Poniedziałek 29 Kwietnia 2024r. - 120 dz. roku,  Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 02.04.24 - 14:10     Czytano: [188]

Dział: Głos Polonii

Konkurs na Wielkanocną Palmę





Międzyszkolny konkurs na Wielkanocną Palmę.

Chicagowska Polonia ocali od zapomnienia polskie wartości narodowe.
Dowodem między innymi jest konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną.

23 - 24 marca 2024 r. w polskiej szkole im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego odbyła się III Edycja Konkursu na tradycyjną Palmę Wielkanocą. Konkurs o zasięgu między szkolnym w Chicago. Każdy rok przynosi coś nowego, stawiając coraz wyższą poprzeczkę. Należy podkreślić, że sam pomysł organizowania konkursu był strzałem w dziesiątkę, wypełnił również lukę w przekazywaniu i kultywowaniu najcenniejszych wartości polskiego dziedzictwa.
W tegorocznym konkursie znalazły się palmy tradycyjne misternie wykonane w czterech kategoriach, palmy małe, średnie, duże i nowatorskie.

Z satysfakcją muszę przyznać, że od I edycji poziom znacznie się podwyższył. Kwiaty z bibuły strojące zielone gałązki bukszpanu i bazi w palmach bliźniaczo przypominają kwiaty znad Wisły. W konkursie znalazło się dwie palmy z krzyżykiem na szczycie, na wzór palm wykonywanych w regionie lubelskim, rzeszowskim, oraz u Lasowiaków zamieszkałych na obszarze Puszczy Sandomierskiej w dorzeczach Wisły i Sanu w okolicach Grębowa sięgające do Baranowa Sandomierskiego z odległych lat. Warto przypomnieć, że krzyżyk znajdujący się na wierzchołku palmy był wykorzystywany do orki w polu, wbijany w ziemie w pierwszą przeoraną skibę, aby ziemia dała dużo plonów i aby w zbożu robaków nie było. W tej edycji licznie wystąpiły palmy na wzór Palm Wileński.

W tegorocznym konkursie oceniono 95 palm z 20 polonijnych szkół metropolii chicagowskiej, oceniło komisja w składzie;
p. Marzena Kozłowska - koordynator konkursu
p. Łucja Mirowska Kopeć - Prezes związku Klubów Polskich w Ameryce
p. Anna Czarnecka Hebal - Dyrektor Oddziału Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Norridge,
p. Alina Szymczyk Prezes Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II, folklorystka.
p. Kathy Lesny -Evans - członek Prezydium Legionu Młodych Polek

W dniu 23 marca 2024 w/w komisja dokonała oceny TRADYCYJNYCH PALM WIELKANOCNYCH wg kryteriów zawartych w regulaminie konkursu: dobór odpowiednich materiałów i elementów zdobniczych z zachowaniem tradycyjnej formy, estetykę wykonania, pomysłowość oraz inwencje twórcza uczestników konkursu.

Komisja miała bardzo trudne zadanie, gdyż poziom wykonania palm był bardzo wysoki. Jednak zgodnie z regulaminem zwracano uwagę na dobór naturalnych materiałów zdobniczych.

Po wnikliwej ocenie Komisja postanowiła przyznać następujące nagrody:
W kategorii "Nowatorski pomysł na palmę wielkanocną" nagrody ufundowane przez stanowy Kongres Polonii Amerykańskiej wręczy dyrektor p. Tadeusz Młynek oraz sekretarz kongresu p. Mariola Urbanek.

W dalszym ciągu w Kategorii, "Nowatorski pomysł na palmę wielkanocną", nagrody wręczy p. Alina Szymczyk - Prezes Związku Literatów Polskich a jednocześnie Kierownik Artystyczny Teatru Rzepicha.
Za zajecie III miejsca w tej samej kategorii nagrodę ufundowana przez p. Alinę Szymczyk i Teatr Rzepicha otrzymuje Elyssa Butryn



Nagrody ufundowane przez Związek Klubów Polskich w Ameryce wręczyli p. Prezes Łucja Mirowska Kopeć, Prezes Honorowy p. Jana Kopeć, oraz Królowa Parady p. Gabriele Ner wraz z Dama Dworu Emilią Bryg.
Ex aequo III miejsce EMILIA BUTRYN
Miejsce II NICOLE BARSZCZAK
MIEJSCE I MICHELLE KANISZCZAK

W KATEGORII WIELOKULTUROWOŚĆ nagrody ufundowane przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz Przystanek Historia IPN w Chicago nagrody wręczyła członek Zrzeszenia p. Wiesława Dziedzic.

W kategorii palm małych nagrody wręczyła p. Kathy Lesny Evans reprezentująca Legion Młodych Polek wraz z tegoroczną debiutantką 2nd Runner Up. Olivia Kowalczyk.
W kategorii palm średnich nagrody wręczy p. dyrektor Marzena Klimek.
W kategorii Palm dużych nagrody wręczył Prezes Muzeum Polskiego w Ameryce P. Richard Owsiany

Nagrodę za zajęcie III miejsca w konkursie UFUNDOWANĄ przez Księdza proboszcza Ryszarda Gronia z parafii Św. Williama wręczy p. dyrektor Marzena Klimek
Nagrodę otrzymują:
W kategorii palm małych - ALEKSANDRA Galiński P. Sz. Im. Mikołaja Kopernika w Niles.
W kategorii palm średnich HANNA SMOLIK P. Sz. Im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego
W kategorii palm dużych MAKSYMILIAN PLACZEK P. Sz. im. Św. Maksymiliana Marii Kolbe.
NAGRODĘ UFUNDOWANA PRZEZ PSFCU nagrodę wręczy dyrektor Oddziału w Norridge p. Anna Czarnecka Hebal

Za zajęcie II miejsca otrzymali;
W Kategorii Palm Małych, JACOB STRACZEK Akademia Języka Polskiego dla dzieci i młodzieży.
W kategorii Palm Średnich, NATALIE CICHOWSKI P. Sz. im. Gen. Wł. Andersa
W kategorii palm dużych, KAROLINA I MONIKA WROBLEWSKI P. Sz. im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego

ZA ZAJĘCIE I MIEJSCA
W Kategorii Palm Małych, ANTONI JEMIOLO P. Sz. im Jana III Sobieskiego
W Kategorii Palm Średnich, DOMINIK KOPEC P. Sz. im Św. Brata Alberta Chmielowskiego
W Kategorii Palm Dużych, PATRYCJA ZBYLUT P. Sz. im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego
ORAZ EX AEQUO ADAM OSTROWSKI P. Sz. im. Gen Wł. Andersa

W kategorii prac zespołowych, które organizator przyjął do konkursu poza regulaminem nagrody wręczyła Pani DYREKTOR MARZENA KLIMEK
Wyróżnienia otrzymali;
KL 1 Z POLSKIEJ SZKOŁY IM JANUSZA KORCZAKA
KL 2 Z POLSKIEJ SZKOŁY IM. JANUSZA KORCZAKA
KL 3 Z POLSKIEJ SZKOŁY IM JANUSZA KORCZAKA
KL 5 Z POLSKIEJ SZKOŁY IM JANUSZA KORCZAKA
KL 8 Z POLSKIEJ SZKOŁY IM JANUSZA KORCZAKA
KL 5 Z POLSKIEJ SZKOŁY IM.ŚW KRZYŻA
ORAZ UCZNIOWIE PRZYGOTOWUJĄCY SIĘ DO BIERZMOWANIA Z POLSKIEJ SZKOŁY IM. GEN. KAZIMIERZA PUŁASKIEGO

Koordynatorem konkursu była niezastąpiona Pani Marzena Kozłowska v-ce dyrektor. Nad całością czuwały Panie nauczycielki wraz ze szkoły Św. Brata Alberta Chmielowskiego.
Galę zakończenia konkursu prowadziła pani Janina Latocha, bogaty program artystyczny z dziećmi przygotowały Agata Gebica, Monika Bucior, Małgorzata Niedbała. Pomagały przy rozdawaniu nagród pani Marta Nowak i Renata Karp. Gości witała pani Joanna Szczepanik i Joanna Drapak Ornela. W kuchni pracowała Dorota Pakos, przewodnicząca rady rodziców, serwująca pyszny żurek wielkanocny, ciasto - wypieki własne.
Dyrektor Szkoły św. Brata Alberta Chmielowskiego pani Marzena Klimek podziękowała szkołom za udział w III Edycji Konkursu, sponsorom za ufundowanie nagród dla uczestników, komisji za prace, oraz wszystkim przybyłym na uroczystość rozstrzygnięcia konkursu, zapraszając do udziału w przyszłym roku.

Warto dodać, iż wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.
Gali konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną towarzyszył kiermasz, z pięknymi pisankami, zajączkami, koszyczkami, barankami, babkami, domowym smalcem, nalewkami i wiele więcej, to był prawdziwy kiermasz sztuki wielkanocnej. Ściany pomieszczenia w którym zostały wyeksponowane Palmy konkursowe, kiermasz, scena na której występowały dzieci zostały ozdobione wzorami z Zalipia. Konkurs nabiera rozmachu i jest jedyny w swoim rodzaju na emigracji, mam nadzieję, że będzie się rozwijał i rozszerzał o kolejne pomysły towarzyszące kolejnym edycjom. O tradycjach związanych ze świętami Wielkanocnymi, symbolice palmy opowiadała znawczyni folkloru, choreograf Alina Szymczyk.

Organizatorzy zaprosili sponsorów i członków komisji na wspólne śniadanie z tradycyjnym żurkiem w roli głównej, każdy ze sponsorów jak również członków komisji otrzymał dyplom pamiątkowy oraz pisankę prosto z Zalipia w opakowaniu z logo szkoły im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego.

Polskim zwyczajem jest zaniesienie Palmy do kościoła, aby została poświęcona i służyła rodzinie przez cały rok, przynosiła dobrobyt, zdrowie oraz chroniła dom przed nieszczęściami i jego dobytek.
Co roku po gali wręczenia nagród konkursowych, w Niedzielę Palmową, uczniowie z polskiej szkoły im Św. Brata Alberta Chmielowskiego biorą udział w Mszy świętej. Ustawiają się do procesji z Palmami, aby w barwnym korowodzie wejść do kościoła, na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Jest to tak piękny widok, że przychodzą również na tę mszę inne narodowości, a przede wszystkim meksykanie, którzy chętnie poznają polskie zwyczaje, czego dowodem po raz trzeci obecna była Palma wykonana przez meksykańską rodzinę w kategorii międzynarodowej, z polskimi symbolami. Kończąc, życzę szkole wielu osiągnięć w dziedzinie kultywowania polskich zwyczajów, nauczycielom sukcesów pedagogicznych, z panią dr Marzeną Klimek i koordynatorem konkursu panią Marzeną Kozłowską.

Alina Szymczyk

       

       

       



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Kwietnia 1848 roku
Wojska pruskie rozbiły obóz powstańców wielkopolskich w Książu.


29 Kwietnia 1924 roku
W Polsce marka polska została zastąpiona złotym polskim jako obowiązująca waluta w kraju.


Zobacz więcej