Sobota 27 Kwietnia 2024r. - 118 dz. roku,  Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.12.23 - 12:10     Czytano: [366]

Dział: WPiS

WPiS - Numer 12/2023 - Zapraszamy do lektury


Pojawił się już grudniowy, świąteczny numer "Wpisu", a w nim - cała seria artykułów i felietonów na aktualne tematy, a także wyselekcjonowany zbiór tekstów o tematyce historycznej powiązanych z bieżącymi rocznicami. Wybitny publicysta Leszek Sosnowski w dobitny i gorzki, choć nie pozbawiony nadziei sposób opisuje "krajobraz powyborczy" Polski i jej obecną sytuację polityczną. Poważne obawy co do dalszych losów Polski wyraża również prof. Wojciech Polak. Aby jednak w momencie nadchodzących świąt Narodzenia Pańskiego nie pozostawać jedynie w klimacie niepokojących analiz politycznych, prezentujemy także okolicznościowy cykl artykułów bożonarodzeniowych; znakomity historyk prof. Wojciech Roszkowski przypomina, iż istotą tych pięknych świąt, z niecierpliwością wyczekiwanych nie tylko przez najmłodszych, są narodziny Zbawiciela, wbrew temu, co próbują nam wmówić specjaliści od marketingu i reklamy. Rzecz jasna, obdarowywanie bliskich prezentami to piękna tradycja i dobrze jest ją pielęgnować, nie należy jej jednak sprowadzać do bezmyślnego zakupoholizmu. Zamieszczamy także równie piękny tekst znakomitego teologa i erudyty - ks. prof. Janusza Królikowskiego, który przypomina nam, iż w Betlejem "Bóg stał się mały, by człowiek bez strachu zbliżył się do Niego, objął Go spojrzeniem i myślą, nawiązał z Nim wspólnotę życia". O teologicznym sensie Bożego Narodzenia pisze też ks. prof. Zygmunt Kozubski; nie brakuje także tekstu poświęconego cudownej tradycji bajecznie kolorowych szopek krakowskich. Prezentujemy także drugą część wywiadu z rewelacyjnym historykiem prof. Andrzejem Nowakiem, a także zamieszczamy reportaż z IX Dnia Patrioty wraz z laudacją wygłoszoną przez ks. prof. Janusza Królikowskiego dla prof. Wojciecha Roszkowskiego - Patrioty Roku 2023. Grudniowy "Wpis" to ponad 120 stron frapującej lektury!

Wygaszanie prawicy Znakomity felietonista Leszek Sosnowski analizuje powyborczą sytuację RP; czy nastaną czasy medialnej cenzury? Co powinna zrobić tytułowa prawica, aby odzyskać to, co zostało utracone?

Żeby ludzi zmienić i nimi rządzić, to trzeba ich najpierw zepsuć i obalić najważniejsze autorytety O tym, że droga, która nie prowadzi do Boga, prowadzi donikąd, przypomina - w kontekście głośnej ostatnio synodalności - ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Historia zachęca nas do nieustannej walki - o niepodległość Druga część wywiadu z wybitnym historykiem prof. Andrzejem Nowakiem - o wydarzeniach opisywanych w VI tomie "Dziejów Polski", czyli o tragicznych wydarzeniach potopu szwedzkiego, haniebnej zdradzie przedstawicieli polskich elit (np. pod Ujściem) i o głębokim sensie walki o niepodległość.

Prof. Wojciech Roszkowski Patriotą Roku 2023 Laudacja dla czcigodnego Laureata wygłoszona przez ks. prof. Janusza Królikowskiego.

Święto polskości Reportaż z IX Dnia Patrioty pióra Stanisława Widomskiego; zdjęcia Michała Klaga.

Radość wielka, która będzie udziałem całego narodu Prof. Wojciech Roszkowski nie patyczkuje się, pisząc o komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia, sprowadzanych jedynie do szału zakupowego. Znakomity autor przypomina także o tym, co tak naprawdę jest w te święta najważniejsze.

Czy Polska nie uniknie głębokiej zapaści? Rozważania prof. Wojciecha Polaka o obecnej sytuacji RP - także w kontekście nadchodzących Świąt.

Poezje - wzruszające bożonarodzeniowe wiersze ks. Stefana Misińca.

W Grocie Bóg stał się mały, by człowiek bez strachu zbliżył się do Niego, objął Go spojrzeniem i myślą, nawiązał z Nim wspólnotę życia Ks. prof. Janusz Królikowski przypomina o tym, co jest istotą świąt Bożego Narodzenia - nie zapominajmy o Nowonarodzonym!

To nie życie jest złe. Złe jest złe życie O bezdrożach racjonalności (!) i niebezpieczeństwie życia w świecie konsumpcjonistycznej iluzji pisze prof. Artur Śliwiński.

Codzienny raport przed tronem Królowej Historia Apelu Jasnogórskiego opisana piórem Lidii Dudkiewicz.

Dzisiaj wielu ludzi myśli, że czyniąc zło, osiągają wolność Starożytna myśl filozoficzna i myśl chrześcijańska wbrew pozorom mają wiele punktów wspólnych. Prof. Michał Wojciechowski pisze o tym, co łączyło (a co różniło) antyczny stoicyzm z średniowieczną myślą chrześcijańską.

Góry urzekają i ułatwiają kontakt ze Stwórcą Uroczy reportaż o tatrzańskich sanktuariach i pobożności polskich górali pióra Jolanty Sosnowskiej. Zdjęcia - mistrz Adam Bujak.

Fenomen królewskiego miasta, jedna z najpiękniejszych wizytówek Krakowa i Polski Historię znanych i lubianych na całym świecie krakowskich szopek przypomina dr Monika Makowska.

Włosi nie znają łamania się opłatkiem ani kolęd, wrzaskliwie świętują Epifanię - mimo tego, że tradycja bożonarodzeniowej szopki wywodzi się właśnie z Italii; wzbudziło to niemałe rozczarowanie wybitnego polskiego uczonego Władysława Semkowicza, o czym pisze prof. Stefan Ciara.

Ks. Wojciech Danielski, który ukochał liturgię Postać niezłomnego kapłana przypomina Czesław Ryszka.

Fryderyk Chopin był nie tylko kompozytorem, ale też pisarzem Epistolografia najwybitniejszego polskiego kompozytora do dziś stanowi ikoniczny przykład romantycznego zespołu listów. Artykuł dr. Marka Klecela.

Zabobony pod pozorem nauki i zabawy "Wiara we wróżby, przesądy i zabobony przeżywa niezwykły renesans w obecnych czasach. Kiedy bowiem człowiek nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko", pisze prof. Ryszard Kantor. Słuszne wnioski ku przestrodze wielu naiwnych...

Sarmacki wizerunek Rzeczypospolitej umiał zachwycić rozmachem O królu Janie III Sobieskim, jego sławie Lwa Lechistanu - pogromcy Turków i o walnej bitwie, której... nie było, pisze znany i lubiany dziennikarz Jakub Augustyn Maciejewski.

Uważał, że trzeba bronić się przed rewolucjami robionymi zawsze przez zorganizowaną mniejszość Postać Karola Huberta Rostworowskiego przypomina prof. Piotr Biliński.

Człowiek, przyjąwszy prawdy wiary, musi je w życie wprowadzić Bożonarodzeniowy artykuł ks. prof. Zygmunta Kozubskiego.

Baltazar, zegar słoneczny i Gwiazda Betlejemska Akademicki rejs na pokładzie "Nawigatora" do Londynu i historia niezwykłej figurki króla Baltazara, czyli wigilijna morska opowieść kapitana Józefa Gawłowicza.

Ojciec triumfów polskich bokserów Feliks Stamm Był zarówno zawodnikiem - pięściarzem, jak i znakomitym trenerem i sędzią. Fascynującą sylwetkę wybitnego szkoleniowca przypomina Krzysztof Szujecki.

Świato-Podgląd, przegląd informacji ze świata.

Krzyżówka z nagrodami.

A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania i świąteczny wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

27 Kwietnia 1521 roku
Zmarł Ferdynand Magellan, żeglarz i odkrywca.


27 Kwietnia 2014 roku
Papież Jan XXIII (1881 - 1963) i Papież Jan Paweł II (1920 - 2005) zostali kanonizowani w Watykanie podczas jednej uroczystości


Zobacz więcej