Poniedziałek 1 Marca 2021r. - 60 dz. roku,  Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 14.08.16 - 18:36     Czytano: [1482]

Dział: Opowiadania

BEZGLUTENOWY CHRYSTUS


Młoda, wyfryzowana blondynka weszła do zakrystii i od razu zahaczyła wysokim obcasem o próg, wpadając w ramiona jednego z lektorów.
- Jacy silni ci chłopcy teraz – skomentowała z filuternym uśmieszkiem, niezbyt pośpiesznie uwalniając się z objęć uczynnego młodzieńca. Stary proboszcz patrzył na to z niesmakiem, podeszła więc do niego i oznajmiła:
- Proszę księdza, właśnie wróciliśmy z England – jej akcent zdradzał głęboką pogardę dla ojczystej mowy – i chcę zapisać mojego syna na komunię w tym kościele.
- Proszę panią – ksiądz starał się być uprzejmy – to nie jest konieczne, wystarczy, że zapiszecie państwo dziecko do szkoły i nie złożycie jawnego sprzeciwu, a państwa syn na pewno przystąpi do sakramentu Pierwszej Komunii.
- Jesteśmy tu tylko z synem – wyjaśniała naprędce kobieta – mój eks już należy do przeszłości.
- Bardzo mi przykro to słyszeć – zmartwił się kapłan.
- A czy dajecie komunię bezglutenową? - panienka zadała pytanie, które uniosło brwi starego duszpasterza. Po chwili uśmiech pobłażania powrócił na jego twarz.
- Co takiego?
- W England my mieliśmy do wyboru – tłumaczyła blondynka – mój Alanek jest bardzo uczulony na gluten.
- Bezglutenowy Jezus? - ksiądz wypowiadał te słowa z niedowierzaniem – dużo słyszałem o pogaństwie na zachodzie Europy, ale żeby takie coś...?
Kapłan złożył ręce i zamknął na chwilę oczy. Gdy je otworzył, kobieta właśnie piłowała swój nadłamany paznokieć. Wyraz cierpienia z powodu niepowetowanej straty wykrzywił jej twarz.
- Zapytam biskupa, proszę panią, bo pierwszy raz słyszę o podobnych... - tu kapłan szukał chwilę słowa, które byłoby odpowiednio mocne, ale nie obraźliwe – niedorzecznościach.
Kobieta odwróciła się na pięcie, zamiatając obfitym biustem przed oczami załamanego proboszcza. Rzuciła figlarne spojrzenie lektorowi, który już rumienił się z zażenowania i ruszyła do wyjścia.
Bezglutenowy Chrystus – pomyślał ksiądz, gdy z ciężkim sercem wychodził do mszy. Pogaństwo zbliża się do bram Kościoła szybciej, niż przewidywali najmądrzejsi z filozofów.


Andrzej Chodacki
Strona autorska


Autor opowiadania: Andrzej Chodacki
Urodzony w 31.05.1970 roku. Z powołania mąż i ojciec, z zawodu lekarz. Pisze prozę i poezję, a także fotografuje. Laureat kilkudziesięciu konkursów literackich. Jego opowiadania były drukowane między innymi w Wydawnictwie My Book w Szczecinie, Miesięczniku Literackim Akant w Bydgoszczy, Kwartalniku Literackim Horyzonty, w Półroczniku literackim „Inter-. Literatura–Krytyka–Kultura”, oraz w wielu czasopismach polonijnych na całym świecie. W 2012 roku wydał debiutancką książkę z poezją i fotografią pt.„ Pejzaże tęsknoty”. W 2013 roku wydał cykl opowiadań pt. „ Opowieści ze świata”. W 2014 roku wydał kolejny cykl opowiadań pt „ Wyczekując dnia”.
W 2015 roku jego najnowsza powieść pt „ Doktor Seliański” została przetłumaczona na język ukraiński. Od 2015 roku członek Unii Polskich Pisarzy Lekarzy


Od Redakcji: Opowiadania Andrzeja Chodackiego można również znaleźć w dziale:Na każdy temat.

Wersja do druku

Lubomir - 14.08.16 22:00
Tacy oderwani od rzeczywistości kosmici, jak bohaterka powyższego opowiadania, najwyraźniej nie są świadomi faktu, że każdy organizm ma swoją własną florę bakteryjną i potrafi się w miarę skutecznie bronić. Poraża ta obsesyjna, iście hitlerowska sterylność młodej kobiety. Życie w sterylnym namiocie foliowym, to chyba najwlaściwsze miejsce dla takich humanoidów. Niepokojące jest to, że takich wystraszonych na wyrost, takich chorych z urojenia - przybywa. Totalna niewiara leży chyba u podłoża takich maniakalnych zachowań.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

01 Marca 1634 roku
Polski król Władysław IV Waza pokonał Rosjan pod Smoleńskiem


01 Marca 1938 roku
Zmarł Władysław Grabski, polski polityk i ekonomista okresu dwudziestolecia międzywojennego (ur. 1874)


Zobacz więcej