Wtorek 26 Maja 2020r. - 147 dz. roku,  Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.09.09 - 14:02     Czytano: [2656]

Oburzające przedstawienie


Do:
Szanowny Pan
prof. Andrzej Strzelecki,
Rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza
Warszawa ul. Miodowa 22/24

Szanowny Pan
Bogdan Zdrojewski
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
00-071 Warszawa ul. Krakowskie Przedmieście 15/17

Szanowna Pani
Ewa Malinowska-Grupińska
Przewodnicząca Rady m. st. Warszawy
00-910 Warszawa Plac Defilad 1

Szanowny Pan
Grzegorz Schetyna
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
02-591 Warszawa Ul. Stefana Batorego 2

Sprawa dotyczy: spektaklu pt „Farinella & Chopin” wystawionego w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie w dn. 4 września 2009 r.


Szanowni Państwo!
W dn.04.IX.2009r. w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza zaprezentowano kontrowersyjny spektakl p.t. „Farinella & Chopin” w reżyserii Natalii Babińskiej, według scenariusza Heleny Bytnar. W rolach głównych: Monika Sadkowska i Monika Mariotti; scenografia i kostiumy Elżbieta Tolak; muzyka Chopina w wykonaniu Michała Kozłowskiego.
Jest to tzw. międzynarodowy „projekt” (Polska, Grecja, Estonia, Niemcy) gościnnie w Akademii Teatralnej, wsparty finansowo przez Biuro Kultury Warszawy.

Treść i przesłanie tego kontrowersyjnego a zarazem oburzającego przedstawienia:
- znieważa polskie Barwy Narodowe,
- znieważa uczucia religijne Chrześcijan;
- kpi z patriotyzmu i tradycji narodowych, oraz ośmiesza muzyczny symbol polskości
zawierający ducha narodowego, jakim jest muzyka Fryderyka Chopina;
- imputuje nam Polakom używanie hitlerowskich pozdrowień;
- obraża moralność publiczną przez pokazanie: orgii lesbijskiej i homoseksualnej, a także gwałtu i sadyzmu na nieletniej, oraz promuje narkomanię – wszystko to też jest karalne;
- opluwa pamięć o Fryderyku Chopinie, poprzez pokazanie Go jako: degenerata, narkomana, kastrata, wariata, etc., etc.

Więcej szczegółów tej bulwersującej polską opinię publiczną sprawy zamieściła prasa, a w szczególności „Nasz Dziennik” Nr.211. w recenzji z dn. 09.09. 2009 r.

Reasumując, oceniamy, iż niedwuznacznym celem tego spektaklu jest prowokacja artystyczna usiłująca brutalnie i bezczelnie demontować naszą świadomość narodową przez zacieranie dziedziczonych wartości zawartych właśnie w naszej tradycji i w dorobku wielu pokoleń Polaków. Wyrażamy opinię, że takie przedstawienie w ogóle nie powinno mieć miejsce w Polsce, a już na pewno nie w Akademii Teatralnej gdzie młodzież ma się uczyć prawdziwego teatru i rozwijać w sobie wrażliwość na piękno, dobro i prawdę. Teatr był i jest świątynią sztuki i takim winien pozostać. Żadne hasła o poszukiwaniu nowych form wyrazu w sztuce teatralnej nie usprawiedliwią tego ze wszech miar oburzającego spektaklu. Autorki przedstawienia twierdzą, że należy go traktować, jako „odkrycie demitologizujące” Chopina. Demitologizujące? Od czego? Zadziwiającym jest, że reżyserka tego skandalicznego bełkotu teatralnego jest też reżyserką w Operze Narodowej i stołecznym Teatrze Dramatycznym.

Zwracamy uwagę, iż opisywany spektakl nie jest jedynym antypolskim przedsięwzięciem deprecjonującym wszystko, co jest nasycone polskością, polskim duchem narodowym, a więc niszczeniem naszego najlepszego dorobku w dziedzinie kultury. A co znamienne dotyczy to głownie tych twórców, których dzieła są promocją polskości i polskich wartości narodowych. Inne przykłady takiej antypolskiej działalności to: „Trylogia” w reżyserii Jana Klaty na scenie Starego Teatru w Krakowie i filmowa „Balladyna” Dariusza Zawiślaka.

Wobec powyższego zwracamy się do:

- Rektora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, Pana Andrzeja Strzeleckiego
o podjęcie stosownych decyzji, aby oczyścić szacowną Akademię z niesławy, jaką okryła się w wyniku tego spektaklu i przywrócić jej właściwą funkcję;

-Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pana Bogdana Zdrojewskiego, oraz do Przewodniczącej Rady m.st. Warszawy, Pani Ewy Malinowskiej-Grupińskiej o przeciwdziałanie takiej antypolskiej działalności, a przede wszystkim o nie udostępnianie na to środków publicznych;

- Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pana Grzegorza Schetyny o stanowcze egzekwowanie penalizacji za opisane powyżej czyny karalne, obrażające moralność publiczną i godność narodową.

Warszawa, dn. 16.09.09 r.
Z poważaniem,
w imieniu Krajowego Porozumienia Samorządowego - KRS 00003241999
Adam Ferch i Antoni Gut

Wersja do druku

Lubomir - 21.09.09 20:50
Agenturalna PO dosyć często demonstruje analfabetyzm religijny i zerowe kwalifikacje moralne. Załamywanie wiary i niszczenie morale Polaków bardzo pasjonuje 'PO' POLAKÓW {pełniących obowiązki Polaków}. Ich wyświechtanego sloganu o liberaliżmie nikt już nie traktuje na serio.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26 Maja 1988 roku
Otwarcie Szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.


26 Maja 1831 roku
Powstanie listopadowe: wojska powstańcze poniosły klęskę w bitwie pod Ostrołęką.


Zobacz więcej