Środa 8 Maja 2024r. - 129 dz. roku,  Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 07.04.10 - 23:12     Czytano: [2589]

Dział: Głos Polonii

Rok Chopinowski w Australii

W tym roku Polska i cały świat kulturalny obchodzi 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina (1810-1849), jednego z największych kompozytorów i pianistów świata.
Rocznica ta jest obchodzona również w dalekiej Australii, gdzie muzyka Chopina jest równie często słyszana i wykonywana co w Europie. W Melbourne działa od kilkudziesięciu lat Towarzystwo im. Fryderyka Chopina (Australian Chopin Society), założone przez melomanów polskich, żydowskich i australijskich. Jeden z największych współczesnych pianistów australijskich i świetny wykonawca utworów Chopina (znany na całym świecie), uważany za jednego z największych szopenistów, za co otrzymał pochwałę m.in. od papieża Jana Pawła II – pochodzący z Melbourne Alan Kogosowski studiował m.in. w Warszawie (przykre, ale w Polsce mało kto o nim coś wie; jego hasła nie ma np. w polskiej wikipedia.pl, która pod względem ilości haseł zajmuje czwartą pozycję wśród wszystkich narodowych wikipedii).

Drugim wybitnym pianistą i znanym szopenistą australijskim na całym świecie (laureat konkursu Gaudeamus w Holandii), wyróżnionym przez Artura Rubinsteina, Yehudi Menuhina i Światosława Richtera, jest Roger Woodward (ur.1944). Studiował m.in. w Warszawie u prof. Zbigniewa Drzewieckiego, a jako szopenista znany jest m.in. z nagrania wszystkich nokturnów Chopina (2006) i genialnego wykonania jego PIANO CONCERTO NO 2 F MINOR OP. 21; wydał także „Album Chopina”. W Polsce koncertował m.in. w Filharmonii Śląskiej w Katowicach i dla Polskich Nagrań. Poza tym propaguje na świecie muzykę Krzysztofa Pendereckiego i Witolda Lutosławskiego. Niestety i o nim milczy polska wikipedia czyli polskojęzyczny Internet!

Jedną z ostatnich imprez związanych z 200.rocznicą urodzin Chopina w Australii było przyjęcie urządzone dla przedstawicieli Polonii przez premiera stanu Wiktoria (Victoria), John’a Brumby MP.
Przyjęcie odbyło się 29 marca 2010 roku w salonie nowoczesnego Melbourne Recital Centre z udziałem ponad stu osób.

Podczas przyjęcia trzy utwory Fryderyka Chopina wykonał młody, ale robiący dużą karierę pianista rodem z Polski, ale na stałe mieszkający w Australii – w Sydney od 2008 roku Krzysztof Małek, uczeń prof. Teresy Manasterskiej w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Victora Makarova w Sydney i prof. Lee Kum Sing’a w Vancouver w Kanadzie. Krzysztof Małek w 1997 roku był zdobywcą nagrody w Konkursie Paderewskiego, w 1999 roku drugiego miejsca w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Wilnie, w 2001 roku zdobywcą 1. nagrody w Międzynarodowym Konkursie Bacewicz w Łodzi oraz w 2007 roku 1. nagrody i Złotego Medalu na Konkursie Chopinowskim w Sydney.

Współudział w zorganizowaniu przez premiera Wiktorii John’a Brumby MP przyjęcia Chopinowskiego miała m.in. dr Elżbieta Drozd, jeden z komisarzy spraw etnicznych stanu Wiktoria - The Victorian Multicultural Commission (jest to bardzo duże wyróżnienie nie tylko dla dr Drozd, ale całej Polonii stanu Wiktoria) i jednocześnie dyrektor Polsko-Australijskiego Biura Usług Społecznych w Melbourne.

Marian Kałuski
...........
Na zdjęciu – pierwszy rząd od lewej: Andrzej Szumny – prezes Polskiego Centralnego Ośrodka Społeczno-Sportowego w Albion (Melbourne), premier John Brumby MP, Marian Kałuski, dr Elżbieta Drozd, Bogusia Szumny, prof. Desmond Cuhill.

Wersja do druku

australijka - 06.05.10 15:51
http://www.youtube.com/watch?v=hj86PCUgDto

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

08 Maja 1886 roku
John Pemberton ukończył swój napój, odtrutkę na kokainę, którą nazywa Coca-Colą.


08 Maja 1551 roku
Zmarła Barbara Radziwiłłówna, królowa Polski, żona Zygmunta II Augusta (ur. 1520)


Zobacz więcej