Środa 11 Grudnia 2019r. - 345 dz. roku,  Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 02.09.12 - 13:07     Czytano: [2639]

Dział: Głos Polonii

Konflikt w Fawley Court (Aktual.)

Komunikat Prasowy 01.09.2012
Komitetu Obrony Dziedzictwa Narodowego Fawley Court

Po 3 i pół rocznej walce w sądach brytyjskich: High Court of Justice, Court of Appeal
i Supreme Court, Europejski Trybunał Praw Człowieka jako ostatnia instancja odrzucił apelację krewnej O. J. Jarzębowskiego, Elżbiety Rudewicz i Komitetu Obrony Dziedzictwa Narodowego Fawley Court o nienaruszalność grobu ś.p. O. Józefa Jarzębowskiego, zgodnie z jego wolą wyrażoną co do miejsca pochówku.

E. Rudewicz i wspierający ją Komitet Obrony Dziedzictwa Narodowego FC, reprezentujący organizacje polskie w Wielkiej Brytanii, jak i Koło Byłych Wychowanków FC, uważa iż wyrok sądu wyższej instancji jest niesprawiedliwy i bardzo krzywdzący dla nie tylko samej krewnej ale wszystkich nas Polaków. Petycję w sprawie nienaruszalności grobu O. Józefa oprócz polskich organizacji emigracyjnych podpisało 3000 indywidualnych osób.

Koło Byłych Wychowanków reprezentuje uczniów Kolegium Bożego Miłosierdzia założonego przez O. Józefa Jarzębowskiego. Mimo sprzeciwu tak wielu, Sąd przychylił się do wniosku kilku marianów o ekshumacje o. J. Jarzębowskiego z pobudek merkantylnych.

Uważamy, że zostały naruszone podstawowe prawa człowieka zagwarantowane przez Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, której Wielka Brytania jest jednym z sygnatariuszy. Prawa rodziny do uszanowania woli zmarłego, pomimo iż istnieją precedensy w sądownictwie ,iż wola najbliższych krewnych co do miejsca pochowku jest przez sądy brytyjskie respektowana, w sprawie grobu O. Józefa Jarzębowskiego nie znalazły obrony.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nie rozpoznał sprawy tylko odrzucił wniosek krewnej Elżbiety Rudewicz o naruszenie art.8 i art.9 Konwencji, bez rozpoznania merytorycznego, po 5–u dniach, bez uzasadnienia i bez możliwości jakiegokolwiek odwołania.

Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności broni podstawowych praw demokratycznych i obywatelskich człowieka jakim jest wolność wyznania. Wolność wyznania przejawia się między innymi w respektowaniu zmarłych i ich woli. Respekt taki wyrażany jest przez wyznawców wszystkich religii, nie tylko katolickiej.
Uważamy, iż prawo do wolności wyznania E. Rudewicz i wszystkich Polaków, którzy ją popierali zostały pogwałcone.

Niezwłocznie po odrzuceniu wniosku przez Europejski Trybunał Praw Człowieka marianie ekshumowali na lokalny cmentarz Fairmile Cemetery w Henley on Thames, Oxfordshire, doczesne szczątki ś.p. Józefa Jarzębowskiego. O terminie ekshumacji marianie nie powiadomili ani krewnej, E. Rudewicz chociaż o takie powiadomienie prosiła ani społeczności polskiej. Ekshumacja miała miejsce dnia 31-go sierpnia 2012, przed godziną 6:30 rano.

O. Józef Jarzębowski był jednym z największych Polaków Emigracji Niepodległościowej, twórca Fawley Court i założyciel polskiego gimnazjum męskiego, Kolegium Bożego Miłosierdzia, wspaniały kaznodzieja, wielki patriota, historyk, pisarz, poeta i twórca Muzeum polskich historycznych pamiątek narodowych w Anglii.

O. Józef Jarzębowski zmarł w opinii świętości w 1964r. Świadectwa współczesnych mu osób wymagane do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego zdeponowane są w domu generalnym księży marianów już od 1993r., o czym dowiadujemy się z listu śp. ks. Biskupa Zbigniewa Kraszewskiego, jednego z wychowanków O. Józefa.

Mamy nadzieję, że fakt ekshumacji nie zaprzepaści możliwości wznowienia procesu beatyfikacyjnego tego świątobliwego Polaka.

Nigdy za życia nikomu nic nie odmówił, tak i po śmierci wiele już osób doświadczyło Jego pomocy.

Zachęcamy do nawiedzania grobu O. Józefa i upraszanie łask za Jego wstawiennictwem.
W załączeniu przesyłamy zdjęcia grobu O. J. Jarzębowskiego po ekshumacji na cmentarz
Fairrmile Cemetery w Henley.

Z wyrazami szacunku:
Honorowy Sekretarz
The Save Fawley Court Heritage Committee
Andrzej Zakrzewski

...........................................................
Więcej w tym temacie na stronie fawleycourt.info
...........................................................


.................................................................................................................................

KOMUNIKAT PRASOWY FCOB - 2/09/2012


KRYMINALNA EKSHUMACJA O. JÓZEFA JARZĘBOWSKIEGO

Rozpoczynamy dochodzenie w sprawie ekshumacji doczesnych szczątek O. Józefa Jarzębowskiego. Ekshumacja miała miejsce we wczesnych godzinach rannych, dnia 31-go sierpnia 2012. Zgodnie z oświadczeniem jednej z osób odwiedzającej Fairmile Cemetery, Henley-on-Thames, kopiec mogiły wraz z plakietką, usypany był już o godzinie 6:30 rano. Pierwsze zdjęcia, zrobione o 8-smej rano, potwierdzają, że grób był już zamknięty.
Najbliższa, żyjąca krewna, Elżbieta Rudewicz, pomimo pisemnej prośby, nie została zawiadomiona o planowanej ekshumacji.

Jako pierwsi, zostaliśmy poinformowani, przez Henley Town Council, że ekshumacja, planowana jest na piątek 31-go sierpnia, choć Tomalin Funeral Director, przyznał, że przeniesienie szczątek miało miejsce w nocy. Nie ma świadków, nie wiemy czy doczesne szczątki Ojca Józefa są rzeczywiście w Fairmile czy też zostały skremowane i zabrane.
To co zastaliśmy, to żałosny a zarazem świętokradczy obraz grobu bez krzyża. Podobne zachowanie marianie prezentowali już w przeszłości, gdy zdewastowano Świętą Grotę Matki Boskiej z Lourdes

To jest zniewaga świętości, obraza dla najbliższej rodziny, dla uczniów Ojca Józefa rozsianych po całym świecie a przede wszystkim zniewaga wiary.

Uważamy, że marianie uzyskali licencję dzięki fałszywym dowodom, gdyż w Burial Act jasno jest napisane, że ziemia poświecona nie podlega jurysdykcji Ministry of Justice. Ziemia została pobłogosławiona przez Kardynała Karola Wojtyłę, późniejszego Papieża, Jana Pawła II. Dyskryminującym jest fakt, że angielski Sąd, podtrzymał decyzję Ministra Sprawiedliwości, mimo, że dnia 16-go sierpnia, FCOBA reprezentując Elżbietę Rudewicz wniósł apelacje.

Naszym zdaniem w zsekularyzowanym państwie, wyroki sadowe kierowane są poprawnością polityczną. Wolność wyznania jest pogwałcana a katolicy prześladowani. Obawiamy sie, że szanse na beatyfikację O. Jozefa Jarzębowskiego, zostały pomniejszone, gdyż przy ekshumacji osoby zmarłej w opinii świętości, obecny powinien być Biskup a niestety, nic na to nie wskazuje. Żądamy, aby doczesne szczątki Ojca Jozefa Jarzębowskiego, zostały przeniesione z powrotem do Fawley Court i aby było powiadomione o tym społeczeństwo polskie.
Żądamy również, by marianie zostali wydaleni z Wielkiej Brytanii.

PRAWO PRZECHODU

Rozpoczęta została Sądowa Kontrola Administracji. Przedmiotem kontroli, jest prawomocność decyzji, wydanej przez Council. Decyzja opiera sie na fałszywym zeznaniu, np. że marianie zamykali bramy co roku a wszyscy wiedzą, że bram nie było. Aplikacja o zamontowanie bram na stałe, została złożona przez Cherrilow.

KOŁO BYŁYCH WYCHOWANKOW FAWLEY COURT
3 Turner House, Erasmus Street, London SW1P 4DZ
Tel: 0207 821 8806 kristof.j@btinternet.com
fawleycourtoldboys@gmail.com
Sekretarz: Krzysztof Jastrzębski
Wersja do druku

R. Lawman - 24.10.12 23:48
Rozmawialem ze "starymi" parafianami pamietajacymi swietnosc Fawley Court i zasugerowalem im utworzenie kola parafian, ktore zkierowaloby do wladz koscielnych prosba o usuniecie marianow z Ealing i przyslanie innych ksiezy do sprawowania uslug pastoralnych w tym kosciele. Niestety, nic w tym zakresie niw zrobiono. Marianie narazie nabijaja sobie kabze z datkow na tace, poniewaz gros wiernych to ostatnia, naplywowa holota z Polski, nie majaca pojecia o historji tego kosciola ani o Fawley Court. Mozna sie spodziewac, ze i ten kosciol marianie wkrotce sprzedadza, gdy nadazy sie okazja. Jest tam mlody bardzo przystojny, czarnowlosy ksiadz, cieszacy sie ogromnym powodzeniem wsrod mlodej "plci pieknej", mam wiec zastrzezenia co do swietobliwosci marianow. Podobna sytuacja jest w kosciele Boboli, gdzie po smierci o. Gostomskiego powstala klika pod przewodnictwem ksiedza Marka, ktory otaczyl sie grupa ludzi z tego samego srodowiska, z ktorego sam pochodzi. Razem zyja w doskonalej symbiozie. On zalatwia im prace na roznych budowach a oni w zamian popieraja wszystkie jego zamiary, niejednokrotnie na prywatnych spotkaniach, przy kieliszku. Moja rada, narazie poki co nie dawac na tace marianom, uderzy ich to po kiszeni.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

11 Grudnia 1843 roku
Urodził się Robert Koch, niemiecki bakteriolog i lekarz, odkrywca laseczki wąglika, prątka gruźlicy (zm. 1910)


11 Grudnia 1942 roku
W Łodzi na rozkaz Heinricha Himmlera Niemcy uruchomili obóz śmierci dla polskich dzieci. Do dziś nie ustalono liczbę ofiar


Zobacz więcej