Dodano: 07.04.10 - 23:12 | Dział: Głos Polonii

Rok Chopinowski w Australii

W tym roku Polska i cały świat kulturalny obchodzi 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina (1810-1849), jednego z największych kompozytorów i pianistów świata.
Rocznica ta jest obchodzona również w dalekiej Australii, gdzie muzyka Chopina jest równie często słyszana i wykonywana co w Europie. W Melbourne działa od kilkudziesięciu lat Towarzystwo im. Fryderyka Chopina (Australian Chopin Society), założone przez melomanów polskich, żydowskich i australijskich. Jeden z największych współczesnych pianistów australijskich i świetny wykonawca utworów Chopina (znany na całym świecie), uważany za jednego z największych szopenistów, za co otrzymał pochwałę m.in. od papieża Jana Pawła II – pochodzący z Melbourne Alan Kogosowski studiował m.in. w Warszawie (przykre, ale w Polsce mało kto o nim coś wie; jego hasła nie ma np. w polskiej wikipedia.pl, która pod względem ilości haseł zajmuje czwartą pozycję wśród wszystkich narodowych wikipedii).

Drugim wybitnym pianistą i znanym szopenistą australijskim na całym świecie (laureat konkursu Gaudeamus w Holandii), wyróżnionym przez Artura Rubinsteina, Yehudi Menuhina i Światosława Richtera, jest Roger Woodward (ur.1944). Studiował m.in. w Warszawie u prof. Zbigniewa Drzewieckiego, a jako szopenista znany jest m.in. z nagrania wszystkich nokturnów Chopina (2006) i genialnego wykonania jego PIANO CONCERTO NO 2 F MINOR OP. 21; wydał także „Album Chopina”. W Polsce koncertował m.in. w Filharmonii Śląskiej w Katowicach i dla Polskich Nagrań. Poza tym propaguje na świecie muzykę Krzysztofa Pendereckiego i Witolda Lutosławskiego. Niestety i o nim milczy polska wikipedia czyli polskojęzyczny Internet!

Jedną z ostatnich imprez związanych z 200.rocznicą urodzin Chopina w Australii było przyjęcie urządzone dla przedstawicieli Polonii przez premiera stanu Wiktoria (Victoria), John’a Brumby MP.
Przyjęcie odbyło się 29 marca 2010 roku w salonie nowoczesnego Melbourne Recital Centre z udziałem ponad stu osób.

Podczas przyjęcia trzy utwory Fryderyka Chopina wykonał młody, ale robiący dużą karierę pianista rodem z Polski, ale na stałe mieszkający w Australii – w Sydney od 2008 roku Krzysztof Małek, uczeń prof. Teresy Manasterskiej w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Victora Makarova w Sydney i prof. Lee Kum Sing’a w Vancouver w Kanadzie. Krzysztof Małek w 1997 roku był zdobywcą nagrody w Konkursie Paderewskiego, w 1999 roku drugiego miejsca w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Wilnie, w 2001 roku zdobywcą 1. nagrody w Międzynarodowym Konkursie Bacewicz w Łodzi oraz w 2007 roku 1. nagrody i Złotego Medalu na Konkursie Chopinowskim w Sydney.

Współudział w zorganizowaniu przez premiera Wiktorii John’a Brumby MP przyjęcia Chopinowskiego miała m.in. dr Elżbieta Drozd, jeden z komisarzy spraw etnicznych stanu Wiktoria - The Victorian Multicultural Commission (jest to bardzo duże wyróżnienie nie tylko dla dr Drozd, ale całej Polonii stanu Wiktoria) i jednocześnie dyrektor Polsko-Australijskiego Biura Usług Społecznych w Melbourne.

Marian Kałuski
...........
Na zdjęciu – pierwszy rząd od lewej: Andrzej Szumny – prezes Polskiego Centralnego Ośrodka Społeczno-Sportowego w Albion (Melbourne), premier John Brumby MP, Marian Kałuski, dr Elżbieta Drozd, Bogusia Szumny, prof. Desmond Cuhill.