Piątek 26 Kwietnia 2024r. - 117 dz. roku,  Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.06.19 - 13:00     Czytano: [697]

Centralny Okręg Przemysłowy


Nasza Redakcja na wystawie

Nasza Redakcja była zaproszona na wystawę do Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku- Kamiennej, aby przypomnieć czytelnikom historię COP-u.

Cud ekonomiczny II RP


COP, czyli Centralny Okręg Przemysłowy, był jednym z największych przedsięwzięć ekonomicznych II Rzeczpospolitej. Celem COP-u było zwiększenie ekonomicznego potencjału Polski, rozbudowa przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego, a także zmniejszenie bezrobocia. Zakłady COP zapewniły obywatelom pracę na terenach dotkniętych największym bezrobociem, a infrastruktura podniosła poziom cywilizacyjny tych terenów na dość wysoki. Na rozwój COP-u przeznaczono w latach 1937–1939 około 60% całości wydatków inwestycyjnych o łącznej wartości 1925 mln złych. Budowę COP zainicjował wicepremier do spraw ekonomicznych i jednocześnie minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski.

Wzrost produkcji

Powoli wzrastała też produkcja przemysłowa, której jednak poziom daleki był od tego sprzed wielkiego kryzysu, z powodu niskiej siły nabywczej wsi.
Kwiatkowski uznał, że najlepszym wyjściem będzie zwiększenie zatrudnienia w przemyśle, gdyż nie było realnych szans na szybkie zmiany w strukturze agrarnej. Zgodnie z panującymi poglądami ekonomicznymi zapoczątkowanymi przez amerykański New Deal, starano się skupić na rozwoju wytwórczości w tych gałęziach przemysłu, które nie przyczyniały się do powstawania dóbr konsumpcyjnych. W pierwszej wersji inwestycje miały być prowadzone w całym kraju, ale ze względu na ograniczone środki zdecydowano się na modyfikację planu. Minister Kwiatkowski zaproponował koncentracje COP-u w tzw. trójkącie bezpieczeństwa na południu Polski.

Kapitał prywatny

W celu przyciągnięcia kapitału prywatnego do lokowanych w COP przedsiębiorstw, przedsiębiorstwa te otrzymały zwolnienie z podatku obrotowego i samorządowego na okres 10 lat. Ponieważ preferencje te nie przyniosły oczekiwanych skutków, w kwietniu 1938 roku wprowadzono system potrąceń z podatku kwot zainwestowanych w COP. Tą samą ustawą rozszerzono także listę gałęzi przemysłu objętych preferencjami oraz doprecyzowano obszar COP do 44 powiatów.

Jak zatem widzimy, wspomniana wystawa, pokrótce przypomina nam o COP-ie, który na miarę młodego Państwa Polskiego, chciał wznieść jego ekonomię na europejskie wyżyny. Lecz niestety, agresor zza zachodniej granicy, zniweczył wszystkie plany rozwojowe Polaków.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

   



Wersja do druku

Lubomir - 09.06.19 8:25
Można ubolewać, że 'matematyczna' III RP nie dorobiła się własnej marki polskiego samochodu czy polskiego samolotu. II RP stworzyła od podstaw polski przemysł samochodowy i polski przemysł lotniczy. Wbijanie nas w dumę z powodu produkcji wódki czystej, ogórków czy ziemniaków, wygląda na gigantyczny cynizm. Inżynierów-karbowych i inżynierów-polityków przerabialiśmy już w słusznie minionej epoce. Dzisiaj znów potrzebni są wizjonerzy nowych technologii, inżynierowie-projektanci i inżynierowie-konstruktorzy. Politechniki powinny różnić się od akademii ideologicznych. Ambicją ich absolwentów powinna być praca na rzecz polskiej gospodarki i obronności. W ramach rekompensat wojennych, należałoby tych co niszczyli zręby polskiej technologii motoryzacyjnej i lotniczej - Niemców, nakłonić do przekazania Polsce post hitlerowskiego przemysłu - powiązanego z branżą samochodową i m.in. lotniczą. Niedawno Włochom udało się skutecznie wymusić na Niemcach wypłatę odszkodowań - za niemieckie zbrodnie dokonane na terenie Italii. To pierwszy rozdział rozrachunków z Niemcami - otwarty przez Republikę Włoską. Włosi wspierają także Grecję w sprawie odszkodowań za 'gościnne występy' Hitlera na obszarze Grecji. Niemcy usiłują wmówić Europie, że nastąpiło przedawnienie hitlerowskich zbrodni a oni nie mają niczego wspólnego z III Rzeszą. Italia udowadnia Niemcom, że nie mają całkowicie racji. Nawet najsilniejsza w Europie niemiecka masoneria musiała uznać się za pokonaną. Włochy znów pokazują, że potrafią być narodem triumfatorów

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26 Kwietnia 1937 roku
Urodził się Jan Pietrzak, polski kompozytor, satyryk (Kabaret pod Egidą) felietonista, autor wielu książek. Twórca Towarzystwa Patriotycznego


26 Kwietnia 1943 roku
Ucieczka rotmistrza Witolda Pileckiego ps. „Witold”, „Druh”, z KL Auschwitz


Zobacz więcej