Poniedziałek 29 Kwietnia 2024r. - 120 dz. roku,  Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 06.11.17 - 12:12     Czytano: [1180]

Dział: WPiS

Ukazał się już 10/2017 WPiS - Zapraszamy do lektury

Do dystrybucji trafił październikowy numer miesięcznika „Wpis”. Zachęcamy do jego lektury. Przygotowaliśmy jak zawsze zestaw ciekawych i aktualnych materiałów. Piszemy m.in. o zakazie handlu w niedziele, proteście rezydentów, wyborach parlamentarnych w Austrii i wojskach cybernetycznych tworzonych przez Polskę. Październikowy „Wpis” to 90 stron interesujących tekstów.

W bieżącym numerze:

● Matko, masz tu 500 zł na dziecko, ale haruj w niedzielę! – Leszek Sosnowski pisze o konieczności zakazania handlu w niedziele. Krytykuje też pomysł wprowadzenia tzw. niedziel handlowych.

● Paliusz wyrazem gotowości pasterza do złożenia ofiary nawet swego życia – homilia abp. Marka Jędraszewskiego wygłoszona na uroczystej Mszy św. w katedrze na Wawelu, podczas której nowy metropolita otrzymał papieski paliusz.

● Triumf młodej prawicy! – Adam Sosnowski opisuje zwycięstwo chadeków w niedawnych wyborach parlamentarnych w Austrii i przedstawia sylwetkę przyszłego kanclerza Sebastiana Kurza.

● Syria rwie się do życia – rozmowa ze znanym fotografikiem Adamem Bujakiem, który opowiada o swojej podróży do ogarniętej wojną Syrii.

● W Europie zmusza się kobiety do małżeństw nieletnich, obrzezania i morduje je w imię „honoru rodziny” – artykuł o ciężkim losie kobiet w muzułmańskich rodzinach mieszkających w Europie.

● Droga Salvadora Dalí od surrealistycznej błazenady do nawrócenia na katolicyzm – kolejny tekst cyklu o nawróceniach ludzi kultury i sztuki. Tym razem możemy przeczytać o znanym hiszpańskim malarzu Salvadorze Dalím.

● Jestem lekarzem. Jestem rezydentem. I mam duże wątpliwości… – krytyczny wobec protestu rezydentów głos młodego lekarza na czwartym roku specjalizacji. Czy ten strajk nie jest aby motywowany politycznie?

● Mleko matki jest lekiem – rozmowa z dr. Aleksandrą Wesołowską, prezesem Fundacji Bank Mleka Kobiecego, która finansuje gromadzenie kobiecego mleka oraz badania nad nim.

● Naród, niepodległość, bezpieczeństwo – relacja ze zorganizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk III Dnia Patrioty, który odbył się 21 października w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

● Zamiast otrzymać reparacje wojenne od Niemców, płaciliśmy je Sowietom! – prof. Artur Śliwiński omawia kwestię reparacji wojennych należnych Polsce.

● Polska tworzy wojska cybernetyczne – dr Piotr Łuczuk, autor wydanej niedawno książki „Cyberwojna”, pisze o nowym rodzaju wojsk powołanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

● Pomnik Piłsudskiego (1) – dr Bohdan Urbankowski, znawca postaci Józefa Piłsudskiego, przybliża sylwetkę i dokonania Marszałka w związku z obchodzonym właśnie Rokiem Piłsudskiego.

● Józef Piłsudski kibic i organizator polskiego sportu – kolejny odcinek cyklu o historii polskiego sportu. Krzysztof Szujecki pisze tym razem o sportowych pasjach marszałka Józefa Piłsudskiego.

● Jak należy rozumieć reformę w Kościele? – tekst wykładu emerytowanego prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerharda Müllera, poświęconego reformacji i stosunkowi Kościoła katolickiego do niej. Wykład wygłoszony 16 października 2017 r. na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie, podczas uroczystości nadania kardynałowi doktoratu honoris causa.

● Spotkanie z Bratem Albertem we Lwowie w 1899 r. – artykuł o dobroczynnej działalności Brata Alberta Chmielowskiego zamieszczony w 1899 r. w wydawanym w Petersburgu polskim piśmie „Kraj”.

● W Małej Toskanii pod Krakowem, czyli jak Uniwersytet Jagielloński robi wino – reportaż z winnicy należącej do Uniwersytetu Jagiellońskiego, w której powstaje cenione wino.

● Świato-podgląd – a w nim przegląd informacji ze świata ominiętych przez inne media: w Niemczech zamkną jeden z najstarszych klasztorów cysterskich, w Ekwadorze półtora miliona osób wzięło udział w demonstracji przeciw gender, a w Kambodży postkomuniści niszczą demokrację.

● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: nowości książkowe wydawnictwa Biały Kruk, oferta kalendarzy na nadchodzący rok oraz październikowy wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Kwietnia 1969 roku
Do portu w Casablance zawinął jacht Leonida Teligi "Opty", kończący samotny rejs dookoła świata.


29 Kwietnia 1707 roku
Połączenie parlamentu Anglii i Szkocji. Powstanie Wielkiej Brytanii.


Zobacz więcej