Piątek 7 Sierpnia 2020r. - 220 dz. roku,  Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.08.11 - 20:07     Czytano: [2031]

Jeszcze Polska nie zginęła

- Powstanie WarszawskiePo prawie pięciu latach okupacji przez działających w zmowie barbarzyńców niemieckich i dziczy sowieckiej, kiedy konferencja Wielkiej Trójki w Teheranie, dokonała podziału Europy, My Naród Polski postanowiliśmy zrzucić z barków jarzmo germańskie, widmo zagłady Warszawy i nie dopuścić do stworzenia z Rzeczypospolitej jednej z 17 republik sowieckich zwanej Привислинский Край.

Jedynym rozsądnym wyjściem było Powstanie Narodowe przeciw Niemcom, którzy wycofując się pod naporem sowietów zgodnie z rozkazem Hitlera mieli zburzyć Warszawę, zrównać ją z ziemią a ludność cywilną wymordować w obozach zagłady, między innymi w KL Warschau, w tym celu rozbudowywanym. W podobny sposób miano się rozprawić z Paryżem Powstanie Warszawskie miało również uprzedzić bolszewików, sowietów Stalina w utworzeniu w Stolicy Rzeczypospolitej rządu PKWN, stworzonego na rozkaz Stalina w Moskwie.

Po aresztowaniu przez NKWD Polskich przywódców, oficerów w Wilnie i Lwowie, na rozkaz Stalina, było wiadomo, żadnych porozumień ze Stalinem być nie może.

Rzeczypospolita nigdy nie skapitulowała i od pierwszego dnia okupacji myślała o zbrojnych czynach by odzyskać niepodległość. Nasza dwustutysięczna armia walczyła na wszystkich frontach u boku Aliantów. Armia Polska była czwartą siłą w sojuszu z Aliantami.
Do ruchu oporu wobec Niemców przystąpili wszyscy prawdziwi Polacy. Dzieci i młodzież też.
My młodzi chłopcy nie braliśmy udziału w akcjach zbrojnych z bronią w ręku. Służyliśmy Państwu i Narodowi jako pasy transmisyjne przenosząc wieści z jednego oddziału Państwa Podziemnego do drugiego. Byliśmy zwiadowcami, wywiadowcami.
Kiedy sowieci zbliżali się do Warszawy, jej ludność siedziała jak na beczce prochu. Ludność chciała walczyć.

Powstanie miało być plebiscytem, kto w Warszawie i Rzeczypospolitej jest gospodarzem.

Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku za zgodą wszystkich przywódców i dowódców Podziemnego Państwa Polskiego, przebywających w Warszawie.

Anglicy nie zamierzali przyjść z pomocą wałczącym Polakom, bo uważali, że dla Wielkiej Brytanii najbardziej korzystny jest status quo z traktatu wiedeńskiego 1814 -1815 roku, Traktatu Wersalskiego Amerykanie głaskali Stalina jak kotkę na blaszanym dachu, by walczył za nich z Japończykami.

Bolszewicy, sowieci Stalina chcieli 17 republiki sowieckiej utworzonej według linii Curzona, angielskiego dyplomaty.

W Powstaniu Warszawskim wzięło udział około 50 000 bojowników, kobiet, młodzieży harcerzy z Szarych Szeregów, ludność cywilna.

Powstanie Warszawskie zakończyło się po 63 dniach , "układem o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie" gdzie uczestniczy Powstania Warszawskiego otrzymali od Niemców prawa kombatanckie.

O świcie 2 października płk dyplomowany, cichociemny, Iranek-Osmecki, "Heller" i Ułan, ppłk Zygmunt Dobrowolski "Zyndram" wyposażeni w pisemne pełnomocnictwo gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", wyruszają w asyście tłumacza, porucznika Alfreda Korczyńskiego "Sasa" na rozmowy dotyczące zawieszenia broni. Delegaci przedzierają się ruinami ulicy Śniadeckich w stronę niemieckiej barykady przy szpitalu im. Marszałka Piłsudskiego. Są cieniem ludzi.

I takich właśnie – błądzących często,
Gniewnych, zaciekłych w Ostatnim Boju,
Tu z błędem smutnym, tam z winą ciężką,
Trudnych, surowych, ugrzęzłych w znoju,
Takich nas wspomni wieczne Zwycięstwo,
Wspomną stulecia szczęścia, pokoju”.
Julian Tuwim


O ósmej na polskich parlamentariuszy czeka przy barykadzie niemiecki oficer łącznikowy SS Sturmbannführer Fischer. Podejrzliwie lustruje oficerów i przez tłumacza pyta ich, czy są uzbrojeni. Wyjaśnia, że konwencja haska zabrania parlamentariuszom posiadania broni. Potem zaprasza ich do otwartych samochodów osobowych. Jadą przez Wolę i Ochotę. Oficerowie AK ze zgrozą obserwują martwe ulice - nie widać ani jednego mieszkańca, na okopconych fasadach wypalonych domów nie ma śladów po pociskach.
Niemcy unicestwili tę część miasta już po zakończeniu walk ! ! !.
Kilkanaście minut później zatrzymują się w starym parku, gdzie stoi jeszcze starszy dwór Pani Marii Reichert z Ożarowa.
W czasie Powstania Warszawskiego dworek Pani Marii, jest rezydencją generała von dem Bacha. Ściany są puste, Pani Maria zdjęła obrazy i wywiozła do Warszawy. Przepadły!!!
Przy stylowym stole zasiadają generał Von dem Bach, szef sztabu Bacha SS-Standartenführer Goltz i SS Sturmbannführer Fischer.
Rokowania trwają długo bardzo długo. Generał Von dem Bach żąda aby Polacy zaprzestali walki w całej Polsce. Polacy nie mają takich prerogatyw.

Układ o zaprzestaniu działań wojennych, ze strony niemieckiej podpisał we wtorek 3 października 1944 roku o godzinie 2 w nocy w Ożarowie, SS-Oberguppenfuhrer Erich von dem Bach.

Ze strony polskiej; Legionista, pułkownik dyplomowany, cichociemny, Kazimierz Wincenty Iranek-Osmecki "Heller" kawaler złotego Orderu Wojennego Virtuti Militari, czterokrotnie odznaczany Krzyżem Walecznych, podpułkownik dyplomowany, Zygmunt Dobrowolski "Zyndram" kawalerzysta, ułan. Wykładowca w Wyższej Szkole Wojennej.
podpułkownik dyplomowany Franciszek Kwiryn Herman "Bogusławski", z-ca Pułkownika Iranka Osmeckiego jako szefa Oddziału II KG ZWZ/A. Po wojnie w LWP, generał, skazany na dożywocie. / Proces generałów/ Zmarł z wycieńczenia 12 grudnia 1952 w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Pochowany na" łączce".


W czasie negocjacji dotyczących honorowego zaprzestania działań wojennych w dworku Rejchertów w Ożarowie, generał von dem Bach Zalewski częstował polskich parlamentarzystów; pułkownika Kazimierza Iranka-Osmeckiego "Heller" i pułkownika Zygmunta Dobrowolskiego biszkoptami i kawą z rzutów amerykańskich, które spadały 50 kilometrów na Zachód od Warszawy. Generał von dem Bach Zalewski nie omieszkał się tym pochwalić wiele razy w ciągu jednej doby.

Po złożeniu broni wałczący Powstańcy mieli być przewiezieni do obozów jenieckich.
Do niewoli Niemcy wysłali około 15 tys. żołnierzy, w tym około 2 tys. kobiet i 900 oficerów.
W czasie Powstania Warszawskiego poległo bohaterską śmiercią około 17 tys. żołnierzy Armii Krajowej, harcerzy z Szarych Szeregów, sanitariuszek, łączniczek, chłopców Zawiszaków roznoszących pocztę polową, lekarzy . Około 3,5 tys. żołnierzy 1. Armii WP,

Po honorowym zawieszeniu broni między Powstańcami a Niemcami, zginęło również około 180 000 ludności cywilnej. Niemcy natychmiast przystąpili do burzenia Stolicy Polski, mordowania mieszkańców Warszawy.

Powstanie Warszawskie było najdłuższą i najkrwawszą bitwą żołnierza polskiego w II Wojnie Światowej.

"Żołnierze walczącej Warszawy!


Wszystkim żołnierzom dziękuję za znakomitą, najcięższym warunkom nie ulegającą, postawę bojową.
Poległym oddaję hołd należny ich męce i ofierze.
Ludności wyrażam podziw i wdzięczność walczących szeregów wojska i ich do niej przywiązanie. Ludność tę proszę, aby darowała żołnierzom wszystkie przewinienia, jakie w ciągu długotrwałej walki musiały w stosunku do ludności niejednokrotnie mieć miejsce. (...)
Z wiarą w ostateczne zwycięstwo naszej słusznej sprawy, z wiarą w Ojczyznę umiłowaną, wielką i szczęśliwą, po zostajemy wszyscy nadal żołnierzami obywatelami Niepodległej Polski, wierni sztandarowi Rzeczypospolitej.
Dowódca Armii Krajowej
B ó r gen. dyw"


Przechodniu, powiedz Warszawie, tu leżym jej syny, prawom jej do ostatniej posłuszni godziny.


Cześć i wieczna chwała moim Kolegom, Towarzyszom Broni z Armii Krajowej, Szarych Szeregów którzy zginęli, za życia będąc bohaterami.
Byliście i Jesteście bohaterami.

Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Warszawy i zainstalowaniu się rządu marionetkowego utworzonego na rozkaz Stalina w Moskwie; w Warszawie rozpoczęło się dożynanie już bezbronnych żołnierzy Armii Krajowej, Jej sympatyków, polskiej inteligencji, byłych ziemian, duchowieństwa, przez NKWD, UB.
Przodowali w tym procederze Żydzi z ministerstwa bezpieczeństwa publicznego, stworzonego do budowy dyktatury stalinowskiej i na polecenie Stalina. Obok powstałej Informacji Wojskowej, która spełniała taka sama rolę w likwidacji Polaków.
Obie bandyckie instytucje powstały przy PKWN

Wszystkim tym, którzy podważają sens Powstania Warszawskiego, straty ludzkie i materialne, informuję,

Warszawa; decyzją kanclerza i wodza / Führer und Reichskanzler / III Rzeszy niemieckiej /Das Dritte Reich/ Adolfa Hitlera miała być zamieniona w małe, prowincjonalne miasteczko, jako węzeł kolejowy o liczbie mieszkańców około 40 000.
Około miliona Warszawiaków miało być wymordowanych w obozach koncentracyjnych, zagłady. Warszawa miała być zburzona całkowicie.

Takie decyzje zapadły we wrześniu 1939 roku z rozkazu Reichsführera-SS Heinricha Himmlera a zaakceptowane przez kanclerza i wodza Adolfa Hitlera. Autorem planu był SS-Standartenführer, dr. med. Hans Ehlich. Wykonawcą Friedrich Pabst.
Hans Frank,
generalny gubernator okupowanych ziem polskich Generalne Gubernatorstwo,w pełni akceptował plany zniszczenia Warszawy jako stolicy Polski. Zawarte były w albumie zadedykowanym mu 6 lutego 1940 roku, przez nazistowskich architektów, m.in. Huberta Grossa, określanym jako tzw. Plan Pabsta, Frank zostawił w swoim gabinecie na Wawelu podczas ucieczki z Krakowa w 1945 roku. Plany te wraz dokumentacją zawierały 15 szczegółowych planów miasta z dokumentacją fotograficzną i tekstową – przewidywały zburzenie 95% powierzchni zabudowanej Warszawy i zmianę charakteru miasta na prowincjonalne.
W swoim dzienniku, w dniu 4 października 1939 roku, Frank odnotował zgodę Hitlera na nieodbudowanie miasta Warszawy ze zniszczeń wojennych, zburzenie Zamku Królewskiego oraz grabież dzieł sztuki.


Michał St. de Zieleśkiewicz

Wersja do druku

orzel - 11.10.11 19:36
Uklad o zaprzrestaniu dzialan zbrojnych Powstania Warszawskiego

zostal podpisany okolo godz 20.00 drugiego- 2 pazdziernika 1944
roku w kwaterze niemieckiego garnizonu Von dem Bacha Zelewskiego

Na podstawie 24 punktow Umowy Kapitulacyjnej opartej na konwencji
haskiej i genewskiej.
Obecny mial byc Wrhrmacht przy wychodzeniu Oddzialow z Warszawy i oddawaniu broni do 5-tego X.1944

warszawiacy - 12.08.11 21:41
Bohaterscy dziewczeta i chlopcy kochajacy Polskę i Warszawę postanowili walczyć o wolność i honor w 1944r.Jak mozna dopuscic aby szargano Ich pamięć , a na placach z Ich krwią urzadzać hańbiące zabawy?Barbarzyńcy ruscy i niemieccy zamierzali zlikwidować Polskę ,ich potomkowie ograniczyć liczbę Polaków do 15 mln.Musimy stale walczyć o Polskę i swoim dzialaniem udowodnić ,że Polska i Polacy są narodem wartym naśladowania.Który Naród ma tylu świętych i błogosławionych co my?

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

07 Sierpnia 1991 roku
Zmarła Kalina Jędrusik, aktorka, piosenkarka (ur. 1931)


07 Sierpnia 1998 roku
W wyniku ataków terrorystycznych na ambasady USA w Kenii i Tanzanii śmierć poniosło 224 osoby.


Zobacz więcej