Poniedziałek 29 Kwietnia 2024r. - 120 dz. roku,  Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 22.07.15 - 10:08     Czytano: [949]

Dział: WPiS

Anna Walentynowicz na okładce nowego WPiS

W numerze:

Zła – ile się tylko da! – Leszek Sosnowski analizuje postępowanie przedstawicieli dzierżącej jeszcze władzę partii w ostatnim czasie i rozważa kwestię moralności w polityce w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych.

Od Zawiszy Czarnego do Anny Walentynowicz – prof. Andrzej Nowak rozmawia z Adamem Sosnowskim o polskiej polityce historycznej i wskazuje, jakimi środkami i metodami najskuteczniej tworzyć można pozytywny i pełen dumy wizerunek Polski.

Nieudany skok banksterów na Grecję – rozmowa Leszka Sosnowskiego z Januszem Szewczakiem, głównym ekonomistą SKOK o rzeczywistej sytuacji finansowej Grecji, analogicznych zagrożeniach dla Polski oraz wpływie euro na gospodarki mniej majętnych państw.

Walka światów: Beata przeciwko Ewie – prof. Witold Modzelewski rozważa symboliczne i rzeczywiste starcie szefowych najważniejszych polskich partii oraz reprezentowanych przez nie sił politycznych.

Za rok Polska znajdzie się w centrum uwagi świata – Leszek Sosnowski rozmawia z prof. Krzysztofem Szczerskim o najważniejszych celach polskiej polityki zagranicznej po jesiennych wyborach – w skali nie tylko europejskiej, ale i światowej, prestiżowych wydarzeniach, które w przyszłym roku będą miały miejsce w Polsce i ich znaczeniu dla budowania międzynarodowego znaczenia naszego kraju.

Pilecki nie umarł – Paweł Stachnik przybliża niezwykły projekt: fabularyzowany film dokumentalny o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, którego realizację, wobec braku wsparcia ze strony państwa, umożliwiły hojność i zainteresowanie ojczystą historią użytkowników internetowych mediów społecznościowych.

Jan Paweł II był skałą promieniującą poczuciem bezpieczeństwa – ks. bp Wiesław Mering przypomina, że w czasach zamętu i dylematów wciąż mamy niezawodnego przewodnika oraz że musimy nie ustawać w wysiłkach zachowania i ocalania Jego Dziedzictwa.

W drodze do świętych miejsc Rzeczypospolitej, czyli dzieje polskiego pielgrzymowania – w rozmowie z Pawłem Stachnikiem dr hab. Izabela Sołjan, kierownik Zespołu Geografii Religii w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, omawia fenomen pielgrzymowania, zwyczaje pątnicze oraz najważniejsze miejsca kultu w naszej Ojczyźnie – od jej początków aż po dzień dzisiejszy.

Lekarz nie jest od tego, aby zabijać dzieci w rok po słynnej sprawie prof. Bogdana Chazana Ewa Rejman rozmawia z nim o bezceremonialnych, a często i kłamliwych atakach na jego osobę, faktycznym przebiegu wydarzeń oraz etosie i prawach lekarzy ginekologów.

Chciwość i pazerność kontra przyroda Mazur – dr Jerzy Kruszelnicki przybliża zagrożenia, przed którymi należy chronić – w ramach postulowanego Mazurskiego Parku Narodowego – unikatową i różnorodną przyrodę Mazur.

Niemiecki nacjonalizm przestaje się kryć – ostrzega Adam Sosnowski, opisując, zarówno w aspekcie historycznym jak i współczesnym, specyficzną mentalność naszych sąsiadów zza zachodniej granicy.

Bez pszczół człowiek zginie – o wielkiej, a często nieznanej i niedocenianej roli pracowitych owadów, rodzajach i właściwościach miodu i innych pszczelich produktów oraz zagrożeniach dla pszczół opowiada entomolog prof. Kazimierz Wiech.

Legalizacja homoseksualizmu to wszczepianie komórek rakowych – artykuł Czesława Ryszki o narastających żądaniach środowisk homoseksualnych, ich skuteczności na świecie i próbach forsowania przywilejów dla siebie w Polsce, a także przesłaniu na ten temat św. Jana Pawła II.

Bezdomność – wyrok ostateczny? – reportaż Izy Kozłowskiej, która przyjrzała się z bliska sytuacji stołecznych bezdomnych oraz pracy Fundacji Kapucyńskiej zajmującej się niesieniem im wszechstronnej pomocy.

Zaolzie – mit winy – dr Marek P. Deszczyński przybliża okoliczności oraz sytuację zewnętrzną i wewnętrzną, która doprowadziła do zajęcia w 1938 przez wojska polskie spornego obszaru, ukazując tę akcję we właściwej – a mało znanej, bo często celowo zniekształcanej – perspektywie.

Stereotyp ciemnego średniowiecza – druga część fascynującej opowieści mediewisty prof. Krzysztofa Ożoga o czasach niesłusznie zwanych „ciemnymi” lub „zacofanymi”. To właśnie w średniowieczu powstały uniwersytety i zaczęła rozkwitać nauka, Europa po raz pierwszy się zjednoczyła, podstawy zyskało społeczeństwo obywatelskie, a przede wszystkim – narodziły się polskie państwo i naród.

Świato–podgląd – nieznane w polskich mediach wieści ze świata: w Hiszpanii Trybunał Konstytucyjny uznał wyższość ludzkiego sumienia nad prawem, w Boliwii prezydent Evo Morales wręczył papieżowi Franciszkowi bluźnierczy prezent, w USA urzędnicy bronią swej wolności sumienia przed terrorem prohomoseksualnego prawodawstwa, zaś w Norwegii wybierać płeć będą sobie… siedmiolatki.

Benedykt XVI doktorem honoris causa dwóch krakowskich uczelni – przedstawiamy przemówienie metropolity krakowskiego oraz wykład doktorski papieża seniora z tej radosnej i wzruszającej okazji.

Pedofile już zacierają ręce – rozmowa Magdaleny Czarnik z dr. Anthonym McCarthy, działaczem antygenderowym, który przybliża trudną sytuację obrońców normalności i coraz większą presję środowisk LGBT w Wielkiej Brytanii.

oraz oczywiście prezentujemy książki Białego Kruka (w tym nowość – przygotowaną na sierpniowy jubileusz publikację „Solidarność. Kronika lat walki 1980-2015”) i proponujemy naszym Czytelnikom atrakcyjne oferty i promocje!

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Kwietnia 1980 roku
Zmarł amerykański reżyser filmowy Alfred Hitchcock (ur. 1899)


29 Kwietnia 1707 roku
Połączenie parlamentu Anglii i Szkocji. Powstanie Wielkiej Brytanii.


Zobacz więcej