Piątek 26 Kwietnia 2024r. - 117 dz. roku,  Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.03.07 - 18:00     Czytano: [2590]

Dział: Głos Polonii

Nowe drogi Polonii

Europejskiej


Europejskie organizacje polskie i polonijne spotykają się na Zjeździe co trzy lata, by wymienić między sobą doświadczenia, wybrać Sekretariat oraz ustalić wspólny program działania, realizowany przez Komisje. VI Zjazd odbył się w dniach 27 - 29 października 2006 roku w Wilnie. Korzystając z serdeczności i gościnności naszych rodaków na Litwie, mogliśmy się bliżej zapoznać z historycznymi pamiątkami tego wspaniałego miasta, między innymi odwiedzić bliską naszemu sercu Ostrą Bramę, cmentarz na Rossie i inne zabytki naszej kultury. Niezapomniane pozostaje dla nas również spotkanie z gronem nauczycielskim polskiej szkoły w Rudominie oraz patriotyczne przedstawienie wykonane przez uczniów tej szkoły, a następnie wspólny wieczór towarzyski.

Głównym celem Zjazdu była ocena działalności Sekretariatu oraz poszczególnych Komisji; przede wszystkim szkolnictwa, obrony dobrego imienia Polski i Polaków, obrony polskich mniejszości narodowych oraz polonijnych i polskich organizacji młodzieżowych. Zadaniem wszystkich organizacji, zrzeszonych w EUWP, jest niewątpliwie dbałość o rozwój języka ojczystego, świadomości i tożsamości narodowej oraz szerzenie kultury polskiej w krajach naszego zamieszkania.
W związku z tym, Zjazd szczególną uwagę poświęcił trudnej sytuacji Związkowi Polaków na Białorusi. Rząd tego kraju nie dotrzymując elementarnych zasad Konwencji Europejskiej o Mniejszościach Narodowych łamie podstawowe prawa polskiej organizacji pozarządowej.

Fundamentem programowym i organizacyjnym każdego stowarzyszenia, w tym również EUWP, jest statut i jego konsekwentne przestrzeganie. Obecny Statut, wypracowany i przyjęty na spotkaniu przedstawicieli organizacji polskich i polonijnych we Lwowie, w roku 1999, choć później jeszcze dwa razy uzupełniany, nie spełnia podstawowych merytorycznych oraz demokratycznych postulatów i norm państw w Unii Europejskiej.
Z powodu jednak braku doświadczenia, nie negując również wpływu reżimowego myślenia, obecny Statut wzorował się co najmniej marginalnie na przykładach organizacji z czasów Polski Ludowej, odbiegając tym samym od podstawowych i pryncypialnych zasad demokratycznych. Nie wzięto pod uwagę doświadczenia, że w demokracji, personalne zmiany (zmiana parlamentu, rządu, prezydenta) przynoszą nowe idee, nowe inicjatywy, nowe przedsięwzięcia i nowe osiągnięcia. Chociażby z tego powodu, EUWP potrzebuje jeszcze w bieżącym roku nowej konstytucji, która nie pozwalałaby dzielić delegatów zjazdu i organizacje na różne opcje, lekceważyć np. Komisji Rewizyjnej, cementować na bieżąco (już w trzeciej kadencji) staro-nową władzę (Sekretariat) itd. Niestety, Komisja Statutowa nie wywiązała się ze swego obowiązku.
W tej sytuacji, jako członek Komisji Statutowej, po konsultacji z niektórymi organizacjami polonijnymi i polskimi, przygotowałem propozycję nowego i uzupełnionego Statutu na VI Zjazd EUWP, która jednak przez Sekretariat nie została uwzględniona i dopuszczona do plenarnej dyskusji. Zjazd jednak powziął decyzję, że w maju 2007 roku odbędzie się Zjazd Nadzwyczajny, poświęcony przyjęciu nowego Statutu i wprowadzenia go w życie.
Nowy Statut powinien przynieść zasadnicze zmiany, między innymi, odpowiednie bodźce dla Sekretariatu jak również dla poszczególnych organizacji związkowych. Pomoże on nam, między innymi, umocnić jedność, uniknąć pewnych niedomówień i nieporozumień, aż po rezygnację niezadowolonej z członkostwa w EUWP organizacji, lub „statutowe” pozbawienie mandatu organizacji współzałożycielskiej Polonii Europejskiej.

Aby umocnić zaufanie do Sekretariatu oraz członków poszczególnych Komisji i uniknąć wypadków podobnych do tych, jakie miały miejsce wśród Polaków na Białorusi, przygotowywany projekt nowego Statutu będzie zawierał paragraf, dotyczący samolustracji poszczególnych kandydatów do kierowniczych organów Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Kandydaci do Sekretariatu, szczególnie kandydat na Prezydenta i Wiceprezydenta, oraz kandydaci do Komisji ,składają przed głosowaniem swój życiorys, własnoręczne oświadczenia, że nie byli i nie są jawnymi ani tajnymi współpracownikami organów bezpieczeństwa lub tajnych służb w Polsce Ludowej ani w innych państwach, oraz są zobowiązani w ciągu 6-ciu miesięcy przedłożyć kopię dokumentu, złożonego do IPN w celu samolustracji.
Ze względu na to, że Sekretariat nie uwzględnił dyskusji i przyjęcia nowego Statutu, delegaci Wspólnoty Polskich Organizacji w Austrii - „Forum Polonii”, złożyli następujące dwa wnioski, przyjęte większością głosów delegatów Zjazdu:
1. „Kandydaci zgłoszeni do Sekretariatu i na członków Komisji są zobowiązani do przedłożenia Zjazdowi życiorysu oraz oświadczenia o swoich powiązaniach, w jakimkolwiek miejscu i czasie, z organami bezpieczeństwa i tajnymi służbami. O ile to możliwe, kandydaci, którzy zostali wybrani, dostarczą w terminie do 6-ciu miesięcy odnośne zaświadczenie”
2. „Byli, aktualni czy przyszli współpracownicy organów bezpieczeństwa lub służb specjalnych nie mogą zasiadać w kierowniczych gremiach i Komisjach Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych”.

VI Zjazd EUWP w Wilnie podjął się wielkiego zadania i wykazał dalekowzroczność w drodze do stabilizacji, wiarygodności i większej efektowności oraz autorytetu zrzeszonych organizacji. Przy całej naszej skromności uważamy, że polonijne organizacje kontynentalne, subkontynentalne oraz krajowe powinny pójść tą samą drogą. Jednak naszego domu nie uporządkujemy do końca, jeśli nie weźmiemy pod uwagę działalności polskich placówek dyplomatycznych, które, w zależności od politycznego ukształtowania ambasadorów, spełniają zadanie protagonistyczne lub dezorganizujące, szczególnie w stosunku do patriotycznych organizacji polonijnych, jak np. w Szwajcarii.
Lustracja i selekcja personalu dyplomatycznego, przede wszystkim ambasadorów i konsulów, jest nieunikniona, jeśli współpraca między krajem a polską diasporą ma być owocna i realizowany program Senatu.

Dr Jan Pyszko
Prezes Związku Organizacji Polskich w Szwajcarii

Binningen dnia 12.2.2007

Wersja do druku

Skorpion - 13.05.07 19:50
Lustrację rozpocząć od Marszałka Borusewicza!

Marian - 09.03.07 17:53
Czas już najwyższy posprzatać po komunizmie. 18 lat to wiek, w którym kończy się beztroskie baraszkowanie a zaczyna dojrzałość. Jest szansa by nasza Ojczyzna dokonała oczyszczenia. Razem, jednocześnie w kraju i wśród Polonii. Zainfekowanie jest wszędzie takie samo. Walec ruszył a my z nim. I nie biadolmy, że rząd za mało robi, że nie widać zmian i konkretów. Rząd sam nic nie zdziała, gdy nie będzie czuł naporu Polaków. Trzeba się jednoczyć, apelować, nękać władze listami, rozprowadzać ulotki: MÓWIĆ GŁOŚNO CZEGO CHCEMY, niech postkomuna i antypolacy widzą siłę i mądrość, wtedy mniej będą atakować rząd. Przykładem właśnie takiej aktywności jak widać jest ZOP w Szwajcarii z Janem Pyszko na czele. Ten rząd nie ma innego wyjścia, musi spełnić nasze żądania, choćby dlatego, że wszyscy jeszcze pamiętamy ich wyborcze hasła i ciągłe mówienie o prawie, sprawiedliwości, honorze, walce z korupcją. ONI nie mogą nie spełnić naszych polskich postulatów, bo chcą rządzić 2 kadencje. ONI muszą a my musimy pomóc. Zmiany już są, tylko nie wszyscy jeszcze je mogą zobaczyć. O tym okresie napiszą kiedyś w podręcznikach do historii, że był przełomowy i nikt nie będzie śmiał spierać się czy w 2005 roku zaczęła się IV RP czy skończyła III. Napiszą, że w 2005 roku na nowo powstała Polska. Tak nam dopomóż Bóg.

viktor - 06.03.07 8:05
Bardzo cenna incjatywa- nie mniej wszyscy kandydaci powinni poddac sie autolustracji i wystapic di IPN o zaswiadczenie w sparwie ich wspolpracy ze sluzbami specjalnymi komunistycznej Polski.
O taki zapis w nowej ustawie walczyla Australijska Grupa lustracyjna niestey prezydent art.5 jak wynika z tekstu p. Szczepanskiej (Igrzyska Lustracyjne) skreslil pozostaje zatem samolustracja lub ostracyzm wobec organizacji, w ktorych wladze sprawowac beda osoby o "splamionej" a czesto kryminalnej przeszlosci.

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26 Kwietnia 1959 roku
Urodził się Stanisław Sojka, polski piosenkarz, instrumentalista i kompozytor jazzowy.


26 Kwietnia 1937 roku
Urodził się Jan Pietrzak, polski kompozytor, satyryk (Kabaret pod Egidą) felietonista, autor wielu książek. Twórca Towarzystwa Patriotycznego


Zobacz więcej