Wtorek 26 Maja 2020r. - 146 dz. roku,  Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.10.17 - 22:57     Czytano: [626]

Bohater dwóch narodów


Bohater dwóch narodów - to brzmi jak werbel na apelu poległych,
jak nadszarpnięta struna skrzypiec, co cichutko płaczą nad ojczyzny losem. Nie łatwa to rola i serce rozdarte między dwie granice i między dwa kraje – idź za serca głosem…

Poszedł więc w kierunku gdzie serce wskazało, by bić się za innych ( niekoniecznie swoich) – poszedł gdzie dobro jeszcze ocalało, gdzie kraju wielkiego odwieczna lawina – ojczyznę wszystkim ludziom przypomina.

Tutaj generał imię Polski wsławił, tu słowo Polak serca rozpalało tych, którzy znali naszych ojców czyny i tutaj Pułaski swe życie zostawił – bowiem rzeczą świętą za wolność umierać!
Tego nauczyli nas nasi dziadowie.

Pokazałeś, co Polak znaczy – generale! płacąc wielką cenę za to co jest święte, pokazałeś – co honor, co męstwo, odwaga. Niech ci Bóg wybaczy za szabli twej ostrze, za zadane rany, za walkę, zwycięstwo. Pokazałeś przewagę wolności nad życiem.

Tutaj pozostał twój honor i męstwo! i twoje imię. Twoja mogiła trawą porośnięta i krzyż spróchniały dawno zapomniany.
Już tamtych czasów zgoiły się rany i pamięć ludzka, która kiedyś żyła – powoli umiera zacierając ślady…

Władysław Panasiuk

Wersja do druku

Lubomir - 03.10.17 15:30
Dzięki takim Wielkim Rodakom, dzisiaj nie maszerujemy w paradach sodomitów, ale w paradach patriotów. Zaś wolność po polsku nie jest swawolą, ale jest zadaniem i odpowiedzialnością, posiadającą moralne granice. Ilu było takich bohaterów, miłujących dwa narody?. M.in. był nim także generał Józef Bem. To dzięki takim bohaterom z przeszłości, nasze współczesne relacje polsko-amerykańskie i m.in. polsko-węgierskie, należy uznać za wzorcowe.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26 Maja 1868 roku
Urodził się Otton Steinborn, polski lekarz, polityk, pierwszy prezydent Torunia w roku 1920 (zm. 1936)


26 Maja 1831 roku
Powstanie listopadowe: wojska powstańcze poniosły klęskę w bitwie pod Ostrołęką.


Zobacz więcej