Czwartek 23 Stycznia 2020r. - 23 dz. roku,  Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 25.09.19 - 11:32     Czytano: [323]

Dział: WPiS

WPiS - Numer 9/2019 - Zapraszamy do lektury


Ukazał się kolejny numer miesięcznika społeczno-literackiego „Wpis”. Jak zawsze przygotowaliśmy w nim dla Państwa zestaw aktualnych i interesujących materiałów: artykułów, wywiadów, analiz. Piszemy m.in. o zbliżających się wyborach, cenzurze w internecie, kosmicznych badaniach polskich naukowców i premierze filmu o Józefie Piłsudskim. Przypominamy wydarzenia związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz sylwetki Jana III Sobieskiego i prymasa Józefa Glempa. Wrześniowy „Wpis” to prawie 100 stron zajmującej lektury.

W bieżącym numerze:

● „Ambono, nie lękaj się, mów wprost!” – Leszek Sosnowski apeluje do duchownych, by odważnie angażowali się w życie publiczne i zabierali głos w sprawach politycznych.
● „Na pasywność katolików liczą tęczowi” – ks. prof. Jan Szymczyk o obowiązku, jaki spoczywa na katolikach, by nie byli pasywni w sferze społecznej i politycznej.
● „Od czerwonej do tęczowej zarazy” – rozmowa Leszka Sosnowskiego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim o zagrożeniach związanych z tęczową zarazą.
● „Krzyż wrogiem” – fragment książki wydawnictwa Biały Kruk „Europa Krzyżem bogata”, w którym nieżyjący już kard. prof. Stanisław Nagy (1921–2013) omawia ataki na krzyż w historii i współcześnie.
● „Wojna o ideologiczną szatę polskich miast” – artykuł o kulturowym obrazie miast w naszym kraju.
● „Trzeba ratować świat przed Białym Krukiem!” – Adam Sosnowski o cenzurze stosowanej przez znany serwis społecznościowy Facebook.
● „Siedem tragicznych dni” – w 80. rocznicę wybuchu wojny przypominamy bohaterską obronę Westerplatte.
● „Mieli wytrwać tylko sześć godzin...” – tragiczna historia obrony Poczty Polskiej w Gdańsku zaatakowanej przez Niemców 1 września 1939 r.
● „Byliśmy świadkami powtórki z targowicy” – Adam Sosnowski rozmawia z prof. Janem Tadeuszem Dudą, kandydatem PiS na senatora w nadchodzących wyborach parlamentarnych.
● „Jan Paweł II kontra konferencja pekińska” – fragment trzeciego tomu biografii św. Jana Pawła II zatytułowanej „Hetman Chrystusa”. Tom ten ukaże się w najbliższym czasie.
● „Spokojnie, to tylko anarchia” – artykuł o historii i dniu dzisiejszym zjawiska anarchii w różnych jej aspektach.
● „Parlamentarnych wyborów w Polsce czar i mrok” – bp Antoni Pacyfik Dydycz o dawnych i obecnych wyborach, a także o obowiązku katolików brania udziału w życiu politycznym swojego kraju.
● „’Piłsudski’ roku 2019 to jeszcze nie produkcja hollywoodzka…” – oceniamy najnowszą filmową biografię Józefa Piłsudskiego.
● „Kard. Józef Glemp – prymas ‘nowej’ wolności” – przypominamy postać i dokonania Prymasa Polski kard. Józefa Glempa.
● „Opromieniony chwałą pogromca bisurmanów” – w 336. rocznicę bitwy pod Wiedniem przedstawiamy sylwetkę króla Jana III Sobieskiego.
● „Niezłomny kapłan z Titanica” – artykuł o Thomasie Bylesie, nawróconym na katolicyzm angielskim księdzu, który zginął w katastrofie statku „Titanic”.
● „Wylądować na Fobosie” – polscy naukowcy uczestniczą w pracach nad kosmiczną sondą, która poleci na jeden z księżyców Marsa.
● „Między światem techniki a krainą dźwięków” – sylwetka Łukasza Kmiecika z Krakowa, muzyka i inżyniera, absolwenta Akademii Muzycznej i Politechniki Krakowskiej.
● „Świato–podgląd” – przegląd wiadomości z różnych stron świata, a w nim m.in.: Dramatyczna sytuacja katolików w Kamerunie, katedra Notre Dame w Paryżu wciąż zagrożona i protesty przeciwko proaborcyjnemu prawu w Irlandii Północnej.
● Krzyżówka z nagrodami.

A ponadto: nowości książkowe Białego Kruka, dużo pięknych fotografii i jesienny wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

23 Stycznia 1905 roku
Urodził się Konstanty Ildefons Gałczyński, poeta (zm. 1953)


23 Stycznia 1832 roku
Urodził się Edouard Manet, francuski malarz i grafik (zm. 1883)


Zobacz więcej