Niedziela 23 Lutego 2020r. - 54 dz. roku,  Imieniny: Damiana, Romana, Romany

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.02.18 - 9:58     Czytano: [334]

Dział: Oko Cyklopa

UPADEK KOLOSÓW…(2)OKO CYKLOPA

Sławomir M. KozakAniutkowi poświęcam…Philip Zelikow, (1954)

Dyrektor Wykonawczy Komisji, były członek Krajowej Rady Bezpieczeństwa, pisujący artykuły w spółce z byłym szefem CIA, John’em Deutch’em. Zelikow napisał również w 1997 roku wspólnie z Condoleezzą Rice książkę sławiącą zjednoczenie Niemiec. Jest członkiem Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych, ośrodka dyplomatycznego w Londynie, kojarzonego z brytyjskim wywiadem. Jest też starszym doradcą holdingu BGR. Klienci firmy pokrywają się z obecnymi na liście Fortune 500(1).


Thomas Kean, (1935)

Przewodniczący Komisji, były gubernator New Jersey. Polityk Partii Republikańskiej. Rekomendowany do Komisji przez prezydenta Bush’a. Był dyrektorem giganta naftowego Amerada Hes, który w czasie trwania prac Komisji współtworzył konsorcjum Hess-Delta z firmą Delta Oil z Arabii Saudyjskiej. Właścicielem Delta Oil jest Khalid Bin Mahfouz, w przeszłości właściciel BCCI. Kean zasiada w Radzie Narodowej Fundacji na rzecz Demokracji, instytucji rozdzielającej szczodrze miliony USD dla różnych grup zwalczających związki zawodowe. Podczas przesłuchań w sprawie Iran-Contras Biały Dom poinformował, że Fundacja ta wdrożyła tak zwany „Projekt Demokracja” w Nikaragui, z pułkownikiem North’em w roli głównej. Kean od 1993 roku był w Radzie United Health Group, dużej firmy ubezpieczeniowej. W roku 2006 United States Securities and Exchange Commission(2) wszczęła w jej sprawie dochodzenie. Firmą zainteresowały się również IRS i prokuratura, badające jej inwestycje giełdowe. Kean zasiadał w ostatnich latach w radach dyrektorów szeregu firm, jak ARAMARK(3), Hess Corporation, Pepsi Bottling Group(4), CIT Group Incorporated(5) i Franklin Templeton Investments(6). 19 listopada 2007 roku poparł oficjalnie kandydaturę John’a Mc Cain w walce o prezydenturę w roku 2008.


Lee Herbert Hamilton, (1931)

Wiceprzewodniczący Komisji. Członek Partii Demokratycznej. W przeszłości przewodził Komisji Izby Reprezentantów do sprawy Iran-Contras. W wywiadzie dla Frontline powiedział, że nie oskarżał Reagan’a i Busha, ponieważ uważał, iż nie byłoby to „dobre dla kraju”. Jako przewodniczący ulegał politycznym naciskom swego kolegi kongresmana z Wyoming, o nazwisku Dick Cheney. W roku 1992 uwolnił prezydenta H. W. Busha od jakiejkolwiek odpowiedzialności i udziału w skandalu przypomnianym w ramach „październikowej niespodzianki”(7), pomimo poważnych dowodów uzyskanych zarówno od byłego asystenta Białego Domu, Gary’ego Sick’a, jak i wywiadów, izraelskiego oraz rosyjskiego. Był członkiem komisji badającej poziom bezpieczeństwa w Laboratorium Los Alamos. Zasiada w charakterze doradcy w wielu radach, między innymi CIA, Radzie Doradczej Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Armii USA, jak również organizacji Partnerstwo dla Bezpiecznej Ameryki. Obecnie członek Prezydenckiej Rady Doradczej Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W wyborach 2008 roku wspierał Barack’a Obamę.

John F. Lehman, Jr., (1943)

Protegowany Henry’ego Kissinger’a. Republikanin. Bankier i pisarz. Członek Rady Doradczej Bezpieczeństwa Narodowego. W czasie, kiedy był Sekretarzem Marynarki Wojennej USA, za prezydentury Reagan’a, tuszował wyniki dochodzenia w sprawie kręgu pedofilskiego w tej służbie, w Coos Bay, w Oregonie, w roku 1982. Fakt ten ujawnił, jako pierwszy, niezależny dziennikarz Wayne Madsen. Lehman jest bliskim kuzynem księżnej Monaco – Grace Kelly. Jest autorem książki „On Seas of Glory: Heroic Men, Great Ships and Epic Battles of the American Navy”(8). Członek PNAC(9) , Heritage Foundation(10), Foreign Policy Research Institute(11) , Center for Security Policy(12) i Committee on the Present Danger(13) . W wyborach prezydenckich 2008 roku był doradcą senatora John’a Mc Cain.


Richard Ben-Veniste, (1943)

Demokrata żydowski. Wspólnik w międzynarodowej firmie prawniczej Mayer Brown. Stał się sławny, kiedy został szefem specjalnej grupy zadaniowej dla wyjaśnienia afery Watergate(14) , angażując się później w tę sprawę, jako prawnik, przed sądem. W czasie afery Whitewate(15)r był senackim obrońcą Clintona. Następnie, już prywatnie, w tej samej sprawie, bronił jego przyjaciela – finansistę Trumana Arnolda. Był również obrońcą Barry’ego Seal’a, gangstera zajmującego się przemytem kokainy od Contras na lotnisko Mena w Arkanzas. Jeśli wierzyć papierom znalezionym wśród dokumentów przemytnika, jest wielce prawdopodobne, że szantażował on czymś swego adwokata. Prawdopodobnie sprawa ta nie zostanie już wyjaśniona, ponieważ Seal’a czekającego we własnym samochodzie na zmianę świateł na skrzyżowaniu, dosięgła seria z broni maszynowej, zamykając mu usta na zawsze.

1.- Jest to ranking 500 największych firm na świecie ocenianych według przychodów. Lista jest publikowana co roku przez amerykański magazyn gospodarczy Fortune. Pierwsza lista została opublikowana w roku 1955.
2.- Niezależna państwowa komisja papierów wartościowych i giełd. W 2001 roku jej siedziba znajdowała się w budynku WTC 7, który upadł po kilku godzinach od zamachów, pomimo że nie uderzył weń żaden samolot.
3.- Firma żywnościowa i odzieżowa działająca w szerokim spektrum gospodarczym. Zatrudnia 240 000 osób i zajmuje 19 miejsce na liście FORTUNE 500. Obsługuje Igrzyska Olimpijskie, również 14 Olimpiadę w Pekinie, w roku 2008.
4.- Największa na świecie spółka butelkująca napoje PepsiCo, z siedzibą w Somers, w stanie Nowy Jork.
5.- Największa na świecie spółka butelkująca napoje PepsiCo, z siedzibą w Somers, w stanie Nowy Jork.
Commercial Investment Trust, globalna spółka finansowa, udzielająca kredytów przemysłowych, założona w roku 1908. Obecna na liście FORTUNE 500. Działa w Ameryce, Europie i Azji.
6.- Globalna firma inwestycyjna, założona w 1987 roku przez Johna Templeton’a, absolwenta Yale i Oxfordu. Był stypendystą Rhodesa. Fundacja oficjalnie wspiera inicjatywy badawcze i edukacyjne w dziedzinie nauki, religii, rozwoju osobowości oraz krzewienia wolności. Za swoją działalność charytatywną otrzymał tytuł szlachecki od królowej brytyjskiej Elżbiety II. Zmarł w 2008 roku. Firma jest obecna w Polsce pod szyldem Franklin Templeton Investments Poland Sp. z o. o., z siedzibą w Warszawie, przy Rondzie ONZ 1.
7.- W politycznym żargonie amerykańskim określenie używane w odniesieniu do istotnej informacji mogącej mieć poważny wpływ na przypadające wkrótce wybory prezydenckie. Odbywają się bowiem one zawsze w pierwszy wtorek listopada. Czasami używa się tego zwrotu również w stosunku do urzędującego prezydenta, w nawiązaniu do jego posunięć politycznych lub wojskowych, a także wobec jakiegokolwiek skandalu uderzającego w aktualnie urzędującą administrację.
8.- „Na morzach chwały: Bohaterscy mężczyźni, wielkie statki i epickie bitwy amerykańskiej Marynarki” (tłum. smk).
9.- Project for the New American Century (PNAC), to prawicowa organizacja z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Utworzona wiosną 1997 jako organizacja non-profit, o charakterze edukacyjnym, której celem jest promocja ,,globalnego kierownictwa Ameryki". Siedziba organizacji mieści się w budynkach American Enterprise Institute w Waszyngtonie. Wśród członków PNAC są William Kristol, były redaktor Commentary Magazine; Donald Rumsfeld, Paul Wolfowitz, Jeb Bush, Richard Armitage, Richard Perle, Dick Cheney, Lewis Libby, William Bennett, Zalmay Khalilzad, Ellen Bork (żona sędziego Roberta Borka).
10.- Jedna z z najbardziej wpływowych, konserwatywnych organizacji świata. Powstała w roku 1973, a jej siedziba znajduje się w Waszyngtonie. Zajmuje się polityką USA, w tym stosunkami międzynarodowymi, gospodarką, systemem ubezpieczeń, finansami, służbą zdrowia i edukacją.
11.- Instytut Badawczy ds. Polityki Zagranicznej. Organizacja zajmująca się geopolityką, stosunkami zagranicznymi, bezpieczeństwem międzynarodowym, zagadnieniami terroryzmu na świecie. Siedziba mieści się w Filadelfii, w Pensylwanii.
12.- Organizacja założona w roku 1988, z siedzibą w Waszyngtonie. Zajmuje się zagadnieniami bezpieczeństwa krajowego.
13.- Neokonserwtywna grupa lobbystyczna zajmująca się polityką zagraniczną. Ma znaczący wpływ na administracje kilku prezydentów, począwszy od Dwight’a Eisenhower’a, przez Jimmy Carter’a, Ronald’a Reagan’a do George’a W. Busha.
14.- Nazwa skandalu politycznego i związanego z nim kryzysu konstytucyjnego w USA w pierwszej połowie lat 70. W jego efekcie prezydent Richard Nixon został zmuszony do podania się do dymisji. Jej początek dała nieudana próba zainstalowania podsłuchu w siedzibie sztabu wyborczego amerykańskiej Partii Demokratycznej w Waszyngtonie. Siedziba mieściła się w hotelu, w kompleksie Watergate, stąd nazwa afery.
15.- Skandal, jaki rozpoczął się po ujawnieniu transakcji państwa Clinton i ich wspólników, Jim’a i Susan McDougal, na rynku nieruchomości w ramach ich firmy Whitewater Development Corporation. Firmę uruchomiono w 1979 roku, a jej głównym założeniem była sprzedaż wakacyjnych posesji leżących wzdłuż rzeki White, niedaleko Flippin, w stanie Arkanzas.


CDN

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

23 Lutego 1823 roku
Urodził się Juliusz Ligoń, polski działacz społeczny, publicysta, poeta z Górnego Śląska (zm. 1889)


23 Lutego 1982 roku
53% mieszkańców Grenlandii opowiedziało się za wystąpieniem z Unii Europejskiej


Zobacz więcej