Sobota 27 Kwietnia 2024r. - 118 dz. roku,  Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 02.02.08 - 23:25     Czytano: [1816]

Dział: Godne uwagi

Śpiochy czy reformy

Komisja Europejska ma pełne ręce roboty, ani na chwilę nie może spuścić nas z oczu. Pilnują, abyśmy czasem nie skręcili, gdzieś na manowce. Chodzi o to, że ktoś tam, akurat w danej chwili reprezentujący Polskę podpisuje dokument, w którym opisany jest przypadek, że za ileś tam lat nie będzie można czegoś, lub wręcz przeciwnie. I oto nadchodzi kiedyś taki moment, że biurokraci z Unii wydostają taki cyrograf i zaczynają nękać. Przypominają, ostrzegają i ponaglają, potem monitują i grożą. Cierpliwie wykorzystują wszystkie zapisane w (bez)prawie środki, aż w końcu karzą – jak na razie, tylko grzywną, ale kto wie co będzie później, kiedy już całkiem traktat zostanie ogacony reformami.

Ostatnio właśnie, Komisja Europejska nęka Polskę za to, że nasze ubranka dla niemowląt i buciki są za tanie. Inaczej mówiąc, biurokraci z Unii nakazują, aby Polska podwyższyła - i to natychmiast, VAT z 7 na 22 procent.

Jak podaje PAP, jest to już drugi list KE w tej sprawie. Jeżeli polskie przepisy nie zostaną zmienione w ciągu dwóch miesięcy, sprawa może zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu - ostrzegła KE.

Zgodnie z unijnymi dyrektywami, obniżoną stawkę VAT można stosować tylko w odniesieniu do ściśle określonych towarów i usług. Ubranka dla niemowląt i buciki dziecięce nie figurują na odpowiednich wykazach.

"W związku z powyższym, stosując w tych przypadkach obniżoną stawkę VAT Polska narusza prawo UE" - podkreśla KE w komunikacie.

Komisja Europejska twierdzi też w swym komunikacie, że rozumie (!?), iż polityka prorodzinna skłoniła Polskę do obniżenia VAT na te artykuły. Ale na tym kończy się współczucie i zrozumienie, następnie się uprzejmie przypomina, że kiedyś tam, dyrektywa VAT została przyjęta jednogłośnie przez wszystkie państwa członkowskie, dlatego jest ona wiążąca dla państw członkowskich i Komisji.

Dwa dni temu skarcono nas za to, że nie chcemy jeść modyfikowanej żywności, również i za to, że nie chcemy karmić nasze polskie bydlątka ulepszaną paszą.
Dopiero będzie jak KE po wyczerpaniu wszystkich zasobów perswazji zamknie nas w kozie, lub co gorsza, wykluczy ze swojego grona. Gdzie my się podziejemy? – Chyba, że… nie to nie możliwe - jak to mówią, dwa razy do tej samej wody się nie wchodzi.

Jan Krępak

Wersja do druku

Marian - 12.02.08 14:01
Po RWPG nastała era UE. Właściwie co za różnica. Ci "Polacy" co głosowali w referendum za Unią byli tak zakręceni, że do dzisiaj nie zdają sobie sprawy z tego co zrobili

niedźwiadek - 03.02.08 21:53
Decyzję o poddaniu się opodatkowaniu na rzecz Brukseli podjęli "Polacy" w referendum. No to niech płacą . Ten podatek (VAT) wynosi 22%.
I nie to jest dla mnie problemem a fakt, że po wszystkich zaszłościach 20 wieku jest nas "Polaków" w tym kraju tak niewielu, że wybory
promują do władzy POpleczników żywiołów nam wrogich.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

27 Kwietnia 1921 roku
Państwa zwycięskie w I wojnie światowej ustaliły wysokość reparacji wojennych na Niemcy.


27 Kwietnia 1956 roku
Urodziła się Eleni, polska piosenkarka pochodzenia greckiego


Zobacz więcej