Sobota 27 Kwietnia 2024r. - 118 dz. roku,  Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.04.18 - 16:32     Czytano: [705]

Dział: Oko Cyklopa

KALENDARIUM (4)



OKO CYKLOPA

Sławomir M. Kozak






























Aniutkowi poświęcam…


...

SIERPIEŃ

13


Unocal i Delta Oil z Arabii Saudyjskiej podpisują porozumienie z firmami państwowymi Rosji i Turkmenistanu w sprawie budowy rurociągu z Turkmenistanu, przez Afganistan do Pakistanu. Porozumienie zostaje sfinalizowane w następnym roku (strona internetowa Unocal, 13/08/1996). Gazeta The Boston Herald donosiła wówczas: „Główną postacią Delta Oil wydaje się być Mohammed Hussein al-Amoudi”, a jego interesy zazębiają się z interesami Khalid’a Bin Mahfouz’a. Obaj zostali „partnerami firm amerykańskich w serii ambitnych przedsięwzięć w budowie i rozwoju rurociągów w centralnej i południowej Azji” (Boston Herald, 10/12/2001). Obaj również trafią później na tajną listę ONZ osób finansujących Al. Kaidę.

WRZESIEŃ

27


Talibowie zdobywają Kabul (AP, 19/08/2002). Władza nad Afganistanem przechodzi w ich ręce. Zwycięstwo Talibów ma swoje źródło w bezpośrednim wsparciu wojskowym pakistańskiego ISI (New York Times, 08/12/2001). Unocal ma nadzieję, że Talibowie ustabilizują sytuację w Afganistanie i umożliwią budowę rurociągów. W rzeczywistości „wstępne porozumienie zostało osiągnięte na długo przed upadkiem Kabulu … Przedstawiciele biznesu naftowego twierdzą, że marzenie o zabezpieczeniu rur biegnących przez Afganistan jest głównym powodem, dla którego Pakistan, bliski wspólnik USA, tak bardzo wspiera Talibów, a Ameryka milcząco przyzwala na podbój Afganistanu” (Telegraph, 11/10/1996).

PAŹDZIERNIK

11


The Telegraph publikuje ciekawy artykuł o polityce naftowej w Afganistanie. „Poza sporami plemiennymi, które poraniły Afganistan, jest on jednym z największych skarbów XXI wieku, bajecznym rezerwuarem energii Azji Centralnej” Jeden z tamtejszych dyplomatów twierdzi, że „pokłady regionu są ogromne. Sam Kazachstan ma prawdopodobnie większe złoża ropy niż Arabia Saudyjska. Turkmenistan ma piąte pod względem wielkości złoża ropy na świecie” (Telegraph, 11/10/1996).


1997


Hiszpańska gazeta EL Mundo donosi, że w 1997 lub 1998 roku Atta studiował, według informacji uzyskanych od kilku profesorów, na Wyższej Szkole Medycznej w Walencji. Niektórzy z nich są biegłymi sądowymi. Twierdzą, że pamiętają jego twarz i prawdopodobnie studiował on również w miejscowości Tarragona (El Mundo, 30/09/2001). To podważa oficjalną wersję, jakoby Atta w tych latach studiował w Hamburgu. Z drugiej strony jest to kolejny przykład pobytu domniemanego zamachowca w dwóch różnych miejscach w jednym czasie.

KWIECIEŃ

24


Przesyłka z substancją opisaną, jako wąglik, dociera do kwatery głównej loży B’nai B’rith w Waszyngtonie. Wyboru tej loży dokonano prawdopodobnie w celu rzucenia podejrzeń na arabskich terrorystów, już raz budynek ten był obiektem ataku islamskiego zamachowca. Przesyłka nie zawierała wąglika, a bacillus cereus, bakterię będącą daleką kuzynką wąglika, używaną przez Departament Obrony USA. Jeszcze w lipcu 2002 przedstawiciele loży nie byli w tej sprawie indagowani przez FBI.

CZERWIEC

3


Projekt Nowego Wieku Ameryki (PNAC), ideologia neokonserwatystów, sformułowana wiosną 1997 roku, określa podstawowe zasady: „uformować nowy wiek w taki sposób, aby sprzyjał amerykańskim interesom”, prowadzić „politykę zagraniczną promującą amerykańskie dążenia zewnętrzne” pozwalającą innym „zaakceptować wyjątkową rolę Ameryki w ochronie i poszerzaniu międzynarodowego porządku sprzyjającemu naszemu bezpieczeństwu, pomyślności i zasadom”. (PNAC Principles, 03/06/1997). Te zasady są istotą rzeczy, bo określiła je grupa ludzi „będących dziś w najbliższym otoczeniu Bush’a.” (Guardian, 26/02/2003).

SIERPIEŃ

CIA powołuje tajną grupę zadaniową do monitorowania polityki Azji Centralnej i pilnowania jej stanu. Agenci CIA, doskonale wyszkoleni i często występujący w charakterze inżynierów naftowych, podróżują po całej południowej Rosji, Azerbejdżanie, Kazachstanie i Turkmenistanie szukając złóż ropy (Time, 04/05/1998).

PAŹDZIERNIK

Były Doradca Bezpieczeństwa Narodowego, Zbigniew Brzeziński publikuje książkę, w której przedstawia kontynent Euroazji, jako klucz do władzy światowej, a Azję centralną, z jej ogromnymi zasobami ropy, jako klucz do dominacji w Euroazji. Oświadcza również, że dla utrzymania przez USA światowego prymatu należy powstrzymać wszelkich możliwych przeciwników od kontrolowania tego regionu. Zauważa, że „Nastawienie amerykańskiego społeczeństwa w sprawie zewnętrznego oddziaływania amerykańskiej siły było dużo bardziej ambiwalentne. Społeczeństwo bardziej popierało amerykańskie zaangażowanie w II Wojnę Światową z powodu szoku, jaki powstał po japońskim uderzeniu na Pearl Harbor.” Dalej pisze, że z powodu powszechnej niechęci do amerykańskiego ekspansjonizmu, ambicje dotyczące strategii wobec Azji Centralnej nie będą mogły być zrealizowane „z wyjątkiem sytuacji prawdziwie masowego i szeroko pojętego uświadomienia bezpośredniego zewnętrznego zagrożenia.” (Wielka szachownica: Amerykański prymat i jego imperatywy geostrategiczne, Zbigniew Brzeziński, 10/97).

27

Halliburton, spółka w której Dyrektorem Generalnym jest późniejszy wiceprezydent Cheney, informuje o nowym kontrakcie na prowadzenie obsługi technicznej i odwiertów w Turkmenistanie, kraju w Azji Centralnej. Oświadczenie prasowe wspomina również, że „Halliburton prowadziła szereg prac w Turkmenistanie na przestrzeni ostatnich pięciu lat.” Tego samego dnia powstaje konsorcjum mające budować rurociąg przez Afganistan. Zostaje nazwane CentGas, a dwoma głównymi wspólnikami zostają firmy Unocal i Delta Oil z Arabii Saudyjskiej. (Konferencja prasowa Halliburton, 27/10/97).

LISTOPAD

26


Biuletyn przemysłowy donosi, że Arabia Saudyjska zarzuciła plany ogłoszenia przetargu na budowę wartej 2 miliardy USD elektrowni w pobliżu Mekki i zdecydowała o zaangażowaniu w to przedsięwzięcie rządu. Co ciekawe, jedną z ofert złożyło konsorcjum, w skład którego weszły: Enron, Saudi Bin Laden Group (zarządzane przez rodzinę Osamy) i włoska Ansaldo Energia. (Alexander Gas and Oil Connections, 22/01/98).

GRUDZIEŃ

4


Przedstawiciele Talibów zostają zaproszeni do teksańskiej siedziby głównej firmy Unocal, aby negocjować ich poparcie dla rurociągu. Przyszły prezydent George W. Bush jest w tym czasie gubernatorem Teksasu. Talibowie obiecują przychylić się do wartego 2 miliardy interesu, warunkując to jednak oficjalną akceptacją ich rządu przez rząd USA. Spotykają się z przedstawicielami rządu, a Telegraph pisze „rząd USA, który w przeszłości piętnował politykę Talibów wobec kobiet i dzieci, jako „nikczemną” wykazuje chęć sfinalizowania lukratywnego kontraktu.” Regionalny korespondent BBC mówi „propozycja budowy rurociągu przez Afganistan jest częścią międzynarodowych starań dla uzyskania profitów poprzez wykorzystanie bogatych złóż Morza Kaspijskiego.” (BBC, 04/12/97; Telegraph, 14/12/97).

14

Unocal wynajmuje Uniwersytet Nebraski w celu przeszkolenia 400 afgańskich nauczycieli, elektryków, stolarzy i monterów rurociągów, by wykorzystać ich przy budowie rurociągu w Afganistanie. 150 osób rozpoczyna naukę. (Telegraph, 14/12/98).


CDN

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

27 Kwietnia 2014 roku
Papież Jan XXIII (1881 - 1963) i Papież Jan Paweł II (1920 - 2005) zostali kanonizowani w Watykanie podczas jednej uroczystości


27 Kwietnia 1921 roku
Państwa zwycięskie w I wojnie światowej ustaliły wysokość reparacji wojennych na Niemcy.


Zobacz więcej