Niedziela 28 Kwietnia 2024r. - 118 dz. roku,  Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 11.11.22 - 11:54     Czytano: [721]

Święto Niepodległości





"Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna." - Jan Paweł II

Szanowni Państwo,

"Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród. Nie damy pogrześć mowy, Polski my naród, polski lud
[...]", słowa te często głośno wybrzmiewały, gdy Polacy podejmowali się heroicznej walki o wolność, niepodległość i suwerenność Ojczyzny. Po dziś dzień pozostają aktualne, ponieważ definiują naszą tożsamość narodową oraz ukazują przywiązanie do ojczystego dziedzictwa, o które winniśmy się troszczyć i pielęgnować, szczególnie w tak niebezpiecznym momencie historycznym, jakim jest pełnowymiarowa wojna wywołana przez rosyjskich zbrodniarzy.

Doświadczenia historyczne, szczególnie związane z niemieckimi i rosyjskimi okupantami, ukazują świadectwa, jak trudna, dramatyczna oraz bolesna była droga ku wolności. Jaki ogrom cierpienia doznał Naród Polski, by w dniu 11 listopada 1918 r., po 123 latach nieobecności na mapach Europy, Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności Polaków, którzy przez cały okres niewoli nie zatracili ducha wolności, nie pozwolili zniszczyć i wymazać swojej tożsamości narodowej. Mimo podejmowanych przez zaborców prób unicestwienia wszelkich przejawów polskości, Polacy nigdy nieulegli i na wszelkie możliwe sposoby pielęgnowali oraz przekazywali nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do tradycji, obyczajów i kultury narodowej.

Trwająca ponad sto lat niewola, krwawo tłumione powstania narodowe, represje, nasilająca się polityka rusyfikacji i germanizacji, nie powstrzymała Polaków, nigdy nie porzucili marzenia o odzyskaniu niepodległości. Ciemiężony przez zaborców Naród Polski nie pogodził się z utratą Ojczyzny. Mimo że państwo polskie formalnie nie istniało, to nie zniknęło i nie mogło zostać wymazane z serc polskich patriotów. Moc Polaków wynikała z siły wiary, głęboko zakorzenionej świadomości narodowej oraz idei, które przyświecały obrońcom polskości w ich walce o wolność.

Odzyskanie niepodległość to również dowód współdziałania wszystkich Polaków, którzy ramię w ramię ruszyli w bój o Polskę, a dzięki wytrwałej, organicznej pracy i niezłomnej patriotycznej postawie, wywalczyli wolność. Wyjście z zaborczej niewoli, to był czas, w których ponad podziałami, nastąpiło pospolite ruszenie - przedstawiciele różnych opcji politycznych (od prawicy do lewicy) wspólnie działali na rzecz odzyskania niepodległości. W obliczu szansy, jaka zaistniała w 1918 r. zjednoczyliśmy się i wspólnym wysiłkiem podejmowanym na wielu polach, od militarnego, po dyplomatyczne i społeczne, wykorzystaliśmy ją w pełni.



Narodowe Święto Niepodległości co roku nam przypomina, jak wielki trud dla Polski podejmowali nasi przodkowie przed 100 laty, który dziś stanowi dla polskich patriotów przykład niezłomności w walce o niepodległość. W obliczu obecnych zagrożeń i wyzwań, które niewątpliwie stoją przed Polską i których szczególnie w ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami, tym bardziej musimy pozostać zjednoczeni i gotowi do podjęcia trudu obrony niepodległości, wyrażającego się w podejmowaniu działań (od gospodarczych po militarne), które mają zapewnić bezpieczeństwo Polsce, ale także w obronie prawdy i dobrego imienia naszego Narodu. Wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze, tym bardziej w dobie wszechobecnej dezinformacji, wojen hybrydowych i "kulturowej kolonizacji", musimy pozostać wytrwali w obronie naszych wartości i suwerenności Polski.

11 listopada dla każdego polskiego patrioty jest szczególnie ważnym świętem. Niezależnie od przekonań i ponad podziałami czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne suwerenne i niepodległe państwo. Upamiętniamy wszystkich, którzy oddali życie, aby oswobodzić Ojczyznę z rąk zaborców
, ale również tym, którzy przyczynili się do tego, że Rzeczypospolita pomimo dramatycznej sytuacji została odbudowana i rosła w siłę.

Świętując, z biało-czerwoną flagą w ręku, pamiętajmy o testamencie, który pozostawili dla potomnych "Ojcowie Niepodległości", niech ich przesłanie będzie wskazaniem, zapisanym w sercu każdego z nas - wolna, suwerenna i niepodległa Polska!

Szanowni Państwo,

Z okazji wyjątkowego i doniosłego Święta Niepodległości wszystkim Państwu, naszym Sympatykom i Darczyńcom, przesyłamy serdeczne życzenia, niech wytrwałość i nieustająca wiara będzie dla Państwa siłą. Niech w tak wzniosłym dniu z dumą powiewają biało - czerwone flagi, niech odśpiewany hymn do głębi porusza, bądźmy wszyscy razem złączeni miłością do Ojczyzny. Jednoczymy się, gdyż Polska potrzebuje nas wszystkich - broniących niepodległości naszego kraju - to jest nasza historyczna powinność.


Z poważaniem
Zespół Reduty Dobrego Imienia

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

28 Kwietnia 1934 roku
Prezydent Ignacy Mościcki dokonał uroczystego otwarcia nowego portu lotniczego na Okęciu.


28 Kwietnia 1924 roku
Z udziałem premiera W. Grabskiego zainaugurowano działalność Banku Polskiego.


Zobacz więcej