Środa 27 Maja 2020r. - 148 dz. roku,  Imieniny: Amandy, Jana, Juliana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 16.03.18 - 13:32     Czytano: [602]

Rekordowe wyniki

Okazuje się, że bardzo dobre wyniki finansowe wielu spółek skarbu państwa za rok 2016 były zapowiedzią wręcz rekordowych wyników w 2017 roku, o czym informują one w kolejnych komunikatach.

Jak poinformowała już jakiś czas temu Grupa Orlen S.A. zysk netto (a więc już po opodatkowaniu podatkiem dochodowym) osiągnął w 2017 roku- 7, 17 mld zł i był aż o 1,43 mld zł większy niż ten osiągnięty w roku 2016.
Poprzedni rok charakteryzował także rekordowym przerobem ropy przez płocki koncern na poziomie 33,2 mln ton, a także historycznie najwyższą sprzedaż swoich produktów w wysokości 42, 4 mln ton.

W ciągu 12 miesięcy poprzedniego roku nakłady inwestycyjne w Grupie Orlen S.A. wyniosły 4,6 mld zł, przy czym prawie 3 mld zainwestowano w segment przerobu ropy i energetykę, 0,8 mld zł w wydobycie, 0,7 mld zł w sprzedaż detaliczną i 0,2 mld zł w funkcje korporacyjne.

Na początku marca także drugi koncern paliwowy Lotos S.A. opublikował raport dotyczący wyników finansowych za 2017 rok, z którego wynika, że zysk netto wyniósł 1,67 mld zł i był o 0,67 mld zł większy od osiągniętego w 2016 roku (wtedy wyniósł 1 mld zł).

Wczoraj z kolei ogłosił swoje wyniki finansowe potentat bankowo ubezpieczeniowy Grupa PZU S.A, z komunikatu ogłoszonego przez spółkę wynika, że był to najlepszy dla niej rok, pod każdym względem.

Sprzedaż zrealizowana przez Grupę PZU przekroczyła 22,8 mld zł i tym samym była najwyższa w jej historii, a zysk netto wyniósł 4,2 mld zł (1 mld euro) a więc osiągnął poziom nienotowany w historii spółki.

Spółka ubezpieczeniowa PZU wchodząca w skład Grupy, w największej mierze przyczyniła się do jej rekordowego wyniku finansowego, a jej zysk netto za 2017 rok wyniósł aż 2,9 mld zł, pozostałą część zysku wypracowały banki Pekao i Alior.

Z rentownością powyżej 21 proc. oraz pokryciem kapitałowym istotnie powyżej 200 proc., PZU jest jedną z najbardziej dochodowych i stabilnych spółek ubezpieczeniowych na świecie - powiedział prezes PZU Paweł Surówka, cytowany w komunikacie.

Bardzo dobre wyniki finansowe ogłaszają także spółki energetyczne, największa z nich Polska grupa Energetyczna (PGE), poinformowała, że jej zysk netto wyniósł 2,66 mld zł i był wyższy od tego z roku ubiegłego (2,56 mld zł).

Grupa energetyczna Enea S.A. z kolei osiągnęła przychody ze sprzedaży netto w wysokości 11,4 mld zł, a zysk netto całej grupy wyniósł 1,17 mld zł i był wyraźnie wyższy od tego osiągniętego w 2016 roku (wtedy wyniósł 0,85 mld zł).

Z kolei według wstępnego raportu finansowego grupy Energa S.A, jej wynik finansowy EBTDA (zysk operacyjny przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań, podatków, a także amortyzacji), wyniósł 2,16 mld zł i był wyraźnie wyższy niż w roku poprzednim.

To tylko wyniki finansowe niektórych spółek Skarbu Państwa (wszystkie opublikują ostateczne sprawozdania finansowe za 2017 rok w kwietniu- maju), ale już wyraźnie widać, że będą wyniki rekordowe.

Już, bowiem dane finansowe z 15 spółek Skarbu Państwa obecnych na giełdzie w Warszawie za pierwsze półrocze 2017 roku, potwierdzały, że ich zyski sięgnęły kwoty 15 mld zł i były 2- razy wyższe o tych osiągniętych w I półroczu 2016 roku i 3- razy wyższe niż osiągnięte w latach 2014-2015 (wtedy wynosiły w I półroczu ok. 5-5,5 mld zł).

Tak radykalne wzrosty przychodów i zysków spółek Skarbu państwa wynikają z jednej strony z trwającej wysokiej koniunktury gospodarczej, ale także znaczącej racjonalizacji kosztów, w tym przede wszystkim zachowania wypływu środków związanych z tzw. usługami zewnętrznymi (obsługą prawną, różnego rodzaju ekspertyzami itd.).

autor: Zbigniew Kuźmiuk
Doktor nauk ekonomicznych, wykładowca akademicki, europoseł z ramienia PiS
wPolityce

...

Wersja do druku

Lubomir - 20.03.18 10:29
'Ja', ja nie należę do rasistów i nie mam zwyczaju szufladkowania nikogo, ale nie należę także do bezkrytycznych fanatyków i fundamentalistów. Swojej wiary i poglądów na życie, nie traktuję jako koniunkturalnej gry. Widzę bardzo dużo dobrego w rozwiązaniach 'Dobrej Zmiany', ale staram się nie dać nabierać na propagandowe chwyty w stylu 'Drugiej Japonii', Drugiego Kuwejtu', czy 'Drugich Niemiec'. Życie nie jest proste i nie ma prostych podziałów. W ogóle najlepiej jest jednoczyć a nie dzielić. 'Czystość ideologiczną' już przerabialiśmy. 'Ideologiczni czyściciele' okazali się najbardziej załganymi ludźmi, jakich można sobie wyobrazić. Pozdrawiam.

Ja - 20.03.18 5:24
Lubomirze
Ostatni Sondaż CBOS z 19 lutego 2018. wskazuje, że wśród Polaków jest 40 procent zwolenników obecnego rządu, a 53 procent zadowolonych jest z premiera Morawieckiego

Do przeciwników obecnego rządu częściej niż inni zaliczają się ankietowani NIEUCZESTNICZĄCY w praktykach religijnych, a jest ich ponad 40 procent, oraz ci którzy deklarują lewicowe poglądy polityczne około 39 procent i wyborcy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej równo po 45 procent.

Przeczytaj raz jeszcze komentarz Pana MariaNa o faktach i zastanów się do której grupy Polaków należysz. Czytając twoje komentarze, to według mnie do tych co co deklarują lewicowe poglądy.

Lubomir - 19.03.18 20:53
Cieszylibyśmy się pewnie, gdybyśmy usłyszeli, że bomba z gigantycznym długiem publicznym przestała tykać. Że stoczniowcy Gdańska i Szczecina kończą budowę kolejnych okrętów podwodnych i wycieczkowców; 'Mielec' wyprodukował kilkadziesiąt śmigłowców wojskowych dla Polskich Sił Zbrojnych i tyle samo dla jednego z krajów Zjednoczonych Emiratów Arabskich, oraz, że polski przemysł lotniczy wyprodukował w ciągu ostatnich kilku lat - kilka samolotów pasażerskich dla LOT-u. Cieszylibyśmy się pewnie, gdyby było głośno o tym, że polskie szynobusy podbijają rynek europejski i azjatycki, a autobusy i osobówki elektryczne - stały się znakomitą wizytówką polskiego przemysłu samochodowego. Na razie to jednak tylko marzenia. Jako sukces podaje się także plany przekształcenia terenów Stoczni Gdańskiej - w park rozrywki. Priorytet pewnie zostanie nadany tematowi, czy park będzie imieniem Lenina czy Wałęsy? To tak dla jeszcze większej hecy! Chciałoby się powiedzieć: skromności nigdy nie jest za dużo! Może po prostu trzeba wyhamować ...emocje, żeby nie przegrzać organizmu? Bo wówczas cieszyłby się jedynie grabarz i producenci zniczy.

(C)Hamil-ton - 19.03.18 14:16
Tajny współpracownik (TW) służb o pseudonimie "Bolek", którego naród wybrał na prezydenta RP też coś mówił o drugiej Japonii. Potem mówił coś o 100 milionach dla każdego itp, itd. Dzisiaj niektórzy Żydzi mówią, że Polska będzie potęgą. Uwierzył bym gdyby nie było w Polsce Żydów i sprzedajnych, antypolskich służb. Już miał być kraj mlekiem i miodem płynący. Jak zawsze kończy się niczym. Czy tym razem również? Przysłowia są mądrością narodów.

"Obiecanki cacanki a głupiemu radość".

MariaN - 19.03.18 9:20
Jak to sie mówi, o faktach się nie dyskutuje, dlatego zgodnie z ta opinią mamy zanik opiniodawców. Sytuacja gospodarcza w Polsce jest dobra, i to nie jest przypadek ze akurat teraz, ale tzw dobra zmiana ma wielu wrogów i to z wielu dziwnych stron, bo również i z gniazda swoich napływają dziwne pomruki i puste krytyki. Niektórzy umniejszają sukcesy bo koniunktura na swiecie jest dobra, no dobra, ale dziwne jest ,że w 2006 też koniunktura była dobra kiedy PiS zaczął rządzić - to jakieś czary czy co?

Artur - 17.03.18 15:57
Dobre i bardzo dobre wyniki firm, produkujących, wytwarzających i "dorzucających dobro do wspólnego kotła" oczywiście cieszą ludzi rozsądnych. Jednak zyski takich firm jak PZU, które powstają w dużej części z przymusu ubezpieczeniowego czyli z drenażu zwykłych ludzi z ich dochodów w żaden sposób jakoś nie budzą u mnie radosnych skojarzeń. Może się nie znam.

Wszystkich komentarzy: (6)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

27 Maja 1840 roku
Zmarł Niccolo Paganini, włoski skrzypek i kompozytor (ur. 1782)


27 Maja 1876 roku
Urodził się Jan Kucharzewski, polski polityk i historyk. Był członkiem Zetu i Bratniej Pomocy (zm. w Nowym Jorku w 1952)


Zobacz więcej