Niedziela 7 Marca 2021r. - 66 dz. roku,  Imieniny: Flicyty, Kajetana, Pauli

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 02.06.16 - 21:17     Czytano: [1199]

Dział: Opowiadania

TRZEBA SIĘ POGODZIĆ

- Czy wie pani, pani doktor, że Bóg stworzył też płuca? - chory zadał to pytanie jakby w powietrze, spoglądając przez postać lekarki w stronę szpitalnego okna.
- Zapewne - kobieta próbowała sprowadzić pacjenta na ziemię - ale porozmawiajmy może o pana leczeniu. Zaproponujemy panu leczenie operacyjne a potem chemioterapię, oczywiście o ile wyrazi pan zgodę.
- Nigdy nie paliłem papierosów - kontynuował mężczyzna w szpitalnej piżamie - ani nie piłem alkoholu, starałem się dbać o zdrowie.
- To tym lepiej - podchwyciła lekarka - ma pan mocny organizm, nie będzie kłopotów z chemią.
Chory popatrzył na kobietę dopiero teraz, jakby zaskoczony jej obecnością obok łóżka.
- Wie pani - łagodne spojrzenie dobywało się z jasnych, spokojnych oczu - skoro tak Bóg zdecydował, to znaczy, że już mnie tu nie potrzebuje.
Lekarka nie wiedziała, czy to stwierdzenie, czy pytanie, ale starała się znów skierować rozmowę na racjonalne tory.
- Ale rodzina pana potrzebuje, dzieci.
- Trzeba się pogodzić - mężczyzna opuścił głowę i uśmiechnął się nieznacznie - dziękuję pani za opiekę.
Kobieta uszanowała ten gest. Poklepała delikatnie mężczyznę po ramieniu i zwróciła się w kierunku drzwi. Im dłużej myślała o tej dziwnej rozmowie, tym bardziej była rozdrażniona. Logika rozumowania pacjenta docierała do niej coraz mocniej i coraz boleśniej.


Andrzej Chodacki
Strona autorska


Autor opowiadania: Andrzej Chodacki
Urodzony w 31.05.1970 roku. Z powołania mąż i ojciec, z zawodu lekarz. Pisze prozę i poezję, a także fotografuje. Laureat kilkudziesięciu konkursów literackich. Jego opowiadania były drukowane między innymi w Wydawnictwie My Book w Szczecinie, Miesięczniku Literackim Akant w Bydgoszczy, Kwartalniku Literackim Horyzonty, w Półroczniku literackim „Inter-. Literatura–Krytyka–Kultura”, oraz w wielu czasopismach polonijnych na całym świecie. W 2012 roku wydał debiutancką książkę z poezją i fotografią pt.„ Pejzaże tęsknoty”. W 2013 roku wydał cykl opowiadań pt. „ Opowieści ze świata”. W 2014 roku wydał kolejny cykl opowiadań pt „ Wyczekując dnia”.
W 2015 roku jego najnowsza powieść pt „ Doktor Seliański” została przetłumaczona na język ukraiński. Od 2015 roku członek Unii Polskich Pisarzy Lekarzy


Od Redakcji: Opowiadania Andrzeja Chodackiego można również znaleźć w dziale:Na każdy temat.

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

07 Marca 1953 roku
Dwa dni po śmierci Stalina, Katowice zmieniły nazwę na Stalinogród.


07 Marca 1997 roku
Zmarła Agnieszka Osiecka, polska poetka, autorka tekstów piosenek (ur. 1936)


Zobacz więcej