Piątek 22 Listopada 2019r. - 326 dz. roku,  Imieniny: Cecylii, Marka

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 09.09.19 - 19:24     Czytano: [256]

„Geniusze” od gospodarki


Dziś politycy PO z jej przewodniczącym G. Schetyną publicznie przeciwstawiają się, w ramach swego programu wyborczego fuzji Orlenu i Lotosu, co ewidentnie szkodzi polskiej gospodarce, a wspiera naszych zagranicznych konkurentów i skutecznie ogranicza szanse rozwojowe tej wielkiej, polskiej spółki Skarbu Państwa - świetnie dzisiaj zarządzanej przez prezesa D. Obajtka i przynoszącej rekordowe zyski: w 4 lata za rządów PIS Orlen przyniósł ok. 22 mld zł zysku, w 8 lat rządów PO-PSL zaledwie 2,9 mld zł zysku, ale cysterny wstydu kursowały wówczas bez żadnych ograniczeń.

Za rządów D. Tuska nie tylko przepłacono za oczyszczalnię ścieków Czajka (koszt ok. 4 mld zł) z efektem dziś widocznym i odczuwanym zapachowo nad Wisłą w Warszawie, ale jest jeszcze bardziej karygodna historia inwestycyjna z czasów rządów PO-PSL, którą można by śmiało nazwać największą aferą inwestycyjną ostatniego 30-lecia - to zakup przez Polskę za rządów premiera D. Tuska i MS M. Budzanowskiego oraz MF J. V. Rostowskiego dziury w ziemi na pustyni w Chile czyli złoża miedzi i molibdenu Sierra Gorda wraz z nakładami inwestycyjnymi, która miała być kurą znoszącą złote jaja dla polskiej spółki KGHM za kwotę ok.13 mld zł. Zakup okazał się być gigantyczną stratą - tylko w latach 2015-2017 straty te przekroczyły astronomiczną kwotę 19,9 mld zł. KGHM musiał dokonać odpisów w 2015 r. w wysokości 4,5 mld zł, w 2016 r. 4,4 mld zł i są to dane potwierdzone przez specjalny, profesjonalny raport NIK-u z lipca 2019 r.

Tak inwestowali geniusze od gospodarki i finansów z PO. NIK negatywnie oceniła działania, które doprowadziły do zakupu przez KGHM 100 proc. akcji Quadry, uruchomienie kopalni trwało o rok dłużej i kosztowało 50 proc. więcej niż zakładano i najprawdopodobniej będzie wymagać dalszego dofinansowania przez właścicieli aż do 2021 r. Inwestycja ta wymagała doprowadzenia wody i energii elektrycznej przez pustynię na odległość 140 km. Do końca I-szego półrocza 2018 r. kopalnia Sierra Gorda SCM nie uzyskała zdolności przerobowej oraz zakładanego poziomu odzysku metali z rudy. Tak szeroki gest mieli menedżerowie i politycy za rządów PO-PSL. Wydaje się więc, że jednym z pierwszych zadań nowego prezesa NIK-u M. Banasia mogłaby być kompleksowa kontrola wykonania inwestycji również tej z 2012 r. - oczyszczalni ścieków Czajka.

Zapraszamy na profil Janusz Szewczak na Facebooku!

Janusz Szewczak
Polski analityk gospodarczy, nauczyciel akademicki i publicysta, poseł na Sejm VIII kadencji
wPolityce

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

22 Listopada 1989 roku
Polska Miss - Aneta Kręglicka zdobyła tytuł Miss World.


22 Listopada 2000 roku
Zmarł Emil Zatopek, legendarny czeski sportowiec, biegacz (ur. 1922)


Zobacz więcej