Poniedziałek 29 Kwietnia 2024r. - 120 dz. roku,  Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.01.20 - 20:41     Czytano: [727]

Dział: WPiS

WPiS - Numer 1/2020 - Zapraszamy do lektury


Ukazał się pierwszy w tym roku numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Jak zawsze poruszamy w nim kwestie ważne, interesujące i aktualne. Przeczytacie Państwo m.in. o wydanym niedawno IV tomie „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka, sporach o ochronę środowiska oraz o burzliwej sytuacji polityczno-wojskowej na Bliskim Wschodzie. Przedstawiamy sylwetki ks. Waleriana Kalinki i sportowca Witalisa Ludwiczaka, przypominamy Powstanie Styczniowe i konferencję pokojową w Wersalu. Zamieszczamy też fragmenty legionowych i marynarskich wspomnień. Styczniowy „Wpis” to 108 stron zajmującej lektury. Zapraszamy do czytania!

W bieżącym numerze

● „Ciach go wizerunkiem!” – Leszek Sosnowski pisze jak ważny w życiu publicznym i polityce jest wizerunek i jak należy o niego walczyć.
● „Droga bez Boga drogą do upadku” – artykuł o zagrożeniach, z jakimi zmaga się w dzisiejszych czasach Kościół i jak trzeba się im przeciwstawiać.
● „Św. Jan Paweł II przestrzegał przed ‘holokaustem środowiska’” – przypominamy nauczanie polskiego papieża na temat przyrody i właściwego stosunku do niej.
● „Człowiek jest winien z powodu swej chciwości, a nie dlatego, że oddycha” – rozmowa z przyrodnikiem i ekologiem dr. Jerzym Kruszelnickim.
● „Jak pisałem IV tom ‘Dziejów Polski’” – prof. Andrzej Nowak opowiada o pracy nad najnowszą częścią swojego bestsellerowego cyklu historycznego.
● „Od słusznej kary za wojnę do bezczynności państw zachodnich” – w 100. rocznicę wejścia w życie traktatu wersalskiego przypominamy okoliczności, przebieg i ustalenia konferencji pokojowej w Paryżu.
● „Od Boga szablę mam na wroga” – artykuł o romantycznym poecie, spiskowcu i powstańcu styczniowym Mieczysławie Romanowskim.
● „Kalinka – burzliwe życie powstańca, dziejopisa i zakonnika” – prof. Piotr Biliński przybliża postać i dorobek XIX-wiecznego krakowsko-lwowskiego historyka ks. Waleriana Kalinki.
● „Nasze „chłopięta” biją się jak lwy” – publikujemy fragment wojennego dziennika żołnierza Legionów Polskich Artura Wierzbiańskiego.
● „Papieży dwóch i sześć kłamstw” – Adam Sosnowski krytycznie ocenia głośny film „Dwóch papieży”.
● „Attila Jamrozik nigdy nie schlebiał sile, nie lękał się stanąć po stronie zwyciężonych” – wspomnienie niedawno zmarłego krakowskiego artysty i działacza społecznego Attili Jamrozika.
● „Na Węgrzech tworzy się młoda, patriotyczna elita kraju” – Adam Sosnowski rozmawia z Balázsem Orbánem, wiceministrem i sekretarzem stanu ds. parlamentarnych i strategicznych Kancelarii Premiera Węgier.
● „Najbardziej zapalny region świata” – przedstawiamy sytuację militarną i polityczną na Bliskim Wschodzie – najbardziej zapalnym regionie świata.
● „Ostrzej zwalczane niż dziecięca pornografia i demoralizujące pomysły genderowych edukatorów” – artykuł o dobrym wpływie, jaki mają na dzieci zabawki militarne: karabiny, pistolety, czołgi.
● „Zabrakło talentu w wierszach, bo włożyła go w donosy” – Bohdan Urbankowski o inwigilowaniu i prześladowaniu pisarzy przez Służbę Bezpieczeństwa w latach PRL-u.
● „Słup ognia i tańczące światła (1)” – pierwsza część marynarskich wspomnień kapitana żeglugi wielkiej Józefa Gawłowicza.
● „Na zesłaniu w Tunce w Górach Sajańskich” – kolejna część opowieści o losach polskich duchownych na syberyjskim zesłaniu.
● „Siła przebicia entuzjazmu” – historyk sportu Krzysztof Szujecki przedstawia postać Witalisa Ludwiczaka, hokeisty olimpijczyka, wioślarza oraz... profesora prawa.
● „Świato–podgląd” – przegląd wiadomości ze świata, a w nim m.in. Państwo Islamskie zamordowało 10 chrześcijańskich zakładników, włoska mafia wyłudza pieniądze z Unii Europejskiej, a Diego Maradona poparł prezydenta Wenezueli Nicolása Maduro.
● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: nowości książkowe Białego Kruka, formularz prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok i wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Kwietnia 2012 roku
Zmarł Wiesław Chrzanowski, polski adwokat, prof. nauk prawnych, żołnierz AK, powst. warszawski, polityk. Marszałek Sejmu I kadencji (ur. 1923)


29 Kwietnia 1980 roku
Zmarł amerykański reżyser filmowy Alfred Hitchcock (ur. 1899)


Zobacz więcej