Wtorek 19 Marca 2024r. - 79 dz. roku,  Imieniny: Aleksandryny, Józefa,

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.03.08 - 12:36     Czytano: [2106]

Dział: Godne uwagi

40 lat minęło

Zbliża się bardzo wielka rocznica, i to już czterdziesta!
Oto w 1968 roku, towarzysze od Wiesława (Gomułki) wygnali z Polski, uprzednio odbierając im polski paszport, kilka tysięcy obywateli pochodzenia żydowskiego.
O całej sprawie pamięta Fundacja Shalom, która ma, dla naszego prezydenta, specjalną propozycję. Z okazji tzw. „wydarzeń marcowych”, fundacja proponuje L. Kaczyńskiemu aby „jednego dnia, każdemu polskiemu Żydowi, wygnanemu z Polski, automatycznie przywrócić obywatelstwo”, co, ich zdaniem byłoby „najpiękniejszym gestem”.

Postawę „Shalom” doskonale rozumie pani Gronkiewicz-Waltz, też prezydent. Ma ona nadzieję, że sprawa ta będzie w krótkim czasie załatwiona i nie trzeba będzie czekać do 41 rocznicy. Jej akurat, nie ma co się dziwić.

W mediach rozwinęła się emocjonalna dyskusja: przyznać automatycznie, czy też nie przyznać, lub może wybiórczo. No bo, co zrobić, z takimi np. byłymi współpracownikami SB, żyjącymi sobie teraz spokojnie w Izraelu, czy USA? Może lepiej, niech sobie tam żyją, gdzie są, a może ich wpuścić, dać polski paszport i postawić przed sądem?
Ciekawe!

Ale święto ma swoje prawa. Będą konferencje dyskusję, analizy wydarzeń, jakie doprowadziły do tego nieszczęsnego marca, a przy okazji rozważania na stały już temat, czyli polskiego antysemityzmu i antyjudaizmu. Główna rola jest przypisana tu pani Marii Janson, która ma przybliżyć mit naszego antysemityzmu i jednocześnie przypomnieć bohaterska postawę niejakiego Berka Joselewicza .
Będą również wydarzenia kulturalne – cykl imprez w Teatrze Żydowskim, filmy, a w Żydowskim Instytucie Historycznym sesja naukowa.
Będzie też wystawa w Zachęcie pod tytułem „Dokument podróży”.

Pan prezydent Kaczyński ma ostatnio dobre notowania w środowiskach żydowskich i bardzo mu ładnie, tak jakoś dostojnie jest w jarmułce.
Powinien podjąć męską decyzję, i wprowadzić dzień 8 marca, dniem wolnym od pracy. Powinien także przyznać stosowne, wysokie odznaczenia państwowe i renty dla wszystkich zasłużonych Żydów, a w szczególności dla Adasia Michnika i „drogiego Bronisława”, czyli jedną z postaci „pomnikowych”, Bronisława Geremka, który dzisiaj oficjalnie stawia się ponad polskim prawem a Polska buduje mu jeszcze wyższy cokół, zamiast szafotu!
Nie ma się co dziwić. Wszak już dużo wcześniej (w stanie wojennym), na stwierdzenie pani Hanny Krall:
- Panie profesorze, wydaje mi się, że pan niezbyt lubi Polaków.,
Geremek odpowiedział:
-Niezbyt lubię? Takie określenie jest nieścisłe. Ja ich nienawidzę!

Ciekawe, jaki „piękny gest” wykona pan prezydent?
Może np. odda im, w końcu, te miliardy dolarów, o które tak donośnie się upominają, co doskonale rozumiał pan marszałek Jurek?

A. Gasik

Wersja do druku

Włodzimierz Kowalik - 06.03.08 8:18
Zbyt filozoficzno-refleksyjne podejście panie Gasik. Przy wspominaniu "wyrzucania" Żydów z Polski bark jest dramatyzmu.
Piszę z Australii. Zetknąłem się z kilkama "wyrzuconymi" osobami i nikt nie narzekał ani nie pomstował i, nie było żadnej dramaturgii w fakcie opuszczenia peerelu. W dwóch przypadkach dowiedziałem się że, nikt ich nie wyrzucał a, jedynym niepowodzeniem było, utracenie lukratywnej posady. W obu przypadkach, te osoby nie miały kwalifikacji zawodowych na piastowanie odpowiedzialnych funkcji - brak stosownego wykształcenia. Dlatego wyemigrowali. Zaś w kolejnym przypadku, w zaufaniu usłyszałem że: "musiałem się dobrze nabiegać aby mnie z tej waszej Polski wyrzucili." Niezłe.
Tak że, jeśli będą dyskusje i debaty to wskazane będzie przedstawienie konkretnych przypadków z opisami, nazwiskami i szczegółami.
Zwrócę tu również uwagę że, brak jest jakiegokolwiek! opracowania o tym epizodzie z historii PRL-u. Ilu Żydów wyrzucono, gdzie mieszkali, jakie zajmowali stanowiska, jak naprawdę przebiegały same wyrzucania; np. czy tak jak jak działaczy Solidarności. Jeśli w najbliższym czasie nie pojawią się żadne opracowania to, za to, pojawią się głosy że lobby żydowskie wyczekuje się aż wymroą świadkowie aby stworzyć kolejny obiekt kultu.
Trzeba coś konkretnego zrobić bowiem, refleksyjne dyskusje nikomu do niczego nie są potrzebne.

niedźwiadek - 06.03.08 6:58
Jeszcze jeden 'znak czasu Schetyny". Automatycznie wynagrodzeni zostali obywatelstwem skrzywdzeni przez komunizm
Żydzi i Niemcy. O Polakach, których od kraju odcięto zbrodniczą siłą komunizmu - cicho,
może znów da się zapomnieć. Swoją drogą nagrodzeni zostali również ci Żydzi, którym zawdzięczamy wprowadzenie komunizmu do Polski, po cierpieniach i trupach Polaków wywiezionych na pohybel jak i naszych dziewcząt i chłopców z AK i Powstania wymordowanych przez
żydowską służbę bezpieczeństwa.

Sven - 05.03.08 23:41
Po co Zydom obywatelstwo kraju, w ktorym spoleczenstwo cale! jest antysemickie?

Marian - 04.03.08 20:28
Ostanio, normą stało się codzienna porcja żydowskich wiadomości. Jeszcze tego nie było, jak nie jakaś rocznica to znowu jakieś odszkodowania. Najnowszą informacją powtarzaną w warszawskich mediach jest propozycja prezydenta gronkowca, aby ukazać dawne granice getta, poprzez zainstalowanie setek tabliczek na warszawskich ulicach, skwerach, budynkach - tego nie wolno zapomnieć!!!!!!!!
Z kolei jest przyzwolenie "polskich" władz na zapomnienie KL WARSCHWAU, całkowite zapomnienie.
Polacy śpią. Niektórzy mówią, że nie śpią a leżą 2 metry pod ziemią

Wszystkich komentarzy: (4)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Marca 1887 roku
Zmarł Józef Ignacy Kraszewski, poeta, działacz społeczny i kulturalny (ur. 1812)


19 Marca 1919 roku
Gdańsk został ogłoszony Wolnym Miastem


Zobacz więcej