Poniedziałek 20 Stycznia 2020r. - 20 dz. roku,  Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 02.06.16 - 21:17     Czytano: [1047]

Dział: Opowiadania

TRZEBA SIĘ POGODZIĆ

- Czy wie pani, pani doktor, że Bóg stworzył też płuca? - chory zadał to pytanie jakby w powietrze, spoglądając przez postać lekarki w stronę szpitalnego okna.
- Zapewne - kobieta próbowała sprowadzić pacjenta na ziemię - ale porozmawiajmy może o pana leczeniu. Zaproponujemy panu leczenie operacyjne a potem chemioterapię, oczywiście o ile wyrazi pan zgodę.
- Nigdy nie paliłem papierosów - kontynuował mężczyzna w szpitalnej piżamie - ani nie piłem alkoholu, starałem się dbać o zdrowie.
- To tym lepiej - podchwyciła lekarka - ma pan mocny organizm, nie będzie kłopotów z chemią.
Chory popatrzył na kobietę dopiero teraz, jakby zaskoczony jej obecnością obok łóżka.
- Wie pani - łagodne spojrzenie dobywało się z jasnych, spokojnych oczu - skoro tak Bóg zdecydował, to znaczy, że już mnie tu nie potrzebuje.
Lekarka nie wiedziała, czy to stwierdzenie, czy pytanie, ale starała się znów skierować rozmowę na racjonalne tory.
- Ale rodzina pana potrzebuje, dzieci.
- Trzeba się pogodzić - mężczyzna opuścił głowę i uśmiechnął się nieznacznie - dziękuję pani za opiekę.
Kobieta uszanowała ten gest. Poklepała delikatnie mężczyznę po ramieniu i zwróciła się w kierunku drzwi. Im dłużej myślała o tej dziwnej rozmowie, tym bardziej była rozdrażniona. Logika rozumowania pacjenta docierała do niej coraz mocniej i coraz boleśniej.


Andrzej Chodacki
Strona autorska


Autor opowiadania: Andrzej Chodacki
Urodzony w 31.05.1970 roku. Z powołania mąż i ojciec, z zawodu lekarz. Pisze prozę i poezję, a także fotografuje. Laureat kilkudziesięciu konkursów literackich. Jego opowiadania były drukowane między innymi w Wydawnictwie My Book w Szczecinie, Miesięczniku Literackim Akant w Bydgoszczy, Kwartalniku Literackim Horyzonty, w Półroczniku literackim „Inter-. Literatura–Krytyka–Kultura”, oraz w wielu czasopismach polonijnych na całym świecie. W 2012 roku wydał debiutancką książkę z poezją i fotografią pt.„ Pejzaże tęsknoty”. W 2013 roku wydał cykl opowiadań pt. „ Opowieści ze świata”. W 2014 roku wydał kolejny cykl opowiadań pt „ Wyczekując dnia”.
W 2015 roku jego najnowsza powieść pt „ Doktor Seliański” została przetłumaczona na język ukraiński. Od 2015 roku członek Unii Polskich Pisarzy Lekarzy


Od Redakcji: Opowiadania Andrzeja Chodackiego można również znaleźć w dziale:Na każdy temat.

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

20 Stycznia 1945 roku
Węgry podpisały bezwarunkową kapitulację i wypowiedziały wojnę Niemcom


20 Stycznia 1895 roku
Po raz pierwszy użyto promieniowania rentgenowskiego (promieni X) w celach klinicznych


Zobacz więcej