Piątek 14 Sierpnia 2020r. - 227 dz. roku,  Imieniny: Alfreda, Maksymiliana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 26.01.14 - 12:22     Czytano: [1884]

Zmarł Bohdan Poręba


W sobotę 25 stycznia zmarł reżyser Bohdan Poręba, jeden z najwybitniejszych polskich twórców filmowych, autor wielu znakomitych filmów, w których dzielnie bronił Polskości i odkłamywał naszą historię. Reżyserował m.in. (wspólnie z Ryszardem Filipskim) kultowego “Hubala”, “Polonia Restituta”, ”Katastrofa w Gibraltarze”, “Zmartwychwstanie”.
Bohdan Poręba urodził się w Wilnie 80 lat temu, syn oficera Legionów Polskich, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, działał w krakowskim Stowarzyszeniu Nie dla Unii Europejskiej, próbował swoich sił w polityce, lecz bez powodzenia.

…” Społeczeństwo oraz ludzie odpowiedzialni dziś za państwo, muszą wybrać: albo kultura będąca przedłużeniem Mickiewicza, Żeromskiego, Orzeszkowej, Prusa albo antykultura zamerykanizowanych prestidigitatorów. Albo kultura wyższych wartości i rozwój, albo kult jedynego boga jakim jest pieniądz, któremu składa się ofiary z duchowości jednostki i niepodległości Ojczyzny i dalsza degradacja. Bez odwołania się do patriotyzmu Sienkiewicza, porywu serc na miarę Wieszczów, bez przenikliwości Wyspiańskiego w spojrzeniu na los narodowy, bez miłości do ziemi i ojczystego języka Kochanowskiego i Kasprowicza nie możemy pozostać Polakami. Bez norwidowskiego przekonania, że sztuka, to chorągiew na prac ludzkich wieży, nie nadamy głębi i sensu naszym ekonomicznym wysiłkom. Bez głębi poczucia sprawiedliwości Orzeszkowej, Prusa, Żeromskiego, nie rozstrzygniemy nabrzmiewających procesów społecznych. Bez spuścizny Kościuszki, Księcia Józefa, Mochnackiego, Piłsudskiego, Dmowskiego, Witosa, nie odbudujemy poczucia odpowiedzialności Polaków za zagrożone dzisiaj państwo. Bez zrozumienia racji Wielopolskiego, Druckiego-Lubeckiego, Brzostowskiego, Prądzyńskiego działających w Królestwie Kongresowym, nie ocenimy sprawiedliwie ostatniego półwiecza. Bez doświadczeń Ślimaka z „Placówki”, Drzymały, czy dzieci Wrześni, nie zdobędziemy się na odpowiedzialną ostrożność przy wchodzeniu w międzynarodowe struktury. Dla przetrwania narodu i państwa niezbędna jest obrona kultury narodowej. Nie wolno jej traktować jak kwiatka do kożucha wolnego rynku. Jest ona najgłębszym podtekstem wszelkich działań społeczeństwa i państwa. Jest aniołem stróżem godności narodowej, interesu narodowego i narodowej racji stanu…”
- napisał w swojej książce „Ocalić Polskość” Bohdan Poręba.WIĘC NIEŚ WYSOKO PŁOMIEŃ TEGO SŁOWA...
Kazimierz Józef Węgrzyn

Bohdanowi Porębie
Twe słowa muszą być jak łomot werbla
jak okrzyk trąbki pełen niepokoju
który porywa nas znowu z letargu
bo czas nam znowu wyruszyć do boju
aby ocalić polskość oraz wiarę
wolność i dumę naszego Narodu
Honor co zawsze łopotał wysoko
ponad redutą Wschodu i Zachodu
te słowa muszą być jak mocny wicher
jak szum husarskich skrzydeł ponad głową
który rozwiewa chorągwie zwycięstwa
i jeśli trzeba w bagnet zmienia słowo
więc nieś wysoko płomień tego słowa
aby nam ciemność zwątpienia rozpraszał
i aby łuna pobudki na niebie
świeciła trwogą nad domem Judasza
by zdrajca zadrżał gdy stanie przed Tobą
Matko - Ojczyzno ! w godzinie spotkania
by sprawiedliwość wróciła i prawda
jak Ci co nieśli mak polski z zesłania
by ocalone to co było nasze
było jak hostia pojednania z Bogiem
Matko - Ojczyzno ! obyś znowu stała
pełna miłości ponad polskim progiem !


Wiersz pochodzi z książki Bohdana Poręby i Lecha Niekrasza pt: „Ocalić Polskość”

Niech odpoczywa w pokoju.

(red)


Wersja do druku

Lubomir - 29.01.14 10:01
Re: z gościnnego komputera O Petainie i Quislingu, czy o wielu notablach 'Solidarności' też miliony ludzi mówiły dobrze. Dopóki ci nie zwąchali się z Niemcami i nie zaczęli zdradzać z nimi swoich naturalnych ojczyzn. Kuc jeszcze jako Polak zasłużył na wiele pochwał, m.in. za 'Perłę w koronie'. Jego póżniejsze życie, już jako Kutza, to działalność, antypolska, antypaństwowa. To ziejący nienawiścią antypolonizm i lizusostwo wobec niemczyzny. Procesy starcze zlasowały niejeden mózg. Jednak dopóki Kutz i jemu podobni nie zaczną chwalić Hitlera, spokojnie mogą szkalować Polskę. Tego im na razie nie zabrania polskie prawo.

Z gościnnego komputera - 29.01.14 0:18
Cieszę się, że Pan Lubomir zmienił poglądy na... lepsze.
Kiedyś na Wirtualnej Polonii kiedy jeszcze nie było KWORUM nazywał Kutza "kochanym (czy też wspaniałym) reżyserem), a dzisiaj i słusznie - już nie...
Na naukę nigdy nie jest za późno.
Pozdrawiam
Były Czytelnik, byłej Wirtualnej Polonii
------------------------------------------------

MariaN - 26.01.14 16:18
Nie doczekał prawdziwej wolnej Polski Pan Bohdan. Trzeba mieć tylko nadzieję, że kiedyś Jego filmy będą emitowane w publicznej telewizji - będzie to znak, że oto Polska odzyskała wolność i możemy robić co nam się podoba, tylko dla naszego dobra a premier z prezydentem nie czekają na wskazówki z Berlina i Moskwy.

Lubomir - 26.01.14 13:35
Dzisiaj wielkość śp. Bohdana Poręby zastępuje się karłami typu Kutz. Dla elity niemieckich lizusów to euronazista Kutz jest moralnym autorytetem.

Robert - 26.01.14 12:58
Szkoda i Żal, że odchodzą Najlepsi z Ojczystego Rodu Polskiego. Niech bramy Niebios, Będą dla Niego Otwarte.

Wszystkich komentarzy: (5)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

14 Sierpnia 1941 roku
Zmarł Maksymilian Maria Kolbe, polski franciszkanin, święty, zamordowany w obozie Auschwitz przez Niemców (ur. 1894)


14 Sierpnia 1919 roku
Wybuchł strajk 140 tys. polskich robotników na Górnym Śląsku, poprzedzający wybuch zbrojnego powstania


Zobacz więcej