Piątek 26 Kwietnia 2024r. - 117 dz. roku,  Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 18.09.15 - 9:30     Czytano: [1417]

Ziemniaczane święto


Czas jesiennej zabawy


Jak podają nam źródła historyczne, Hiszpanie przywieźli ziemniaki z Ameryki do Europy w XVI stuleciu. Nowa roślina, dość szybko rozprzestrzeniła się po starym kontynencie. W Wiedniu była już ona znana w 1588 roku, jednak jedynie jako rzadkość ogrodnicza i botaniczna.

We Wrocławskich aptekach


Ziemniaki pojawiły u aptekarzy we Wrocławiu w mniej więcej tym samym czasie co w Wiedniu. Robiono z nich gorące okłady na wrzody na skórze. Do legend należy zaliczyć również tradycję pomorską, która opisuje jakoby uprawę ziemniaka zainicjował w połowie XVI wieku przodek rodziny Wybickich. Pojawienie się nowej rośliny wiązano również z działalnością arian, którzy podobno sadzili ją na Podgórzu w połowie XVII wieku. Bracia Polscy posiadali rozlegle kontakty z krajami protestanckimi, gdzie znano już ziemniaki, zatem mogli więc oni być pionierami ich uprawy. Do praktycznego zastosowania nowej rośliny, przyczynił się król Jan III Sobieski. Władca, podczas odsieczy wiedeńskiej w 1683 roku, przesłał Marysieńce worek ziemniaków. Ogrodnik królewski Wieńczarek zasadził bulwy w ogrodzie przy pałacu w Wilanowie.

Pomysł magnatów

Magnaci polscy i europejscy, również eksperymentowali z nową rośliną. Ziemniaki zaczęły odgrywać zasadniczą rolę gospodarczą na terenach Rzeczpospolitej dopiero w połowie XVIII wieku. Uprawa była ponadto niezbyt opłacalna ze względu na nieodporne na klimat odmiany oraz brak wprawy w ich pielęgnacji oraz przechowywaniu. Mimo tych trudności, pod koniec XVIII wieku, ziemniak upowszechnił się w ogrodach warzywnych, by w XIX wieku stać się ważną uprawą polową.

Festyny w Polsce

W całym kraju, tuz po zakończeniu wykopywania ziemniaków z pól uprawnych, sukcesywnie odbywają się festyny organizowane na cześć ziemniaka. Przy wesołej zabawie i doborowej muzyce, Polacy potrafią świętować pojawienie się tego arcyważnego warzywa na naszych stołach.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

       



Wersja do druku

Robert - 18.09.15 15:19
Och, jak ja lubię świętować, każde warzywo powinno mieć swoje żniwo. Wedle konstytucyji gwarantowane, pod każdym polskim dachem uznawane. Zdrowie się poprawi, wiele boleści naprawi.
Takie święto to duszę łaskocze, więc po butelkę wyskocze
Szkoci z Irlandią w zawody stają, kto jest "Kuwejtem" się zataczają
Jan III Sobieski z worka ziemniaków, rozbudował Kraków
Gomułka za pszenicę i mąkę, rzucał z samolotów stonkę
Kto prosił ruskie?, same przyśli - toże emigranci? czy do sera śni
A Pyry, przodują nam wszędzie, i teraz, i kiedy nas już nie będzie

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26 Kwietnia 1986 roku
Awaria elektrowni atomowej w Czernobylu na Ukrainie.


26 Kwietnia 1937 roku
Urodził się Jan Pietrzak, polski kompozytor, satyryk (Kabaret pod Egidą) felietonista, autor wielu książek. Twórca Towarzystwa Patriotycznego


Zobacz więcej