Sobota 27 Kwietnia 2024r. - 118 dz. roku,  Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.04.23 - 20:36     Czytano: [357]

Dział: WPiS

Nowy Numer WPiS 03/2023 już do nabycia


Pojawił się już najnowszy, marcowy numer miesięcznika "Wpis". Jak każdego miesiąca przygotowaliśmy dla Państwa serię wyselekcjonowanych felietonów poświęconych aktualnym zagadnieniom, jak również cały cykl artykułów na tematy historyczne powiązane z bieżącymi rocznicami. W związku z brutalnymi atakami na świętego Jana Pawła II i jego pamięć nie mogło zabraknąć artykułu Jolanty Sosnowskiej. Autorka znakomitej biografii niezapomnianego papieża Polaka, w wielkim stylu staje w jego obronie, przedstawiając niezbite dowody na to, iż wszelkie nachalnie nagłaśniane w mediach oszczerstwa są jedynie elementem brudnej kampanii propagandowej, mającej na celu zniszczenie wizerunku jednego z najwybitniejszych Polaków w historii. Prezentujemy także tekst Leszka Sosnowskiego, w którym autor dokonuje błyskotliwej analizy tego, co łączy (albo co powinno, a co nie powinno łączyć) sport i politykę. Pamiętaliśmy także o najwybitniejszym polskim astronomie - Mikołaju Koperniku (był specjalistą także w wielu innych dziedzinach), którego rok obchodzimy. W związku z tym prezentujemy tekst świetnego znawcy średniowiecznych dziejów Polski - prof. Krzysztofa Ożoga. Zamieszczamy także artykuły na aktualne tematy; o fatalnej kondycji moralnej dzisiejszej Europy i świata i o możliwościach zaradzenia temu stanowi rzeczy piszą ks. prof. Janusz Królikowski i red. Lidia Dudkiewicz. Utrzymany w podobnym tonie tekst ks. prof. Macieja Sieniatyckiego z... 1916 r. brzmi zadziwiająco aktualnie. Prezentujemy także urokliwe wiersze pasyjno-wielkanocne autorstwa dr Justyny Chłap-Nowakowej i ks. Stefana Misińca, jak również pasyjny tekst o warszawskich wizerunkach cierpiącego Zbawiciela, których dzieje w zadziwiający sposób połączyły się z historią walczącej stolicy... Marcowy "Wpis" to ponad 120 stron frapującej lektury!
W co się mieszać? O wybitnych sportowcach antycznych i współczesnych, o zawodach sportowych, kibicach i towarzyszących im emocjach, o tym, co powinno łączyć sport z polityką, pisze znakomity znawca obu tych zagadnień - Leszek Sosnowski.
Mikołaj Kopernik znał cenę prawdy Frapującą biografię jednego z najwybitniejszych polskich uczonych doby staropolskiej przybliża wybitny mediewista prof. Krzysztof Ożóg. Autor przytacza także arcyciekawą korespondencję uczonego z papieżem Pawłem III; znakomity astronom wiedział, na co się naraża, publikując wyniki swoich badań...
To, co Mu zawdzięczamy, jest bezcenne, nie okażmy się niewdzięcznikami Obrona św. Jana Pawła II przed opartą na manipulacjach oszczerczą kampanią medialną. Jolanta Sosnowska - ekspert w dziedzinie biografii i dokonań papieża Polaka - w znakomitym stylu rozprawia się z antykatolicką nagonką.

Chrystus cierpiący na barykadach walczącej Warszawy Przejmująca historia późnogotyckiego krucyfiksu z warszawskiej archikatedry i figury sprzed kościoła świętego Krzyża; losy obu tych wizerunków w poruszający sposób połączyły się z historią "miasta nieujarzmionego"...

Nieznane są przyczyny jego ustąpienia z biskupiego urzędu Druga część artykułu o Mistrzu Wincentym - dziejopisie i duchownym, pióra Czesława Ryszki.

Moralne karły sprzymierzyły się przeciw tym, których wyróżnia dobro, cnoty, wzniosłe ideały Ks. prof. Janusz Królikowski w błyskotliwy sposób analizuje odrzucaną często zależność pomiędzy porzuceniem religii katolickiej a wzrostem niemoralności w społeczeństwie, które ją odrzuciło.

Człowiek i doczesność - oto najwyższe cele, jakie wyznacza dzisiejsza kultura Ks. prof. Maciej Sieniatycki - rektor UJ w l. 1918-1919, pisał ów tekst w czasie trwania Wielkiej Wojny; wskazywał wówczas na niebezpieczne w skutkach koncentrowanie się na doczesności i jej przyjemnościach. To stwierdzenie nie straciło na aktualności do dziś.

Ogromne ilości chleba i tłustego mięsiwa przepijane gorzałką i winem O staropolskiej gościnności i sarmackim rozmachu, z jakim w I Rzeczypospolitej podejmowano moskiewskich posłów, pisze prof. Stefan Ciara.
Chrześcijaństwo to kod genetyczny Starego Kontynentu Lidia Dudkiewicz przypomina wielkie dziedzictwo chrześcijańskie stanowiące najistotniejszą część tożsamości Europy. Samooszukiwanie się, że kultura i historia Europy powstały "z niczego", analogicznie prowadzi - donikąd.

Cycerona poradnik wyborczy przybliżony przez prof. Michała Wojciechowskiego.

Żyłem dobrze, śmierci się nie boję Trudno nie zapłakać, czytając pożegnalne listy... dzieci z więziennych cel. Mali polscy męczennicy II wojny światowej przypomnieni przez ks. dr. Michała Damazyna.

Enkawudziści wyłapywali wysyłanych z centrali kurierów i łączników Oddawali nieocenione usługi Polskiemu Państwu Podziemnemu, które bez nich nie mogłoby istnieć, nieustannie podejmowali śmiertelnie niebezpieczne wyprawy, przenosząc najwyższej wagi informacje pomiędzy ziemiami polskimi rozdartymi przez okupantów spod znaku swastyki oraz sierpa i młota... Dr Marek Klecel przypomina sylwetki najdzielniejszych polskich kurierek i kurierów.

Wszelkie dawne reguły postępowania będą zdruzgotane Walka dobra ze złem trwa, o czym przypomina prof. Artur Śliwiński.

Profesor ekonomii Leon Biliński, którego pochwyciła w szpony namiętność polityczna Postać wybitnego ekonomisty, a przy tym człowieka głęboko wierzącego i gorliwego polskiego patrioty przypomina prof. Piotr Biliński.

Żubr - król puszczy Literackich "łowów na grubego zwierza" ciąg dalszy. Tym razem prof. Wojciech Polak opisuje potężne żubry zamieszkujące Puszczę Białowieską.

Nawet jeśli komuś kawa nie smakowała, pił ją ze względów snobistycznych Wielu z nas nie może żyć bez tego aromatycznego czarnego napoju... Prof. Ryszard Kantor przybliża nam, w jaki sposób kawa podbiła kubki smakowe Europejczyków.

"Polski" Rzym Dr Natalia Wojtanowska-Bąk przypomina postać zapomnianego wybitnego uczonego - prof. Macieja Loreta.

Huragany Jak to jest prowadzić dużą jednostkę pływającą w czasie szalejącego sztormu? Jedno jest pewne - nie ma to nic wspólnego z popularną szantą o beczce rumu, której nie zwiało z pokładu. O doświadczeniu kapitana, który przeprowadził statek przez wzburzone Morze Północne, pisze... on sam, czyli kpt. Józef Gawłowicz.

"Tylu kawalerzystów zmarło na grypę, a ja przynajmniej z szablą w ręku" To, że polscy kawalerzyści byli niegdyś najlepsi na świecie - nie ulega wątpliwości. Historia jednego z najlepszych w II RP, czyli mjr. Adama Królikiewicza, opisana przez Krzysztofa Szujeckiego.

Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.

Krzyżówka z nagrodami.

A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania, propozycja prenumeraty "Wpisu" i wiosenny wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

27 Kwietnia 1792 roku
Podpisano akt zwołania konfederacji targowickiej.


27 Kwietnia 2014 roku
Papież Jan XXIII (1881 - 1963) i Papież Jan Paweł II (1920 - 2005) zostali kanonizowani w Watykanie podczas jednej uroczystości


Zobacz więcej