Dodano: 27.06.09 - 12:46 | Dział: Kultura i Nauka

Polonika w muzeach na Litwie

Polonika można spotkać chyba w wiÄ™kszoÅ›ci muzeów na Litwie. Po prostu dlatego, że prawie do koÅ„ca XIX w. Litwini stanowili na Litwie jednÄ… klasÄ™ – chÅ‚opów. Prawie wszyscy czoÅ‚owi politycy Litwy KowieÅ„skiej (1918-40) byli pochodzenia chÅ‚opskiego, z prezydentem Antonim ÅšmietanÄ… – Antanasem SmetonÄ… (1927-40) na czele. MieszczaÅ„stwa i inteligencji (poza księżmi katolickimi i garÅ›ciÄ… ludzi z wyższym wyksztaÅ‚ceniem), a tym bardziej ziemiaÅ„stwa litewskiego prawie że nie byÅ‚o. A przecież to arystokracja i ziemiaÅ„stwo byÅ‚o głównie mecenasami sztuki. ArystokracjÄ™ i ziemiaÅ„stwo oraz klasÄ™ Å›redniÄ… (np. adwokaci, lekarze, sporo księży) i mieszczaÅ„stwo stanowili Polacy (przed I wojnÄ… Å›wiatowÄ… 30% ludnoÅ›ci najwiÄ™kszego na etnicznych ziemiach litewskich miasta - Kowna stanowili Polacy, a wiÄ™kszość ludnoÅ›ci stanowili Å»ydzi).

W paÅ‚acach i dworach polskich na Litwie byÅ‚y gromadzone zbiory sztuki. Potwierdza to monumentalne dzieÅ‚o Romana Aftanazego „Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczpospolite” – tom 3 „Województwo trockie, KsiÄ™stwo Å»mudzkie...” (WrocÅ‚aw 1992) i tom 4 – „Województwo wileÅ„skie” (WrocÅ‚aw 1993). Niektóre eksponaty z tych zbiorów przejÄ…Å‚ lub nabyÅ‚ rzÄ…d litewski w okresie miÄ™dzywojennym (1918-40). Jednak wiÄ™kszość z nich zostaÅ‚a zabrana bezprawnie wÅ‚aÅ›cicielom po zajÄ™ciu Litwy przez ZwiÄ…zek Sowiecki w 1940 roku i ponownie w 1944 roku. WczeÅ›niej, bo podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku Litwini ukradli i wywieźli na LitwÄ™ skarbiec katedry katolickiej w Sejnach (woj. podlaskie), a rzÄ…dy polskie – dawne i obecne – nigdy nie wystÄ…piÅ‚y o zwrot tego skarbu!
W 1939 roku, po sprezentowaniu polskiego Wilna Litwie przez Stalina, Litwini przejęli wszystkie polskie muzea w Wilnie. Po 1991 roku Kościół litewski przejął przebogaty skarbiec katedry wileńskiej, tworzony głównie przez polskich duchownych w Wilnie i z darów głównie Polaków oraz wielu przedmiotów wykonanych przez Polaków lub związanach tematycznie z Polakami (np. św. Stanisław, św. Kazimierz).

Zbiorów tych Litwini nigdy nie zwrócili Polakom ani Polsce, nawet po odzyskaniu przez Litwę niepodległości w 1991 roku.
I tylko głównie dzięki temu w zbiorach muzealnych na Litwie są wartościowe obrazy oraz wyroby artystyczne polskie i zachodnioeuropejskie. Jedynie chyba tylko w Kowieńskiej Galerii Obrazów i Galerii Sztuk Pięknych są dzieła malarzy zachodnioeuropejskich z daru Mykolasa Zilinskisa, emigranta i kolekcjonera litewskiego z Berlina Zachodniego.

Bez wileńskich polskich zbiorów np. Wileńska Galeria Obrazów czy Litewskie Muzeum Narodowe w Wilnie były by placówkami mało ważnymi w europejskim świecie kultury. W pierwszej placówce jest bardzo duża kolekcja malarstwa polskiego, w drugiej m.in. polskie obrazy, uzbrojenie, sztandary, rzemiosło artystyczne, pasy słuckie, przywileje wystawiane przez królów polskich czy stolik, na którym król Stanisław August Poniatowski podpisał w Grodnie (dziś Białoruś) abdykację w 1795 roku.

Muzeum wnÄ™trz paÅ‚acowych w byÅ‚ym paÅ‚acu biskupów wileÅ„skich w podwileÅ„skich Werkach jest chyba jednym wielkim zbiorem poloników; w Muzeum Historycznym w odbudowanym sztucznym zamku w Trokach sÄ… także polonika – zauważyÅ‚em sporo z okresu miÄ™dzywojennego; w KowieÅ„skim Muzeum Historycznym sÄ… polonika, a w Galerii Witrażu i Rzeźby w Kownie rzeźby polskich rzeźbiarzy; w byÅ‚ym polskim klasztorze jezuitów w Kownie, w którym w latach 1819-23 mieszkaÅ‚ Adam Mickiewicz i pisaÅ‚ „Dziady” i „GrażynÄ™”, jest dzisiaj w jednej z sal izba pamiÄ™ci poety z 700 eksponatami; w Galerii Obrazów w KÅ‚ajpedzie sÄ… obrazy polskich malarzy zwiÄ…zanych z Wilnem i które do 1939/40 należaÅ‚y do Polaków: J. Damela, A. Romera, K. Rusieckiego, W. SlendziÅ„skiego, W. Smokowskiego i F. Smuglewicza przywiezione tu z Wilna; obrazy malarzy polskich (m.in. W. SlendziÅ„skiego, W. Smokowskiego, E. Romera, F. Smuglewicza) sÄ… również w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Szawlach; w Muzeum Krajoznawczym w Poniewieżu sÄ… polskie pamiÄ…tki zwiÄ…zane z Powstaniem Listopadowym 1830-31 i Powstaniem Styczniowym 1863; w Muzeum Krajoznawczym w Birżach sÄ… archiwalia zwiÄ…zane z wÅ‚aÅ›cicielami tutejszego zamku – RadziwiÅ‚Å‚ami i Tyszkiewiczami; w dawnym paÅ‚acu Tyszkiewiczów w Czerwonym Dworze jest wiele poloników, m.in. obrazy, pasy sÅ‚uckie, grafika, cenna biblioteka; w Muzeum Krajoznawczym w Kiejdanach jest również wiele poloników: meble, porcelana, strój ksiÄ™cia Janusza RadziwiÅ‚Å‚a z XVII w., pamiÄ…tki po Powstaniu Styczniowym 1863, m.in. stolik i krzesÅ‚o wielkiego patrioty polskiego ksiÄ™dza Antoniego Mackiewicza, jednego z przywódców powstania na Å»mudzi; w Muzeum Krajoznawczym w Kretyndze sÄ… m.in. obrazy K. Mordasewicza oraz przedmioty z paÅ‚aców Tyszkiewiczów w Kretyndze i PoÅ‚Ä…dze; w Muzeum Krajoznawczym w Olicie jest przechowywana m.in. broÅ„ z czasów Powstania Styczniowego 1863; w Muzeum Krajoznawczym w Telszach, zaÅ‚ożonym w 1932 roku na bazie pamiÄ…tek polskich – z polskich dworów, i które byÅ‚o obok Muzeum w Kownie najbogatszym na przedwojennej Litwie!, jest oczywiÅ›cie bardzo dużo poloników, m.in. Å‚adny obraz F. Smuglewicza Agrypina z prochami Germanika; nie brak poloników w Muzeum Krajoznawczym w Rakiszkach oraz Muzeum Krajoznawczym w Rosieniach.

Marian Kałuski