card powiedziaÅ‚: „nie staram siÄ™ być panikarzem, ale wiemy, że te organizacje terrorystyczne, jak Al Kaida, dowodzone przez OsamÄ™ Bin Ladena i innych, prawdopodobnie wiedzÄ… jak wykorzystać broÅ„ biologicznÄ…, czy chemicznÄ…” . Reprezentant Henry J. Hyde mówiÅ‚, że broÅ„ biologiczna „przeraża” go bardziej niż nuklearna, ponieważ może być sprowadzona do kraju „raczej Å‚atwo”. Podobnie wypowiadali siÄ™ Rumsfeld, Ashcroft i inni. Trzy dni później pojawiÅ‚ siÄ™ wÄ…glik (New York Times, 01/10/2001).


2

Kilka dni przed atakami wÄ…glikiem, do jednego z naukowców z Fort Detrick w Maryland (USAMRIID) przychodzi dziwny list. Zaadresowany do doktora Ayaad Assaad’a, muzuÅ‚manina urodzonego w Egipcie. Anonim okreÅ›laÅ‚ doktora mianem „potencjalnego terrorysty” nienawidzÄ…cego USA i majÄ…cego wiedzÄ™, jak użyć przeciw swej drugiej ojczyźnie broni biologicznej. ByÅ‚ to ostatni z caÅ‚ej serii ataków na Assaad’a, które zaczęły siÄ™ już w poczÄ…tku lat 90.. Autor listu twierdziÅ‚, że jest byÅ‚ym kolegÄ… doktora. SugerowaÅ‚ on, że ataków może dokonać ktoÅ› z dÅ‚ugoletniÄ… niechÄ™ciÄ… wobec doktora Assad’a. Podejrzany potem w tej sprawie Philip Zack, okazaÅ‚ siÄ™ być takim wÅ‚aÅ›nie noszÄ…cym urazÄ™ do niego współpracownikiem(1) .

Ustawa Patriot Act zostaje przedstawiona w Kongresie. Nie wszyscy dobrze jÄ… przyjmujÄ… (Patriot Act, 02/10/2001). DzieÅ„ później PrzewodniczÄ…cy Senackiej WiÄ™kszoÅ›ci, późniejszy cel ataku wÄ…glikiem, Tom Daschle wyraziÅ‚ powÄ…tpiewanie w możliwość przyjÄ™cia przez Senat ustawy w czasie wymaganym przez administracjÄ™, czyli w ciÄ…gu tygodnia. BÄ™dÄ…c najważniejszÄ… osobÄ… w Senacie Daschle miaÅ‚ ogromny wpÅ‚yw na blokowanie lub spowalnianie przyjÄ™cia ustawy. Prokurator Generalny Ashcroft oskarżaÅ‚ Demokratów o hamowanie procedury (Washington Post, 03/10/2001). 4 października, PrzewodniczÄ…cy Senackiej Komisji Prawa, późniejszy cel ataku wÄ…glikiem, Patrick Leahy oskarżyÅ‚ administracjÄ™ Bush’a o nie dotrzymywanie umowy w sprawie ustawy. Leahy byÅ‚ kluczowÄ… postaciÄ…, jeÅ›li chodzi o tempo prac nad ustawÄ…. Niektórzy ostrzegali, że „tworzÄ…cy prawo szukajÄ… luk w tymże prawie, byle zdążyć na czas”. Dwa dni później Ashcroft narzekaÅ‚ na „raczej wolne tempo ... wobec oczekiwaÅ„ dla wprowadzenia ustawy... niezadowolenie pozostaje” (Washington Post, 04/10/2001). Listy z wÄ…glikiem do Daschle i Leahy’ego wysÅ‚ano 9 października. Czy wybór tych wÅ‚aÅ›nie osób mógÅ‚ być w Å›wietle powyższych faktów przypadkowy?


4

Media informujÄ… o pierwszym przypadku zarażenia wÄ…glikiem na Florydzie. Listy z tÄ… podejrzanÄ… substancjÄ… trafiaÅ‚y do adresatów do 19 października. Po wielu faÅ‚szywych alarmach okazaÅ‚o siÄ™, że tylko cztery z nich zawieraÅ‚y prawdziwÄ… truciznÄ™. TrafiÅ‚y one do NBC, New York Times i demokratycznych senatorów Daschle oraz Leahy’ego. WysÅ‚ano wiele faÅ‚szywek, miÄ™dzy innymi do CBS, Fox News i St. Petersberg Times. W sumie zaraziÅ‚o siÄ™ 11 osób, z czego 5 zmarÅ‚o (South Florida Sun-Sentinel, 12/2001).


5

Gazety donoszą, że Afganistan ma znaczące pokłady ropy naftowej i gazu. Podczas trwającej dekadę okupacji sowieckiej Moskwa oceniała rezerwy gazu w Afganistanie na 5 trylionów stóp sześciennych(2) i możliwości wydobycia 275 milionów stóp sześciennych dziennie. (Asia Times, 05/10/2001). Artykuły sugerują, że Afganistan może mieć tyle miedzi, co Chile, największy światowy producent. Ponadto w Afganistanie znajdują się ogromne złoża węgla, szmaragdów, wolframu, ołowiu, cynku, rudy uranu i wiele innych bogactw. (Houston Chronicle, 23/12/2001).


9

Senator Feingold blokuje próby przepchniÄ™cia ustawy Patriot Act bez debaty i możliwoÅ›ci wniesienia poprawek. Krytykuje ustawÄ™, jako zamach na wolność (AP, 10/10/2001). DzieÅ„ wczeÅ›niej Washington Post pisaÅ‚: „Kongres utraciÅ‚ swÄ… jedność, z jakÄ… poczÄ…tkowo odniósÅ‚ siÄ™ do (9/11) zamachów” Washington Post, 08/10/2001). 9 października wysÅ‚ano w Trenton, New Jersey, dwa identyczne listy do senatorów Daschle i Leahy’ego. W obu znalazÅ‚y siÄ™ sÅ‚owa: „Åšmierć Ameryce, Åšmierć Izraelowi, Allah jest Wielki” (South Florida Sun-Sentinel, 12/2001).


10

FBI dopuszcza do zniszczenia zabezpieczonego wcześniej oryginalnego materiału dowodowego w postaci próbek wąglika, czyniąc tym samym znalezienie źródła, z którego pochodził bardzo trudnym zadaniem. Próbki wąglika przechowywane w laboratorium uniwersytetu stanowego Iowa w Ames od ponad 70 lat, zostały zniszczone za zgodą FBI. Materiał przechowywany w 100 fiolkach zlikwidowano, co wydaje się tym dziwniejsze, że na tym etapie podejrzewano już, że mogą pochodzić z Ames. Udowodniono to tydzień później (New York Times, 09/11/2001, South Floryda Sun-Sentinel, 12/2001) .


14

Åšledczy idÄ…cy tropem wÄ…glika przekonani sÄ…, że głównym winowajcÄ… jest Irak. CIA przekonywaÅ‚o: „Oni nie sÄ… w stanie wyprodukować tego w afgaÅ„skich jaskiniach. Jest to dowód na to, że w sprawÄ™ jest zamieszana jakaÅ› agencja wywiadu. Może Iran miaÅ‚by możliwoÅ›ci. Ale to wyszÅ‚o z Iraku” (Observer, 14/10/2001). Teoria ta upadÅ‚a po kilku dniach. 20 października International Herald Tribune ogÅ‚asza: „Niezadowolony pracownik krajowego laboratorium używajÄ…cego wÄ…glika przygotowaÅ‚ ten zamach”. ArtykuÅ‚ mówiÅ‚ również o tym, że: „sÅ‚użby dochodzeniowe sÄ… przekonane o krajowym pochodzeniu wÄ…glika, którego odmiana jest z pewnoÅ›ciÄ… różna od tych, jakich używa Irak, czy Rosja do konstruowania broni biologicznych” (International Herald Tribune, 20/10/2001). Jednak, pod koniec roku 2002, kiedy wojna z Irakiem rozkrÄ™caÅ‚a siÄ™ na dobre, teoria o irackim pochodzeniu wÄ…glika powróciÅ‚a na scenÄ™.


15

Do biura senatora Daschle dociera przesyłka wysłana 9 października, zawierająca śmiertelną dawkę trucizny. List do senatora Leahy przekierowano 12 października do Wirginii, gdzie dotarł 17-ego (South Floryda Sun-Sentinel, 08/12/2001).

BBC
informuje: „Bush wskazaÅ‚ na OsamÄ™ Bin Ladena, jako sprawcÄ™ ataków wÄ…glikiem. OÅ›wiadczyÅ‚: … to może być prawdopodobny Å›lad. Nie mamy jeszcze twardych dowodów, ale to jasne, że Bin Laden to czÅ‚owiek ZÅ‚a” (BBC, 16/10/2001).


16

U 28 pracowników Kongresu testy na zarażenie wąglikiem dają wynik pozytywny. Zamknięte zostają budynki Izby Reprezentantów i Senatu (South Floryda Sun-Sentinel, 08/12/2001).


Dwóch mężczyzn, Moshe Elmakias i Ron Katar, zostaje zatrzymanych, kiedy okazuje się, że są w posiadaniu taśmy filmowej, na której zarejestrowano Sears Tower w Chicago. Dodatkowo, wraz z nimi, zostaje zatrzymana kobieta, Ayelet Reisler, wzbudzająca podejrzenia podczas sprawdzania dokumentów. Zostają zatrzymani w samochodzie z napisem Moving Systems Incorporated (Korporacja Systemów Przewozowych). Na filmie znajdują się bardzo duże zbliżenia budynku Sears Tower, brak jest jednak na nim daty nagrania. (Philadelphia Mercury, 18/10/2001).


18

Kanada uchyla wyÅ‚Ä…czność firmy Bayer na lek Cipro i zamawia milion tabletek leku u innego dostawcy. Amerykanie twierdzÄ…, że nie biorÄ… pod uwagÄ™ podobnego ruchu. Prawnicy patentowi i politycy sÄ… przekonani o sÅ‚usznoÅ›ci decyzji wÅ‚adz kanadyjskich, uznajÄ…c jÄ… za caÅ‚kowicie legalnÄ… i uzasadnionÄ… (New York Times, 19/10/2001). The New York Times pisze, że: „BiaÅ‚y Dom wydaje siÄ™ trzymać raczej stronÄ™ interesów spółek farmaceutycznych aniżeli konsumentów obawiajÄ…cych siÄ™ o dostÄ™p do antybiotyku Cipro” i wskazuje na ogromne Å›rodki wpÅ‚acane w przeszÅ‚oÅ›ci przez firmÄ™ Bayer na konto Republikanów (New York Times, 21/10/2001).


21

Korporacja Bayer, właściciel amerykańskiego patentu na Cipro, zgadza się na obniżenie ceny leku w USA z 1,83 USD do 95 centów. Analitycy rynku obliczają, że obniżka skierowana tylko do rządu, a nie do sprzedaży publicznej, zredukuje zyski spółki z 95 do 65 % (New York Times, 04/11/2001). Jednocześnie Bayer nie dała zgody żadnej innej firmie na sprowadzanie Cipro do USA. A podkreślić tu trzeba, że wiele spółek wystawiło lek za 1/30 ceny amerykańskiej i zaoferowały dostawy ogromnych jego ilości (New York Times, 21/10/2001). Ponad milion Amerykanów złożyło pozwy przeciwko firmie Bayer i dwóm innym spółkom z zarzutami o zapłacenie przez nie 200 milionów USD rywalom w zamian za nie dopuszczenie Cipro do ogólnej sprzedaży (Konferencja prasowa sprawy przeciw Bayer, 25/10/2001). Zysk uzyskany ze sprzedaży Cipro uratował firmę Bayer, której właściciele rozważali już nawet wycofanie się z działalności na rynku farmaceutycznym (Guardian, 31/10/2001).


23

Gazeta The New York Times donosi, że wielu ekspertów jest przekonanych o podobnym do Cipro dziaÅ‚aniu innych lekarstw. „Kilka podstawowych antybiotyków, wÅ‚Ä…czajÄ…c w to doksycyklinÄ™, odmianÄ™ tetracykliny i pewien rodzaj penicyliny, sÄ… równie efektywne w zwalczaniu choroby”. SÄ… poza tym ogólnie dostÄ™pne (New York Times, 23/10/2001). Badania Pentagonu, przeprowadzone w roku 1997 na rezusach, wykazujÄ… podobne dziaÅ‚anie innych Å›rodków. Jednak Cipro zostaÅ‚ jedynym oficjalnie przez FDA uznanym lekiem do walki z wÄ…glikiem (New York Times, 21/10/2001).


24

Izba Reprezentantów uchwala ostatecznÄ… wersjÄ™ Patriot Act oraz kilka innych wczeÅ›niejszych, maÅ‚o popularnych propozycji Bush’a, jak kwestia wydobycia ropy na Alasce, redukcja 25 miliardów USD podatków dla korporacji, ograniczenia socjalne i ciÄ™cia wydatków na oÅ›wiatÄ™ (CNN, 25/10/2001). RepublikaÅ„ski kongresman Ron Paul oÅ›wiadczyÅ‚: „Z mojej wiedzy wynika, że ustawa nie byÅ‚a czytana przed gÅ‚osowaniem – przynajmniej ja nie mogÅ‚em jej zdobyć. Zastosowali wszystkie możliwe techniki manipulacji, trzymali zebranych na sesji przez caÅ‚Ä… noc, a caÅ‚ość ustawy niesamowicie skomplikowali. Może garstka ludzi to przeczytaÅ‚a, jednak dla wiÄ™kszoÅ›ci jej brzmienie nie byÅ‚o przed gÅ‚osowaniem w ogóle znane” . Jak później ustalono, zrobiono zaledwie dwie kopie ustawy na kilka godzin przed gÅ‚osowaniem i wiÄ™kszość czÅ‚onków Izby przyznaÅ‚a, że oddawaÅ‚a gÅ‚os za ustawÄ… nie znajÄ…c jej treÅ›ci (Insight, 09/11/2001). Dwa dni później ostatecznÄ… jej wersjÄ™ przyjÄ…Å‚ Senat. Zaatakowani wÄ…glikiem senatorowie Daschle i Leahy poparli projekt. Bush podpisaÅ‚ ustawÄ™ jeszcze tego samego dnia (Fox News, 26/10/2001). Zachodzi pytanie, czy w przepchniÄ™ciu ustawy Patriot Act sprawa z wÄ…glikiem byÅ‚a bez znaczenia?


27

RzÄ…d USA przestaje podejrzewać o ataki wÄ…glikiem Bin Ladena. „Wszystkie Å›lady prowadzÄ… do wniosku, że źródÅ‚o (wÄ…glika) byÅ‚o krajowe. Nic nie wskazuje na zagranicznÄ… operacjÄ™ terrorystycznÄ…” . Gazeta The Washington Post sugeruje, że za sprawÄ… stojÄ… jakieÅ› neonazistowskie grupy. Wkrótce po tym FBI upublicznia wypracowany przez siebie profil domniemanego sprawcy. Ma nim być samotny mężczyzna z USA z doÅ›wiadczeniem naukowym i laboratoryjnym, majÄ…cy dostÄ™p do niebezpiecznych materiałów (Washington Post, 27/10/2001; ST. Petersburg Times, 10/11/2001) . Tego samego dnia gazeta The London Times donosi, że w kwietniu 2001 roku Atta otrzymaÅ‚ w Pradze fiolkÄ™ z wÄ…glikiem od irackiego agenta i ta wÅ‚aÅ›nie trucizna zostaÅ‚a użyta w USA (London Times, 27/10/2001). Przedstawiciele USA i Czech zaprzeczyli, by takie spotkanie w ogóle miaÅ‚o miejsce.

1.- Patrz również rozdział BIEG DO BAZY i odnośnik do daty 29 lipca 2008.
2.- Stopa sześcienna (cu ft) = 0,028316846592 m3.


CDN