Sobota 19 Września 2020r. - 262 dz. roku,  Imieniny: Konstancji, Leopolda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 25.09.19 - 11:32     Czytano: [455]

Dział: WPiS

WPiS - Numer 9/2019 - Zapraszamy do lektury


Ukazał się kolejny numer miesięcznika społeczno-literackiego „Wpis”. Jak zawsze przygotowaliśmy w nim dla Państwa zestaw aktualnych i interesujących materiałów: artykułów, wywiadów, analiz. Piszemy m.in. o zbliżających się wyborach, cenzurze w internecie, kosmicznych badaniach polskich naukowców i premierze filmu o Józefie Piłsudskim. Przypominamy wydarzenia związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz sylwetki Jana III Sobieskiego i prymasa Józefa Glempa. Wrześniowy „Wpis” to prawie 100 stron zajmującej lektury.

W bieżącym numerze:

● „Ambono, nie lękaj się, mów wprost!” – Leszek Sosnowski apeluje do duchownych, by odważnie angażowali się w życie publiczne i zabierali głos w sprawach politycznych.
● „Na pasywność katolików liczą tęczowi” – ks. prof. Jan Szymczyk o obowiązku, jaki spoczywa na katolikach, by nie byli pasywni w sferze społecznej i politycznej.
● „Od czerwonej do tęczowej zarazy” – rozmowa Leszka Sosnowskiego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim o zagrożeniach związanych z tęczową zarazą.
● „Krzyż wrogiem” – fragment książki wydawnictwa Biały Kruk „Europa Krzyżem bogata”, w którym nieżyjący już kard. prof. Stanisław Nagy (1921–2013) omawia ataki na krzyż w historii i współcześnie.
● „Wojna o ideologiczną szatę polskich miast” – artykuł o kulturowym obrazie miast w naszym kraju.
● „Trzeba ratować świat przed Białym Krukiem!” – Adam Sosnowski o cenzurze stosowanej przez znany serwis społecznościowy Facebook.
● „Siedem tragicznych dni” – w 80. rocznicę wybuchu wojny przypominamy bohaterską obronę Westerplatte.
● „Mieli wytrwać tylko sześć godzin...” – tragiczna historia obrony Poczty Polskiej w Gdańsku zaatakowanej przez Niemców 1 września 1939 r.
● „Byliśmy świadkami powtórki z targowicy” – Adam Sosnowski rozmawia z prof. Janem Tadeuszem Dudą, kandydatem PiS na senatora w nadchodzących wyborach parlamentarnych.
● „Jan Paweł II kontra konferencja pekińska” – fragment trzeciego tomu biografii św. Jana Pawła II zatytułowanej „Hetman Chrystusa”. Tom ten ukaże się w najbliższym czasie.
● „Spokojnie, to tylko anarchia” – artykuł o historii i dniu dzisiejszym zjawiska anarchii w różnych jej aspektach.
● „Parlamentarnych wyborów w Polsce czar i mrok” – bp Antoni Pacyfik Dydycz o dawnych i obecnych wyborach, a także o obowiązku katolików brania udziału w życiu politycznym swojego kraju.
● „’Piłsudski’ roku 2019 to jeszcze nie produkcja hollywoodzka…” – oceniamy najnowszą filmową biografię Józefa Piłsudskiego.
● „Kard. Józef Glemp – prymas ‘nowej’ wolności” – przypominamy postać i dokonania Prymasa Polski kard. Józefa Glempa.
● „Opromieniony chwałą pogromca bisurmanów” – w 336. rocznicę bitwy pod Wiedniem przedstawiamy sylwetkę króla Jana III Sobieskiego.
● „Niezłomny kapłan z Titanica” – artykuł o Thomasie Bylesie, nawróconym na katolicyzm angielskim księdzu, który zginął w katastrofie statku „Titanic”.
● „Wylądować na Fobosie” – polscy naukowcy uczestniczą w pracach nad kosmiczną sondą, która poleci na jeden z księżyców Marsa.
● „Między światem techniki a krainą dźwięków” – sylwetka Łukasza Kmiecika z Krakowa, muzyka i inżyniera, absolwenta Akademii Muzycznej i Politechniki Krakowskiej.
● „Świato–podgląd” – przegląd wiadomości z różnych stron świata, a w nim m.in.: Dramatyczna sytuacja katolików w Kamerunie, katedra Notre Dame w Paryżu wciąż zagrożona i protesty przeciwko proaborcyjnemu prawu w Irlandii Północnej.
● Krzyżówka z nagrodami.

A ponadto: nowości książkowe Białego Kruka, dużo pięknych fotografii i jesienny wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Września 1922 roku
Urodził się Emil Zatopek, legendarny czeski sportowiec, biegacz, 4-krotny mistrz olimpijski.


19 Września 1953 roku
Urodziła się Grażyna Szapołowska, aktorka.


Zobacz więcej