Dodano: 04.03.08 - 12:36 | Dział: Godne uwagi

40 lat minęło

Zbliża się bardzo wielka rocznica, i to już czterdziesta!
Oto w 1968 roku, towarzysze od Wiesława (Gomułki) wygnali z Polski, uprzednio odbierając im polski paszport, kilka tysięcy obywateli pochodzenia żydowskiego.
O caÅ‚ej sprawie pamiÄ™ta Fundacja Shalom, która ma, dla naszego prezydenta, specjalnÄ… propozycjÄ™. Z okazji tzw. „wydarzeÅ„ marcowych”, fundacja proponuje L. KaczyÅ„skiemu aby „jednego dnia, każdemu polskiemu Å»ydowi, wygnanemu z Polski, automatycznie przywrócić obywatelstwo”, co, ich zdaniem byÅ‚oby „najpiÄ™kniejszym gestem”.

PostawÄ™ „Shalom” doskonale rozumie pani Gronkiewicz-Waltz, też prezydent. Ma ona nadziejÄ™, że sprawa ta bÄ™dzie w krótkim czasie zaÅ‚atwiona i nie trzeba bÄ™dzie czekać do 41 rocznicy. Jej akurat, nie ma co siÄ™ dziwić.

W mediach rozwinęła się emocjonalna dyskusja: przyznać automatycznie, czy też nie przyznać, lub może wybiórczo. No bo, co zrobić, z takimi np. byłymi współpracownikami SB, żyjącymi sobie teraz spokojnie w Izraelu, czy USA? Może lepiej, niech sobie tam żyją, gdzie są, a może ich wpuścić, dać polski paszport i postawić przed sądem?
Ciekawe!

Ale święto ma swoje prawa. Będą konferencje dyskusję, analizy wydarzeń, jakie doprowadziły do tego nieszczęsnego marca, a przy okazji rozważania na stały już temat, czyli polskiego antysemityzmu i antyjudaizmu. Główna rola jest przypisana tu pani Marii Janson, która ma przybliżyć mit naszego antysemityzmu i jednocześnie przypomnieć bohaterska postawę niejakiego Berka Joselewicza .
BÄ™dÄ… również wydarzenia kulturalne – cykl imprez w Teatrze Å»ydowskim, filmy, a w Å»ydowskim Instytucie Historycznym sesja naukowa.
BÄ™dzie też wystawa w ZachÄ™cie pod tytuÅ‚em „Dokument podróży”.

Pan prezydent Kaczyński ma ostatnio dobre notowania w środowiskach żydowskich i bardzo mu ładnie, tak jakoś dostojnie jest w jarmułce.
Powinien podjąć mÄ™skÄ… decyzjÄ™, i wprowadzić dzieÅ„ 8 marca, dniem wolnym od pracy. Powinien także przyznać stosowne, wysokie odznaczenia paÅ„stwowe i renty dla wszystkich zasÅ‚użonych Å»ydów, a w szczególnoÅ›ci dla Adasia Michnika i „drogiego BronisÅ‚awa”, czyli jednÄ… z postaci „pomnikowych”, BronisÅ‚awa Geremka, który dzisiaj oficjalnie stawia siÄ™ ponad polskim prawem a Polska buduje mu jeszcze wyższy cokół, zamiast szafotu!
Nie ma się co dziwić. Wszak już dużo wcześniej (w stanie wojennym), na stwierdzenie pani Hanny Krall:
- Panie profesorze, wydaje mi się, że pan niezbyt lubi Polaków.,
Geremek odpowiedział:
-Niezbyt lubię? Takie określenie jest nieścisłe. Ja ich nienawidzę!

Ciekawe, jaki „piÄ™kny gest” wykona pan prezydent?
Może np. odda im, w końcu, te miliardy dolarów, o które tak donośnie się upominają, co doskonale rozumiał pan marszałek Jurek?

A. Gasik