Piątek 26 Kwietnia 2024r. - 117 dz. roku,  Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 31.12.06 - 17:58     Czytano: [2598]

Dział: Głos Polonii

Zjazd w Wilnie

W dniach 27 – 29 października 2006 roku w Domu Polskim w Wilnie odbył się VI Zjazd Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. W Zjeździe uczestniczyło 58 delegatów z 24 krajów Europy. Honorowym gościem Zjazdu był Prof. Andrzej Stelmachowski, Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska.
Delegaci zapoznali się ze sprawozdaniami z trzyletniej działalności Sekretariatu EUWP oraz Komisji: ds. obrony dobrego imienia Polski i Polaków, oświatowej, młodzieżowej i ds. mniejszości narodowych.

Komisja statutowa w ciągu trzech lat nie podjęła żadnych prac a jej przewodniczący nie przybył na Zjazd i nie złożył sprawozdania, co spotkało się z dezaprobatą zebranych delegatów. Wybrano nową komisję statutową, która dokona niezbędnych zmian w ciągu najbliższego roku.
Po dyskusji, na wniosek komisji rewizyjnej delegaci udzielili ustępującemu Sekretariatowi wymaganego absolutorium.

W części wyborczej dokonano wyboru nowych władz EUWP. Prezydenta Unii zebrani wybierali w tajnym głosowaniu spośród trzech zgłoszonych kandydatów.
- Tadeusz A. Pilat (Szwecja), otrzymał 39 głosów
- Michał Bieniasz (Szwecja) otrzymał 14 głosów,
- Konrad Sutarski (Węgry) otrzymał 5 głosów.

Nowo wybrany Prezydent EUWP Tadeusz Adam Pilat jest znanym działaczem polonijnym, cieszy się powszechnym zaufaniem, co potwierdzają wyniki wyborów, w których uzyskał ponad dwukrotnie więcej głosów niż pozostali kandydaci łącznie. Na Zjeździe był delegatem Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji, którego prezesem był przez 3 kadencje. Uprzednio w EUWP pełnił funkcje Sekretarza a przez dwie ostatnie kadencje Wiceprezydenta.

Zjazd w uznaniu zasług dla EUWP, przyznał Helenie Miziniak tytuł Honorowego Prezydenta Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Helena Miziniak działa w EUWP od momentu powstania organizacji i pełniła poprzednio funkcje Sekretarza Generalnego, a przez dwie ostatnie kadencje Prezydenta EUWP.

Następnie dokonano wyboru członków Sekretariatu EUWP.
Wiceprezydentem został Aleksander Zając, reprezentujący Konwent Organizacji Polskich w Niemczech, poprzednio pełniący funkcję Sekretarza.
Sekretarzem generalnym na trzecią kolejną kadencję został Roman Śmigielski, reprezentujący Federację Organizacji Polskich i Polsko-Duńskich w Danii „Polonia”.
Sekretarzami zostali:
Andżelika Borys, Prezes Związek Polaków na Białorusi,
Emilia Chmielowa, Prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, Edward Trusewicz Sekretarz Związku Polaków na Litwie.
Trudną funkcję Skarbnika EUWP powierzono Helenie Miziniak, reprezentującej Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii. Zastępcami członków sekretariatu zostali: Urszula Milczewska z Bułgarii i Krzysztof Bystram z Belgii.

Dokonano wyboru komisji rewizyjnej, w składzie: Jerzy Jankowski (Norwegia), Franciszka Konieczna (Francja) i Halina Romanow (Rosja). Zjazd uzupełnił składy następujących komisji: oświatowej, godności narodowej, młodzieżowej i ds. mniejszości narodowych.

Po raz pierwszy delegaci do władz i komisji EUWP składali oświadczenia lustracyjne.

Po przegranej w wyborach Michał Bieniasz złożył oświadczenie o zawieszeniu członkostwa w EUWP przez Kongresu Polaków w Szwecji.

W części programowej delegaci na Zjazdu zapoznali się i dyskutowali nad trzema głównymi tematami:
- Założenia programowe planowanego w przyszłym roku III Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy - które przedstawił gość Zjazdu prof. Andrzej Stelmachowski oraz Helena Miziniak.

- Sprawy nowej emigracji europejskiej tzw. „Nowej Polonii” referował Jan Mokrzycki, Prezes Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii

- Projekty nowych ustaw dotyczących Polonii przedstawił Roman Śmigielski.

Oprócz głównych tematów uczestnicy omówili szereg innych ważnych spraw i wniosków, min. :
1.Zjazd solidaryzuje się i popiera demokratycznie wybrane władze Związku Polaków na Białorusi z Andżeliką Borys na czele,

2.Podjęto dyskusję na temat lustracji środowisk polonijnych. Złożono dwa wnioski w sprawie lustracji, dotyczące rozszerzenia procedury wyboru władz Unii. Uzyskały one większość głosów, lecz nie uzyskały większości niezbędnej przy zmianach statutowych,

3.Zwrócono się do Sejmu i Senatu RP o kontynuację prac i uchwalenie Ustawy o Karcie Polaka i przynależności do Narodu Polskiego,

4.Zwrócono się do europejskich członków Rady Polonii Świata o podjęcie zdecydowanych działań w celu jej uaktywnienia,

5.Wydelegowano wiceprezesa Rady Polonii Świata Helenę Miziniak do komitetu organizacyjnego III Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy,

6.Zwrócono się do Prezydium Rady Polonii Świata i Stowarzyszenia Wspólnota Polska o powołanie komisji zjazdowej omawiającej wkład Polonii w odzyskanie przez Polskę niepodległości,

7.Poparto wniosek o zorganizowanie wystawy towarzyszącej III Zjazdowi Polonii i Polaków z Zagranicy obrazującej działalność Światowego Zrzeszenia Organizacji Popierających Solidarność – CSSO (Conference of Solidarity Support Organizations),

8.Ustanowiono Medal EUWP za zasługi dla Polonii Europejskiej,

9.Odebrano członkostwo Związkowi Dziennikarzy Polskich na Wschodzie, z racji nie spełniania warunków § 8 statutu EUWP.

Nowy Prezydent EUWP Tadeusz A. Pilat przedstawił zebranym plan pracy na przyszłą kadencję. Główne kierunki działania Unii na najbliższe lata to:
- Dalsze uaktywnianie i integracja europejskich środowisk młodzieżowych,
- Działania na rzecz nowej emigracji polskiej do krajów Unii Europejskiej,
- Dalsze konsultacje i działania w sprawie ustaw dotyczących Polonii i Polaków za granicą,
- Uaktywnienie działań regionalnych w EUWP,
- Współpraca z innymi organizacjami kontynentalnymi na rzecz integracji światowego ruchu polonijnego,
- Prace nad nowelizacją statutu EUWP,
Zamykając Zjazd, Prezydent EUWP podziękował zebranym za udzielone mu zaufanie, za konstruktywną i koleżeńską współpracę, a Związkowi Polaków na Litwie, za wspaniałą gościnę i sprawne zorganizowanie Zjazdu.
Delegaci Zjazdu uczestniczyli w przyjęciu wydanym z okazji rozpoczęcia obrad VI. Zjazdu EUWP przez Prezesa Związku Polaków na Litwie Michała Mackiewicza oraz na przyjęciu wydanym w Szkole Średniej im Ferdynanda Ruszczyca w Radominie przez Mer Samorządu Rejonu Wileńskiego Marię Rekść oraz Przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, Posła na Sejm RL Waldemara Tomaszewskiego.
W niedzielę delegaci na Zjazd uczestniczyli w mszy św. odprawionej przed ołtarzem Matki Boskiej Ostrobramskiej w intencji Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych i nowo wybranego Prezydenta oraz złożyli wieńce na grobie „Matki i Serca Syna” na cmentarzu na Rossie. Na zakończenie delegacja Sekretariatu EUWP i kierownictwa ZPL złożyła wizytę księdzu Prałatowi Józefowi Obrębskiemu w Mejszagole.

Relację nadesłał:
Tadeusz Adam Pilat

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

26 Kwietnia 1943 roku
Ucieczka rotmistrza Witolda Pileckiego ps. „Witold”, „Druh”, z KL Auschwitz


26 Kwietnia 1923 roku
Urodził się Andrzej Szczepkowski, polski aktor (zm. 1997)


Zobacz więcej