Sobota 27 Kwietnia 2024r. - 118 dz. roku,  Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 18.11.23 - 16:28     Czytano: [713]

Dział: Głos Polonii

Święto Niepodległości w Chicago





"Rozproszeni po wszem świecie
Gnani w obce wojny,
Zgromadziliśmy się przecie
W jedno kółko zbrojne."

(Marsz Polonii)

Na tegoroczne obchody 105 rocznicy święta Niepodległości, zarówno Polakom w kraju, jak i rozproszonym po świecie polskim emigrantom, słońce hojnie użyczyło swego światła i ciepła. W kawiarence Jezuickiego Ośrodka w Chicago zgromadzili się najwierniejsi, wypędzeni na emigrację w czasie stanu wojennego, lub jeszcze wcześniej za chlebem, Polonusi i ich urodzeni w Ameryce potomkowie. Zaczęli, jak nasi ojcowie i zwyczaj nakazuje, Mszą świętą i modlitwą w kościele. Potem zasiedli w kręgu zbrojni w poezję i pieśni patriotyczne. Uroczystość rozpoczął ojciec Marek Janowski SJ przewodnik duchowy artystów zgromadzonych w Zrzeszeniu Literatów i w teatrze Rzepicha. Jakże inaczej w tym roku, roku specjalnych zagrożeń politycznych i moralnych brzmiały słowa modlitwy "Ojcze Nasz". Pamiętamy tę modlitwę, odmawianą z naszym Ojcem Świętym Janem Pawłem II z okazji każdej z jego wizyt. Grupa poetek krótko przedstawiła drogę Polski do niepodległości i rolę ojców niepodległości: J. Piłsudskiego, J.I. Paderewskiego, R. Dmowskiego, W. Witosa, I. Daszyńskiego i wielu innych wybitnych działaczy emigracyjnych. Każdy z nich prezentował interesy innej grupy społecznej, miał inny program, jak urządzić nowe państwo, ale wszyscy byli zgodni, że najważniejsza jest polska racja stanu. Każdy rezygnował z części swoich ambicji na rzecz Niepodległej. Nie było to łatwe i o bolesnej drodze mówiły piosenki i przywołane słowa poetyckie. Tej części przewodziła niezawodna liderka Pani Alinka Szymczyk. W tej części były też serdeczne rozmowy, w których, jak piękna jesienna herbaciana roża, błyszczała Pani Helenka Ziółkowska. I w tych rozmowach dominowała obawa i troska o losy Niepodległej. Mam nadzieję, że słońce jeszcze dla nas świeci, że rozrzuceni po świecie, długo jeszcze będziemy gromadzić się w naszych emigracyjnych "kółkach". Niech tak się stanie!



Katarzyna Murawska


"Słońce w listopadzie"

Pod takim hasłem odbyła się jesień patriotyczno-muzyczna 12 listopada 23 po Mszy św. o godz. 14:30 w kawiarence JOM z okazji 105 rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski.

"Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium." Józef Piłsudski

Przyszło nam żyć w trudnych czasach, nie sposób nie przypominać wypowiedzi wielkich Polaków, kiedy ataki na Polskę ze strony Unii Europejskiej, opozycji wrogo nastawionej do narodu, PiS i Polski, są niezrozumiałe. Polska znalazła się w bardzo trudnej sytuacji, Powyborczej. Siły wrogie narodowi i Ojczyźnie robią wszystko, aby Polskę zniszczyć. To tak jak w XVII wieku, zachowanie przypomina Targowice, dlatego pozwolę sobie przypomnieć wypowiedź Katarzyny Carycy;

"Trzeba nauczyć brata donoszenia na brata,
A syna skakania do gardła ojca.
Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali.
Trzeba ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha.
Doprowadzić do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek
Oprócz mamony i pajdy chleba.
Przyjdzie czas gdy sami sprzedadzą swój kraj jak najgorszą dziewkę."

Nic dodać nic ująć, siły wrogie Polsce, chcą zniewolić Polskę, a młodzi tego zagrożenia nie widzą, co za ironia losu, gdzie się podziała tak wspaniała patriotyczna młodzież, dla której "Bóg, Honor, Ojczyzna" były świętością jak w wierszu Władysława Panasiuka;
"Bóg, Honor, Ojczyzna"

Trzy święte słowa, bez których nie istnieje.
One jak woda gaszą pragnienie, budzą do życia
I sens nadają gdy beznadzieja. One jak Boskie
Tchnienie - gdy się traci wszystko, gdy giną marzenia.
One przy szczytach wielką doliną gdzie źródło
Bije, gdzie życie wstaje z sennej topieli.

Trzy święte słowa - ważniejszych nie ma!
W ich pięknie wszystko się mieści;
Ludzkie, zwątpienia, upadki, wzloty, wielkie
Radości, małe kłopoty. W nich Ręka Boża,
Pańscy Anieli. W nich płacze człowiek
I cierpi w męce. W nich człowiek śpiewa,

W nich się weseli i w nich umiera.
Trzy święte słowa - wierne do końca
Jak dobra matka, jak Boże słowo,
które pod sercem matki słyszałeś.
Ono trwa w tobie jak resztki słońca,
- to dar największy jaki dostałeś;
Bóg, honor i Ojczyzna."

Dopisując się do wypowiedzi Katarzyny Murawskiej pragnę Jej podziękować za obecność na spotkaniu, za to, że jest z nami.

Warto mówić o ludziach, bo przecież oni tworzą historię. Oprócz krótkiego materiału dotyczącego warunków powstania Niepodległości Polski poeci czytali własną poezję okazjonalna, a byli to; Maria Mili Purymska, Ewa Belicki, Wiesława Sykut Grzywacz, Alina Szymczyk, Jerzy Kowalewski, własne wiersze oraz Władysława Panasiuka "Bóg, Honor, Ojczyzna", Jerzy Kowalewski, wiersz Jana Żółtka odczytała Katarzyna Murawska.



Wiersze przysłane z Polski Ewy Walkiewicz, Janiny Malickiej, Roberta Wołczyńskiego - odczytali; Katarzyna Murawska i Helena Ziółkowska. Mądrości narodowe JP II, Hipolita Cegielskiego, Jana Pawła II, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Hipolita Cegielskiego "Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród". Warto zgłębić te mądrości bowiem w czasach kiedy Unia Europy ma parcie na lidera, Europy i podporządkowanie sobie państw należących do Unii. Po wyborach Polska znalazła się w rękach ludzi bezbożnych, wrogów Ojczyzny. Nasze spotkanie rozpoczęło się modlitwa, którą poprowadził opiekun duchowy poetów i artystów o. Marek Janowski SJ. Jak zawsze przypomniał słowa Św. JP II; "Strzeżcie Ojczyzny jak strzegły Jej pokolenia, które przed nami żyły.
Strzeżcie gdyż, ktoś obcy, może jedynie na nowo nas zniewolić.
Ta ziemia droga była tym, którzy za nią oddali swe życie. Jesteśmy im winni pamięci i trwania, że Słowianin zawsze Ojczyznę kocha nad życie... JP II

Cytatom, wierszom towarzyszyły pieśni wspólnie śpiewana przy kapeli z członkami teatru "Rzepicha" w składzie; Mirek Skoczyński, Andrzej Krawczyk, Igor Galjanty, Bogdan Korona, śpiew; Alina Szymczyk, Jolanta Kulikowska, Kazimierz Szymański, Jan Niwa, Błażej Skoczeń, śpiewali wszyscy uczestnicy. W drugiej części spotkania poeci czytali wiersze jesienne.
Dokumentacja fotograficzna z naszych spotkań od 20 lat prowadzi Ryszard Siek.

Alina Szymczyk
Fot; Ryszard Siek

       

       



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

27 Kwietnia 1923 roku
Sejm uchwalił ustawę o Trybunale Stanu.


27 Kwietnia 1997 roku
Zmarł Piotr Skrzynecki, konferansjer kabaretu Piwnica pod Baranami


Zobacz więcej