Środa 1 Maja 2024r. - 122 dz. roku,  Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 22.01.10 - 15:08     Czytano: [2078]

Możemy się stać gazowym gigantem




Wiosną amerykańskie koncerny rozpoczną w Polsce wiercenia. Jeśli potwierdzą się szacunki, złoża pozwolą się nam uniezależnić od Rosji. PGNiG zapowiada, że wejdzie w alians z zagranicznymi firmami.

Jeśli potwierdzą się wstępne prognozy analityków Wood Mackenzie, za kilka lat Polska może się stać samowystarczalna pod względem zaopatrzenia w gaz ziemny. Jest to możliwe dzięki bogatym złożom tzw. gazu niekonwencjonalnego pozyskiwanego m.in. z łupków.

Według ekspertów Polska pod tym względem to jeden ze światowych potentatów. Wood Mackenzie szacuje nasze złoża na ponad 1,4 bln m sześc. A to oznacza, że gdyby wykorzystać je na pokrycie całego krajowego zapotrzebowania, surowca wystarczyłoby nam na 100 lat.
– Moglibyśmy całkowicie uniezależnić się od importu surowca – mówi Grzegorz Pytel, ekspert Instytutu Sobieskiego.

Amerykanie wiercą

Na razie gaz z łupków jest drogi.

– Technologia pozyskiwania gazu z łupków, czyli tzw. shale gas, jest droższa niż gazu konwencjonalnego – mówi DGP Henryk Jacek Jezierski, wiceminister środowiska i główny geolog kraju.

Dodaje jednak, że opłacalność związana jest z rynkową ceną gazu ziemnego. Gdy jego notowania rosną, wydobycie shale gas staje się korzystne.

Eksperci są przekonani, że różnice w kosztach eksploatacji złóż gazu konwencjonalnego i niekonwencjonalnego będą się zmniejszać.

– W Europie są to jeszcze kosztowne przedsięwzięcia, ale w USA wiercenia są znacznie tańsze – twierdzi Henryk Jezierski.

Wykonanie takiego otworu, sięgającego 7 km w głąb ziemi, to w Polsce koszt liczony w dziesiątkach milionów złotych. Z powodu wysokich kosztów PGNiG nie interesowało się dotąd tego typu inwestycjami. Tym bardziej że o polskich zasobach gazu niekonwencjonalnego wciąż niewiele wiadomo.

– Nie wiemy, jaki jest potencjał tych złóż, nie są one bowiem oszacowane. Pierwsze prace wiertnicze, którą umożliwią przeprowadzenie wstępnych szacunków, wykonane zostaną dopiero w tym roku – tłumaczy Henryk Jezierski.

Na wiosnę przeprowadzi je Lane Resources, spółka zależna firmy 3 Legs, współpracującej z amerykańskim koncernem ConocoPhillips. Jak się dowiedzieliśmy, na początku 2010 roku próbny odwiert planuje także amerykańska spółka BNK Petroleum. Wyniki mają być znane pod koniec roku.

Więcej: Krajowe złoża gazu łupkowego mogą uniezależnić nas od Rosji

Autor: Michał Duszczyk

Wersja do druku

Lubomir - 02.03.10 11:48
Możemy stać się gazowym gigantem, pod warunkiem, że wcześniej nie staniemy się zamorską kolonią USraela. Niezależnej władzy w Polsce jest jak na lekarstwo. Brak polityków gospodarczych i polityki gospodarczej przekłada się na całkowity rozkład struktur państwa. A tym co idzie najlepiej atrapom grającym role polityków, jest przekształcanie Polski w poprzemysłowy skansen. Przypomina to epokę amerykańskich Indian, łechtanych rządowymi rentami i funduszami, ale systematycznie spychanych do rezerwatów. Wieloletnie rujnowanie polskiej geologii, polskiego górnictwa gazowego, naftowego, węglowego i termalnego, nie zapowiada wiele dobrego. A przecież solidarni sabotażyści i nieudacznicy wciąż siedzą w strukturach polskich władz. Wciąż podejmują obłąkańcze wojny z historią, zapominając całkowicie o terażniejszości i przyszłości. Pozostawiając obcym te tak istotne obszary czasu. A przecież ci obcy najczęściej niezbyt przyjażnie nastawieni są do Polski i Polaków.

Grażyna - 23.01.10 7:59
Pan Bóg nie zapomina o Narodzie, który Jego Matkę obrał na swoją Królową. Obyśmy czym prędzej ogłosili Chrystusa Królem Polski, a wtedy nasze światło rozbłyśnie wśród narodów, które pociągniemy do poddania się pod Boże władanie i w ten sposób przyczynimy się do ich uratowania.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

01 Maja 1945 roku
Oddział por. Romana Dziemieszkiewicza ps. "Pogoda" uwolnił 42 więźniów PUBP w Krasnosielsku


01 Maja 1956 roku
W Warszawie powstał pierwszy w Polsce ośrodek telewizyjny. Program nadawany był przez 5 dni w tygodniu.


Zobacz więcej