Piątek 26 Kwietnia 2024r. - 117 dz. roku,  Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 17.10.09 - 13:03     Czytano: [2671]

Popiełuszko Jerzy ks., Sługa Boży


25. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki


Ogólnopolskie obchody 25. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczynają się 16 października konferencją w Toruniu. 18 października zostanie odprawiona na włocławskiej tamie Msza św. upamiętniająca jego męczeństwo, a w dniu kolejnym w bydgoskim kościele Świętych Polskich Męczenników będzie sprawowana Msza św. w intencji beatyfikacji ks. Jerzego.


Dwudniowa konferencja pt. „25. Rocznica Męczeńskiej Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki. Kościół w dobie totalitaryzmów: hitlerowskiego i komunistycznego”, która rozpocznie się 16 października w toruńskim ratuszu, zainauguruje ogólnopolskie uroczystości śmierci kapelana Solidarności. Będzie jej towarzyszyć otwarcie wystawy prezentującej sylwetki kapłanów prześladowanych przez systemy totalitarne: ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Romana Kotlarza i bł. ks. Władysława Findysza.

W niedzielę, 18 października, na włocławskiej tamie, tuż obok miejsca, z którego wyłowione zostało ciało ks. Jerzego Popiełuszki, zostanie o godz. 13.00 odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa z udziałem biskupów z diecezji włocławskiej, toruńskiej i bydgoskiej. Swój udział potwierdził Prezydent RP Lech Kaczyński.

Od rana będzie trwał VII Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki na trasie: Bydgoszcz - Górsk - Toruń - Włocławek. O godz. 19.00 w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku odbędą się specjalne pokazu filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”.

- Wspomnienie to jest dla nas szczególnym darem w przeżywanym Roku Kapłańskim, tym bardziej, że czekamy na bliską już beatyfikację ks. Jerzego - mówi bp Jan Tyrawa, przypominając, że to z Bydgoszczy, z kościoła Polskich Świętych Braci Męczenników, ksiądz Jerzy wyruszył w swoją ostatnią drogę. W tym właśnie kościele w poniedziałek 19 października zostanie odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem świadka tamtych wydarzeń kard. Józefa Glempa. Prymas Polski poświęci spiżowe drzwi Sanktuarium Nowych Męczenników „Drogi do wolności" i „Zło dobrem zwyciężaj". Uroczystości rozpoczną się o godz. 18.00 przy pomniku Sługi Bożego.

W Górsku, gdzie Służba Bezpieczeństwa PRL uprowadziła 19 października 1984 r. kapelana Solidarności, o godz. 20.45 rozpocznie się w kościele koncert „Dobro Nieskończone”. Po koncercie nastąpi przejście pod pomnik w kształcie przewróconego krzyża, który upamiętnia uprowadzenie ks. Popiełuszki.

Uroczystości w 25. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki odbywać się będą także na warszawskim Żoliborzu, w kościele św. Stanisława Kostki, gdzie ks. Jerzy Popiełuszko był wikarym i gdzie znajduje się jego grób. 16 października o godz. 19.00 odbędzie się koncert Wojciecha Kilara „Missa pro pace” W dniu następnym w Domu Pielgrzyma „Amicus” odbędzie się sympozjum „Droga do świętości” z wykładami prof. Jana Żaryna i ks. dr. Tomasza Kaczmarka. 18 października o godz. 11.00 zaplanowano koncert „Nie gubić nadziei”. W poniedziałek, 19 października, Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył w kościele św. Stanisława Kostki metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Osobie ks. Popiełuszki poświęcona zostanie też sesja naukowa w seminarium duchownym we Włocławku, w czwartek 22 października br. o godz. 16.00. Po sesji, o godz. 18.30, w katedrze włocławskiej Mszy św. przewodniczyć będzie bp Wiesław Mering.

Program obchodów

16 października
Toruń - Ratusz Staromiejski
10.00-17.30 Ogólnopolska konferencja pt. „25. Rocznica Męczeńskiej Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki. Kościół w dobie totalitaryzmów: hitlerowskiego i komunistycznego" - I część konferencji
10.30 Otwarcie wystawy prezentującej sylwetki kapłanów prześladowanych przez systemy totalitarne: ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Romana Kotlarza i bł. ks. Władysława Findysza

17 października
Toruń - Ratusz Staromiejski
9.00-12.30 II część konferencji.
17.00 Msza św. o rychłą beatyfikację - Kościół Wniebowzięcia NMP w Toruniu

18 października
7.30-18.30 VII Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki Bydgoszcz - Górsk - Toruń - Włocławek
12.00 Koncert orkiestr dętych kopalni soli z Inowrocławia i Kłodawy we Włocławku.
13.00 Msza Święta sprawowana w 25. Rocznicę Męczeńskiej Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki - Włocławek Tama
19.00 Projekcja filmu pt. „Popiełuszko. Wolność jest w nas" Bydgoszcz (kościół pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 3), Toruń (kościół pw. NMP, ul. Panny Marii 2), Włocławek (aula Seminarium Duchownego im. Kardynała Wyszyńskiego, ul. Prymasa Stanisława Karnkowskiego 3)

19 października
18.00 Msza Święta w intencji beatyfikacji Księdza Jerzego Popiełuszki - Bydgoszcz - kościół pw. Świętych Polskich Męczenników ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 2
20.45 Koncert pt. „Dobro Nieskończone" - Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku ul. Księdza Markiewicza 8
Po koncercie nastąpi przejście z kościoła pod obelisk upamiętniający uprowadzenie Księdza Jerzego Popiełuszki

Oprac. na podstawie Biura Prasowego KEP
Tygodnik Katolicki Niedziela

Wersja do druku

grzegorz staszewski - 01.11.09 20:16
Wspomnienie,bolesne wspomnienie.Bylem uczestnikiem ostatniej mszy sw. z udzialem sp.ks.Jerzego.Ze wstydem wspominam te chwile.Wstydze sie za siebie.Dlaczego?Otoz ,co kazdy wie ,ks.Jerzy znany byl ze znakomitych wystapien obnazajacych system komunistyczny.Czekalismy na ostre slowa potepiajace rezim....a tu nic z tych rzeczy.Wszyscy na kolanach i rozaniec.Teraz po tylu latach wstydze sie swojej malostkowosci.Czekalem na wiecej,a On dal WSZYSTKO, ON WIEDZIAL.

Lubomir - 20.10.09 8:12
Ksiądz Jerzy żyje w sercach i pamięci Polaków. Z pewnością nie jest obecny w świadomości prezia syjonistycznej mafii czy gauleitera partii neohitlerowskiej.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26 Kwietnia 1923 roku
Urodził się Andrzej Szczepkowski, polski aktor (zm. 1997)


26 Kwietnia 1848 roku
Wojska powstańcze w Wielkopolsce odmówiły demobilizacji.


Zobacz więcej