Piątek 20 Lipca 2018r. - 201 dz. roku,  Imieniny: Fryderyka, Małgorzaty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.10.17 - 22:04     Czytano: [320]

Dział: Oko Cyklopa

PROCHY I RURY…(6)OKO CYKLOPA

Sławomir M. KozakAniutkowi poświęcam…


METAGRUPA, NARKOTYKI, ISLAM I AMERYKA

Rola Antona Surikowa - wersje Dunlopa i Jasieniewa


Jak już wiemy, Dunlop opisuje Antona Surikowa, organizatora spotkania Wołoszyna i Basajewa w Beaulieu, jako „emerytowanego funkcjonariusza GRU". Nie przytacza jednak ze swojego źródła, Jasieniewa, opisu Surikowa:

Anton Wiktorowicz Surikow (ur. 1961). Przedstawia się jako naukowiec polityczny. Jest odpowiedzialny za informacyjne i polityczne przedsięwzięcia. Aktywnie publikuje w prasie. Niektóre z jego publikacji przypominają szyfrowane dyrektywy dla jednostek rosyjskich służb specjalnych nielojalnych [podkreślenie moje - P.D.S.] wobec prezydenta Władimira Putina. Inne jego artykuły zawierają polityczne wiadomości przeznaczone dla zagranicy. Surikow ma kontakty z Fritzem Ermathem, byłym czołowym analitykiem CIA, specjalistą od ZSRR i Rosji, obecnie w Fundacji Nixona...53

Surikow utrzymuje ścisłe kontakty z Aleksandrem Prochanowem i Aleksandrem Nagornym [odpowiednio: redaktor naczelny i zastępca redaktora naczelnego gazety Zowtra (Jutro)], Anatolijem Baranowem [redaktor naczelny Pravda.info i KPRT. ru], Michaiłem Deliaginem54, byłym doradcą Michaiła Kasjanowa55, Aleksiejem Kondaurowem (szefem działu bezpieczeństwa spółki naftowej JUK0S, byłym generałem KGB i FSB, deputowanym do Dumy Państwowej z ramienia CPRF) i llją Ponomariewem (byłym dyrektorem JUKOS-u, CPRF).

W latach 2002-2003 Surikow zorganizował razem z Kondaurowem, który reprezentował Michaiła Chodorkowskiego i Leonida Newzlina, i przy pomocy Wiktora Widmanowa finansowanie CPRF [Communist Party of the Russian Federation - Komunistyczna Partia Rosyjskiej Federacji] przez udziałowców JUKOS-u i osoby prywatne związane z OPS [Towarzystwo Zorganizowanej Przestępczości] (Jaków Kosman, Nikołaj Lugowskoj) w wysokości 15 milionów dolarów.

Opracowanie Borysa Kagarlickiego i oparty na danych służb specjalnych artykuł Jasieniewa mówią o Surikowi z przeciwnych perspektyw. Kagarlicki, wieloletni dysydent i wróg Putina, postrzega naradę w Beaulieu jako miejsce spotkania Kremla z zajadłą przemocą, zaaranżowane w cel przywrócenia Kremlowi popularności przed nadchodzący wyborami. Z kolei artykuł Jasieniewa przedstawia Surikowa jako część trwającej próby destabilizacji Rosji i osłabienia Kremla.

Kagarlicki (a za nim Dunlop) nie mówią prawie nic na temat Surikowa poza uwagami na temat jego przeszłości w wywiadzie wojskowym, GRU. Oto, co pisze Dunlop:

Kagarlicki również podkreśla: „Za czasów Primakowa Surikow pracował jako członek rządu Rosyjskiej Federacji. Jednocześnie rozwijał regularne stosunki z ludźmi Wołoszyna". Zatem jest całkiem prawdopodobne, że Surikow i Wołoszyn znali się.56

Jednak artykuł Jasieniewa z grudnia 2004 roku wiąże Surikowa nie z rządem lub Kremlem, ale (poprzez Kondaurowa) z kręgiem człowieka, który objawił się wówczas jako najlepszy przyjaciel Ameryki i najpotężniejszy wróg Putina w Rosji, oligarchy Michaiła Chodorkowskiego. (Związki na linii Kondaurow-Chodorkowski są bardzo obszernie udokumentowane i obaj je potwierdzają).

Magazyn Forbes, który poparł relacje Klebnikova obciążające, zarówno Bierezowskiego, jak i Nuchajewa, napisał 18 marca 2002 roku, że Chodorkowski zdawał się „być najlepszym przyjacielem Zachodu" w Rosji. Według PBS firma Chodorkowskiego Menatep prowadziła w roku 2003 interesy wspólnie z zachodnimi firmami inwestycyjnymi Global Asset Management, Blackstone Group, Carlyle Group i AIG Capital Partners.

Ponadto:

Często podróżuje do Stanów Zjednoczonych i podobno jadł w ubiegłym roku obiad z Condoleezzą Rice, a ostatnio byt go¬ściem na ranczu Herba Allena w Idaho, razem z Billem Gatesem, Warrenem Buffettem i innymi wpływowymi ludźmi, na corocznym spotkaniu zarządców firm telekomunikacyjnych.57

Cytując antyjelcynowski artykuł Surikowa zamieszczony w maju 1999 roku w Wersji, amerykańska Fundacja Jamestown zgadza się z Jasieniewem (w opozycji do Kagarlickiego), że „Surikow najwyraźniej należy do obozu przeciwników Jelcyna".58 Niedawno Surikow objawił się również jako przeciwnik Putina, krytykując „wyraźną niezdolność Putina... do efektywnego zwalczania terroryzmu".59

Co więcej, będąc w opozycji do skorumpowanych rządów czasów Jelcyna, Surikow miał najwyraźniej poparcie Zachodu. Wystarczy tylko zajrzeć do następującej recenzji jego książki wydanej w Londynie:

Anton Surikow, Crime in Russia: the international implications (Przestępczość w Rosji - międzynarodowe implikacje), London Defence Studies.

Autor książki dokładnie rozważa: (1) narastanie zorganizowanej przestępczości w postsowieckiej Rosji, (2) ogrom zasięgu, jakim kolumbijski kartel objął Rosję, traktując ją jako kanał do penetrowania światowego rynku, (3) skalę handlu narkotykami w Rosji realizowanego głównie przez „czeczeńską grupę" kontrolowaną przez reżym Dudajewa.60 Szczegóły interesującej kariery autora są podane na pierwszej stronie. Monografia jest dziełem Jonathana Avesa (wykładowca studiów rosyjskich na Uniwersytecie w Sussex). „Wstęp" na stronach 1-6, w tym 12 odsyłaczy, przedstawia w szczegółach, zarówno skalę problemu, jak i ocenę kwalifikacji Surikowa...61

Według jego strony internetowej w domenie IPROG-u (Instytutu Problemów Globalizacji) Surikow spędził rok 1994 w Ośrodku Studiów Obronnych Kings College w Londynie.62: (Mówi się, że w tym samym roku przebywał tam również Audrius Butkiavicius).

Na oskarżenia Jasieniewa, że „ma kontakty z F. Ermathem", Surikow odrzekł: „Pana Ermatha znam od roku 1996 jako naukowca politologa. Ludzie wiedzą o tym i nigdy nie staraliśmy się tego ukrywać".63 Mówiąc to, Surikow przyznał się do związków z CIA, jako że Ermath, starszy oficer, który dwukrotnie pełnił funkcje w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, wycofał się z CIA dopiero w roku 1998. Obaj mężczyźni spotkali się w kwietniu 1996 roku w Wirginii na Seminarium Globalnego Bezpieczeństwa Międzynarodowego.64

Co istotne, Kagarlicki milczy na temat oskarżenia, które od dawna budziło sprzeczne opinie w rosyjskich mediach, o rzekome powiązania Surikowa z „grupą renegatów z radzieckich tajnych służb, którzy są podobno zaangażowani w międzynarodowy handel narkotykami i mają powiązania z organami bezpieczeństwa Zachodu i Saudyjczykami".65

Byłoby dobrze dowiedzieć się, kiedy Kagarlicki poznał się z Surikowem i czy Surikow był rzeczywiście źródłem jego artykułu na temat spotkania w południowej Francji. Obaj mężczyźni utrzymują dziś bliskie stosunki i pracują razem w moskiewskim Instytucie Problemów Globalizacji (IPROG).66


PRZYPISY

53. Jurij Jasieniew, „Rosję czeka... Proszę porównać z książką Roberta I. Friedmana, Red Mafiya, str. 265: „O dziwo, obie administracje - [Georgea H.W.] Busha i Clintona - bezwiednie pomogły zaszczepić rosyjską mafię i niczym nie skrępowaną korupcję postsowieckiej rosyjskiej unii. Kiedy w roku 1992 działająca w imieniu rosyjskiego rządu firma Kroll & Associates poprosiła CIA o pomoc w zlokalizowaniu 20 miliardów dolarów, które zostały ukryte na przybrzeżnych terenach przez KGB i rosyjską mafię, bushowski zespół ds. bezpieczeństwa państwa odmówił współpracy. Grupa Busha najwyraźniej doszła do wniosku - jak utrzymuje Fritz Ermath, czołowy analityk CIA pisujący w The National Interest - «że przepływ kapitału jest przepływem kapitału i nie ma znaczenia, kto ma pieniądze lub jak je zdobył, nawet jeśli je ukradł. Jeśli są to pieniądze prywatne, to w końcu obrócą się na coś dobrego, jeśli będzie na to rynek»”.

54. Założyciel i prezes rady IPROG oraz dyrektor instytutu aż do kwietnia 2002 roku, kiedy to jego miejsce zajął Borys Kagarlicki.

55. Członek „rodziny" Jelcyna, zastępca ministra finansów, a następnie przez cztery lata premier, wyrzucony w końcu przez Putina 24 lutego 2004 roku.

56. John B. Dunlop, „«Storm in Moscow»"..., str. 44-45.

57. Frontline,10/2003,http://www.pbs.org/frontlineworld/stories/moscow/khodorkovsky.html. Proszę porównać z komunikatem praso¬wym Menatep z 30 kwietnia 2002, http://www.groupmenatep.com/pressroom/ pressroom_april_30_02.cfm: „30 kwietnia 2002: Grupa MENATEP inwestuje 25 milionów dolarów w Blackstone Capital Partners IV: Grupa MENA¬TEP GM Investment & Co Ltd zgodziła się zainwestować do 25 milionów dolarów w Blackstone Capital Partners IV, prywatny udziałowy fundusz inwestycyjny zarządzany przez Blackstone Group, bank inwestycyjny z biurami w Nowym Jorku i Londynie. Zasadnicze inwestycje będą dotyczyły głównych gałęzi przemysłu oraz w amerykańskie i europejskie firmy zajmujące się usługami i telekomunikacją. W ostatnich sześciu miesiącach Grupa MENATEP złożyła przyrzeczenie dodatkowego zainwestowania 150 milionów dolarów w szereg firm inwestycyjnych, takich jak AIG Capital Partners, Global Asset Management, The Carlyle Group, a obecnie The Blackstone Group (Źródło: PR Newswire)”.

58. „Były urzędnik Primakowa atakuje korupcję na wysokim poziomie i plany Jelcyna na rok 2000", Jamestown Foundation, Monitor, 25 maja 1999, JRL 3306, http://www.cdi.Org/russia/johnson/3306.html##9.

59.ChechenPress,28.05.2005,http://www.chechenpress.co.uk/english/news/2005/05/28/08.shtml.

60. Jak się za chwilę okaże, opozycja Surikowa wobec Jelcyna i stosunkowo świeckiego, antyislamskiego czeczeńskiego lidera Dżochara Dudajewa ma sens. Więcej o Dudajewie można dowiedzieć się z pracy Shireen T. Hunter, Islam in Russia, str. 150-151.

61.Badania polityki wojskowej, wyniki badań archiwów, http://www.google.com/search?q=cache:Vt5emTAcJJEJ. Cały cytat pochodzi z książki Antona Surikowa, Crime in Russia. Baza danych World-Cat wymienia trzy amerykańskie biblioteki: Columbia, Cornell i U.S. Army War College.

62. www.iprog.ru/cast/?id=8.

63. List z 17 września 2005 roku do Olega Greczeniewskiego, http://www.ma-il-archive.eom/cia-drugs@yahoogroups.com/msg01967.html. Według pewnego artykułu opublikowanego w Rosji w roku 1999 Ermath przedstawił Surikowa Steveowi Forbesowi, który obiecał pomóc mu włączyć się - razem z Ermathem i ambasadorem Wielkiej Brytanii, sir Rodriciem Braithwaiteem - w projekt ujawnienia związków między administracją Jelcyna i rosyjską korupcją. To twierdzenie należy jednak traktować bardzo ostrożnie, mając na uwadze fałszywe historie łączące Ermatha, Braithwaitea i Surikowa z wyimaginowaną kampanią przeciwko rosyjskiej korupcji. Patrz The Electronic Telegraph (GB), 11 września 1999, JRI #3493, http://www.cdi.org/russia/johnson/3493.html.

64. Kommiersant (brak daty). W rzekomej transkrypcji rozmowy przeprowadzonej przez Siergieja [Piętrowa] z biznesmenem dotyczącej narkotyków ten ostatni podobno powiada: „Powiedziałeś, że Surikow był również człowiekiem CIA”. Patrz transkrypcja rozmowy między biznesmenem Giennadijem Nikołajewiczem (GN) i Siergiejem (S), która miała miejsce 29 września 2003 roku w hotelu Noga Hilton w Genewie, http://www.compromat. ru/main/surikov/narko.htm.

65. Konferencja prasowa Left Front, http://left.ru/2005/ll/preskonf_eng. html. Kagarlickiego bronił w czasie konferencji prasowej były urzędnik JU-KOS-u Ilja Ponomariew.

66. Innym członkiem IPROG-u jest Ilja Ponomariew (patrz poprzedni przypis).


CDN

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

20 Lipca 1797 roku
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, polski podróżnik, geolog, geograf; badacz Australii (zm. 1873)


20 Lipca 1947 roku
Urodził się Carlos Santana, meksykański gitarzysta i kompozytor muzyki rockowej.


Zobacz więcej