Poniedziałek 29 Kwietnia 2024r. - 120 dz. roku,  Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.06.09 - 12:46     Czytano: [4548]

Polonika w muzeach na Litwie

Polonika można spotkać chyba w większości muzeów na Litwie. Po prostu dlatego, że prawie do końca XIX w. Litwini stanowili na Litwie jedną klasę – chłopów. Prawie wszyscy czołowi politycy Litwy Kowieńskiej (1918-40) byli pochodzenia chłopskiego, z prezydentem Antonim Śmietaną – Antanasem Smetoną (1927-40) na czele. Mieszczaństwa i inteligencji (poza księżmi katolickimi i garścią ludzi z wyższym wykształceniem), a tym bardziej ziemiaństwa litewskiego prawie że nie było. A przecież to arystokracja i ziemiaństwo było głównie mecenasami sztuki. Arystokrację i ziemiaństwo oraz klasę średnią (np. adwokaci, lekarze, sporo księży) i mieszczaństwo stanowili Polacy (przed I wojną światową 30% ludności największego na etnicznych ziemiach litewskich miasta - Kowna stanowili Polacy, a większość ludności stanowili Żydzi).

W pałacach i dworach polskich na Litwie były gromadzone zbiory sztuki. Potwierdza to monumentalne dzieło Romana Aftanazego „Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczpospolite” – tom 3 „Województwo trockie, Księstwo Żmudzkie...” (Wrocław 1992) i tom 4 – „Województwo wileńskie” (Wrocław 1993). Niektóre eksponaty z tych zbiorów przejął lub nabył rząd litewski w okresie międzywojennym (1918-40). Jednak większość z nich została zabrana bezprawnie właścicielom po zajęciu Litwy przez Związek Sowiecki w 1940 roku i ponownie w 1944 roku. Wcześniej, bo podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku Litwini ukradli i wywieźli na Litwę skarbiec katedry katolickiej w Sejnach (woj. podlaskie), a rządy polskie – dawne i obecne – nigdy nie wystąpiły o zwrot tego skarbu!
W 1939 roku, po sprezentowaniu polskiego Wilna Litwie przez Stalina, Litwini przejęli wszystkie polskie muzea w Wilnie. Po 1991 roku Kościół litewski przejął przebogaty skarbiec katedry wileńskiej, tworzony głównie przez polskich duchownych w Wilnie i z darów głównie Polaków oraz wielu przedmiotów wykonanych przez Polaków lub związanach tematycznie z Polakami (np. św. Stanisław, św. Kazimierz).

Zbiorów tych Litwini nigdy nie zwrócili Polakom ani Polsce, nawet po odzyskaniu przez Litwę niepodległości w 1991 roku.
I tylko głównie dzięki temu w zbiorach muzealnych na Litwie są wartościowe obrazy oraz wyroby artystyczne polskie i zachodnioeuropejskie. Jedynie chyba tylko w Kowieńskiej Galerii Obrazów i Galerii Sztuk Pięknych są dzieła malarzy zachodnioeuropejskich z daru Mykolasa Zilinskisa, emigranta i kolekcjonera litewskiego z Berlina Zachodniego.

Bez wileńskich polskich zbiorów np. Wileńska Galeria Obrazów czy Litewskie Muzeum Narodowe w Wilnie były by placówkami mało ważnymi w europejskim świecie kultury. W pierwszej placówce jest bardzo duża kolekcja malarstwa polskiego, w drugiej m.in. polskie obrazy, uzbrojenie, sztandary, rzemiosło artystyczne, pasy słuckie, przywileje wystawiane przez królów polskich czy stolik, na którym król Stanisław August Poniatowski podpisał w Grodnie (dziś Białoruś) abdykację w 1795 roku.

Muzeum wnętrz pałacowych w byłym pałacu biskupów wileńskich w podwileńskich Werkach jest chyba jednym wielkim zbiorem poloników; w Muzeum Historycznym w odbudowanym sztucznym zamku w Trokach są także polonika – zauważyłem sporo z okresu międzywojennego; w Kowieńskim Muzeum Historycznym są polonika, a w Galerii Witrażu i Rzeźby w Kownie rzeźby polskich rzeźbiarzy; w byłym polskim klasztorze jezuitów w Kownie, w którym w latach 1819-23 mieszkał Adam Mickiewicz i pisał „Dziady” i „Grażynę”, jest dzisiaj w jednej z sal izba pamięci poety z 700 eksponatami; w Galerii Obrazów w Kłajpedzie są obrazy polskich malarzy związanych z Wilnem i które do 1939/40 należały do Polaków: J. Damela, A. Romera, K. Rusieckiego, W. Slendzińskiego, W. Smokowskiego i F. Smuglewicza przywiezione tu z Wilna; obrazy malarzy polskich (m.in. W. Slendzińskiego, W. Smokowskiego, E. Romera, F. Smuglewicza) są również w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Szawlach; w Muzeum Krajoznawczym w Poniewieżu są polskie pamiątki związane z Powstaniem Listopadowym 1830-31 i Powstaniem Styczniowym 1863; w Muzeum Krajoznawczym w Birżach są archiwalia związane z właścicielami tutejszego zamku – Radziwiłłami i Tyszkiewiczami; w dawnym pałacu Tyszkiewiczów w Czerwonym Dworze jest wiele poloników, m.in. obrazy, pasy słuckie, grafika, cenna biblioteka; w Muzeum Krajoznawczym w Kiejdanach jest również wiele poloników: meble, porcelana, strój księcia Janusza Radziwiłła z XVII w., pamiątki po Powstaniu Styczniowym 1863, m.in. stolik i krzesło wielkiego patrioty polskiego księdza Antoniego Mackiewicza, jednego z przywódców powstania na Żmudzi; w Muzeum Krajoznawczym w Kretyndze są m.in. obrazy K. Mordasewicza oraz przedmioty z pałaców Tyszkiewiczów w Kretyndze i Połądze; w Muzeum Krajoznawczym w Olicie jest przechowywana m.in. broń z czasów Powstania Styczniowego 1863; w Muzeum Krajoznawczym w Telszach, założonym w 1932 roku na bazie pamiątek polskich – z polskich dworów, i które było obok Muzeum w Kownie najbogatszym na przedwojennej Litwie!, jest oczywiście bardzo dużo poloników, m.in. ładny obraz F. Smuglewicza Agrypina z prochami Germanika; nie brak poloników w Muzeum Krajoznawczym w Rakiszkach oraz Muzeum Krajoznawczym w Rosieniach.

Marian Kałuski

Wersja do druku

Broel-Koltunowski - 13.06.10 14:52
trzeba pomietac, ze nawet kiedy lajes wroga zalecono trzymac swoja slina przy siebie, bo inaczej sam opluwasz sie. Wach wach, puliactwo-czurkastwo... Weichsel juz wuplukalo kolutny waszego plemia, ale sarmatcieko gardla jesze nie...

Lubomir - 27.06.09 20:39
Chciałoby się powiedzieć, jeżeli nie podejmiemy walki ze szkodnikami, to zniszczą nas. Zjedzą 'nasz chleb' i 'nasze uprawy'. Zrabowanych poloników nie brakuje również w zamkach Bawarii i w ...Szwecji. Tyle, że Polsce zabrakło prawdziwych dyplomatów-wojowników. Zastąpiły ich tzw dyplomatołki, których poza własnym brzuchem i kieszeniami niewiele interesuje.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29 Kwietnia 2007 roku
W wieku 91 lat zmarł Ks. Arcybiskup prof. Kazimierz Majdański, więzień Dachau, założyciel Instytutu Studiów nad Rodziną


29 Kwietnia 1980 roku
Zmarł amerykański reżyser filmowy Alfred Hitchcock (ur. 1899)


Zobacz więcej