Poniedziałek 10 Sierpnia 2020r. - 223 dz. roku,  Imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.06.19 - 13:00     Czytano: [413]

Centralny Okręg Przemysłowy


Nasza Redakcja na wystawie

Nasza Redakcja była zaproszona na wystawę do Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku- Kamiennej, aby przypomnieć czytelnikom historię COP-u.

Cud ekonomiczny II RP


COP, czyli Centralny Okręg Przemysłowy, był jednym z największych przedsięwzięć ekonomicznych II Rzeczpospolitej. Celem COP-u było zwiększenie ekonomicznego potencjału Polski, rozbudowa przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego, a także zmniejszenie bezrobocia. Zakłady COP zapewniły obywatelom pracę na terenach dotkniętych największym bezrobociem, a infrastruktura podniosła poziom cywilizacyjny tych terenów na dość wysoki. Na rozwój COP-u przeznaczono w latach 1937–1939 około 60% całości wydatków inwestycyjnych o łącznej wartości 1925 mln złych. Budowę COP zainicjował wicepremier do spraw ekonomicznych i jednocześnie minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski.

Wzrost produkcji

Powoli wzrastała też produkcja przemysłowa, której jednak poziom daleki był od tego sprzed wielkiego kryzysu, z powodu niskiej siły nabywczej wsi.
Kwiatkowski uznał, że najlepszym wyjściem będzie zwiększenie zatrudnienia w przemyśle, gdyż nie było realnych szans na szybkie zmiany w strukturze agrarnej. Zgodnie z panującymi poglądami ekonomicznymi zapoczątkowanymi przez amerykański New Deal, starano się skupić na rozwoju wytwórczości w tych gałęziach przemysłu, które nie przyczyniały się do powstawania dóbr konsumpcyjnych. W pierwszej wersji inwestycje miały być prowadzone w całym kraju, ale ze względu na ograniczone środki zdecydowano się na modyfikację planu. Minister Kwiatkowski zaproponował koncentracje COP-u w tzw. trójkącie bezpieczeństwa na południu Polski.

Kapitał prywatny

W celu przyciągnięcia kapitału prywatnego do lokowanych w COP przedsiębiorstw, przedsiębiorstwa te otrzymały zwolnienie z podatku obrotowego i samorządowego na okres 10 lat. Ponieważ preferencje te nie przyniosły oczekiwanych skutków, w kwietniu 1938 roku wprowadzono system potrąceń z podatku kwot zainwestowanych w COP. Tą samą ustawą rozszerzono także listę gałęzi przemysłu objętych preferencjami oraz doprecyzowano obszar COP do 44 powiatów.

Jak zatem widzimy, wspomniana wystawa, pokrótce przypomina nam o COP-ie, który na miarę młodego Państwa Polskiego, chciał wznieść jego ekonomię na europejskie wyżyny. Lecz niestety, agresor zza zachodniej granicy, zniweczył wszystkie plany rozwojowe Polaków.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

   Wersja do druku

Lubomir - 09.06.19 8:25
Można ubolewać, że 'matematyczna' III RP nie dorobiła się własnej marki polskiego samochodu czy polskiego samolotu. II RP stworzyła od podstaw polski przemysł samochodowy i polski przemysł lotniczy. Wbijanie nas w dumę z powodu produkcji wódki czystej, ogórków czy ziemniaków, wygląda na gigantyczny cynizm. Inżynierów-karbowych i inżynierów-polityków przerabialiśmy już w słusznie minionej epoce. Dzisiaj znów potrzebni są wizjonerzy nowych technologii, inżynierowie-projektanci i inżynierowie-konstruktorzy. Politechniki powinny różnić się od akademii ideologicznych. Ambicją ich absolwentów powinna być praca na rzecz polskiej gospodarki i obronności. W ramach rekompensat wojennych, należałoby tych co niszczyli zręby polskiej technologii motoryzacyjnej i lotniczej - Niemców, nakłonić do przekazania Polsce post hitlerowskiego przemysłu - powiązanego z branżą samochodową i m.in. lotniczą. Niedawno Włochom udało się skutecznie wymusić na Niemcach wypłatę odszkodowań - za niemieckie zbrodnie dokonane na terenie Italii. To pierwszy rozdział rozrachunków z Niemcami - otwarty przez Republikę Włoską. Włosi wspierają także Grecję w sprawie odszkodowań za 'gościnne występy' Hitlera na obszarze Grecji. Niemcy usiłują wmówić Europie, że nastąpiło przedawnienie hitlerowskich zbrodni a oni nie mają niczego wspólnego z III Rzeszą. Italia udowadnia Niemcom, że nie mają całkowicie racji. Nawet najsilniejsza w Europie niemiecka masoneria musiała uznać się za pokonaną. Włochy znów pokazują, że potrafią być narodem triumfatorów

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

10 Sierpnia 1702 roku
W czasie wojny północnej wojska szwedzkie zajęły Kraków.


10 Sierpnia 1921 roku
Urodził się Bohdan Tomaszewski, polski komentator sportowy.


Zobacz więcej