Niedziela 5 Maja 2024r. - 126 dz. roku,  Imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 11.02.23 - 21:30     Czytano: [346]

Dział: WPiS

Nowy Numer WPiS 01/2023 już do nabycia

Pojawił się już najnowszy, pierwszy w 2023 r. numer miesięcznika "Wpis". Jak co miesiąc przygotowaliśmy dla Państwa serię wyselekcjonowanych felietonów poświęconych aktualnym zagadnieniom, jak również cały cykl artykułów na tematy historyczne powiązane z bieżącymi rocznicami. Wybitny publicysta Leszek Sosnowski i tym razem trafnie komentuje rzeczywistość, przekonując (na przykładzie Austrii), iż przyjęcie euro przez Polskę równa się katastrofie ekonomicznej i nieuchronnemu obniżeniu stopy życiowej Polaków. Nie mogło, rzecz jasna, także zabraknąć artykułów poświęconych pamięci papieża seniora - Benedykta XVI, który niedawno odszedł po wieczną nagrodę do Pana. Ojciec Święty łączył w sobie niespotykaną erudycję z postawą pokornego Sługi Bożego, jak mało kto potrafił także rozpoznać zagrożenia współczesnego świata, o czym przypominają ks. prof. Waldemar Chrostowski, ks. prof. Janusz Królikowski oraz znakomita dziennikarka Jolanta Sosnowska; autorka przypomina ponadto niezwykłą intelektualną i duchową relację łączącą Benedykta XVI z niezapomnianym papieżem Polakiem Janem Pawłem II. Prezentujemy również teksty związane z 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego; prof. Sylwia Galij-Skarbińska przypomina najmłodszych bohaterów styczniowego zrywu, zaś Jolanta Sosnowska prezentuje reportaż z powstańczej wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie, prezentującej cenne pamiątki m.in. po Romualdzie Traugutcie. Nie brakuje także kolejnego poruszającego wojennego reportażu Jakuba Maciejewskiego oraz artykułu prof. Aleksandra Nalaskowskiego, w rzeczowy i dobitny sposób wyjaśniającego, jak funkcjonuje ideologia LGBT i co jest jej istotą (wcale nie walka o "prawa pokrzywdzonych mniejszości seksualnych"!). Prezentujemy też tekst poświęcony pamięci kard. Georgea Pella, skrzywdzonego niesłusznymi oskarżeniami, a także kolejny świetny tekst ks. prof. Królikowskiego broniącego dobrego imienia św. Jana Pawła II - nigdy nie dość bowiem walki o pamięć o jednym z najwybitniejszych Polaków. Styczniowy "Wpis" to ponad 120 stron frapującej lektury!

Euromiecz wisi tuż nad naszymi głowami! Znany z ciętego pióra publicysta Leszek Sosnowski nie patyczkuje się, przedstawiając, czym grozi sprzedaż narodowej waluty (tak, a nie inaczej należy to nazwać!) i przejście na euro. W każdym razie dla Polaków nie oznaczałoby to niczego dobrego.

Upadek państwa jest długotrwałym procesem, obfitującym w liczne wydarzenia i zaskakujące zwroty Błyskotliwa analiza pióra prof. Artura Śliwińskiego nawiązująca do cyklu tekstów Leszka Sosnowskiego "Rzeczpospolita jako idea".

Benedykt XVI, współpracownik prawdy Ks. prof. Waldemar Chrostowski wspomina pontyfikat Benedykta XVI, a w szczególności jego pielgrzymkę do Polski.

Ratzinger i Wojtyła Wybitna publicystka Jolanta Sosnowska przypomina, iż zarówno Jan Paweł II, jak i Benedykt XVI mieli tę samą wizję Kościoła; ten ostatni, jako jeden z nielicznych niemieckich hierarchów katolickich, miał odwagę przeciwstawiać się niemieckim prądom "obierającym kurs na rozbrat z Watykanem"...

Najbardziej obawiał się zeświecczenia biskupów i kapłanów, prawodawstwa Unii Europejskiej i masonerii Ks. prof. Królikowski wspomina swoje spotkania i rozmowy z papieżem Benedyktem XVI.
Dzieci i młodzież w powstańczym zrywie Prof. Sylwia Galij-Skarbińska przypomina sylwetki najmłodszych uczestników Powstania Styczniowego; wśród nich nie brakowało takich, którzy do powstańczych szeregów poszli prosto ze szkolnej ławki...

Uległość wobec zaborców ogłoszono za dogmat mądrości politycznej Opublikowany w 1934 r. artykuł prof. Jana Friedberga o sytuacji Polaków po upadku Powstania Styczniowego zadziwia zarówno poziomem merytorycznym, jak i literackim; pozostaje aktualny aż do dziś.

Reprezentowali różne stany i różne zawody, ale połączyła ich miłość do Ojczyzny Reportaż Jolanty Sosnowskiej z najnowszej powstańczej wystawy z Muzeum Narodowego w Krakowie. Pamiątki po bohaterach robią poruszające wrażenie.

Dzielna Celeste na szlaku bojowym za Boga i króla Historia najsłynniejszej wandejskiej amazonki z armii porucznika de Charettea - Celeste Julie Bulkeley, a także jej męża i brata - po raz pierwszy w języku polskim z niepublikowanych po polsku archiwalnych materiałów francuskich.

In memoriam kard. George Pell Młody, obiecujący dziennikarz Adam Sosnowski wspomina australijskiego kardynała - jednego z najwybitniejszych erudytów przełomu XX i XXI w., któremu niesłuszne oskarżenie o pedofilię zniszczyło życie.

Powietrzne bitwy dronów nad rosyjsko-ukraińskim frontem Poruszający reportaż z Donbasu pióra Jakuba Maciejewskiego. Na liczącym 1500 km froncie nasi dzielni sąsiedzi zza wschodniej granicy także i dla nas walczą z rosyjskimi barbarzyńcami.

Przyczyna, skutek, upadek Błyskotliwa analiza idei LGBT - czym ona jest naprawdę, co jest jej istotą i w jaki sposób należy jej się przeciwstawić. Prof. Aleksander Nalaskowski jak mało kto potrafi dostrzegać istotę toksycznych prądów ideowych, potrafi też skutecznie im przeciwdziałać - ciętym piórem humanisty z prawdziwego zdarzenia.

Organizacja systemów oświaty leży w wyłącznej gestii państw członkowskich O niebezpieczeństwach związanych z narzucaniem Polsce proponowanej przez UE narracji LGBT w edukacji dzieci i młodzieży i w jaki sposób temu się przeciwstawić, pisze Marek Puzio.

Niedziela wywodzi się od wyrażenia "nie działać" Artykuł dla przepracowanych i pracoholików pióra prof. Wojciecha Polaka.

Nie ma opamiętania w oskarżaniu Jana Pawła II! Mocny głos sprzeciwu wobec brutalnych ataków na pamięć o św. Janie Pawle II, których jesteśmy świadkami. Ks. prof. Janusz Królikowski potrafi w dosadny sposób odpowiedzieć hejterom.

Rozmowa z Fernando Santosem, nowym trenerem polskich piłkarzy, przeprowadzona przez Adama Sosnowskiego; czy portugalski szkoleniowiec poprowadzi polską drużynę do sukcesów?

Na kartach zdrowia pacjentek zgłaszających się do przerwania ciąży pisał: jako człowiek - odmawiam Czesław Ryszka wspomina wybitnego ginekologa prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, bohatera wojny obronnej 1939 r., twórcę polskiego modelu Szkoły Rodzenia.

Więźniom wiązano z tyłu ręce i rozstrzeliwano strzałem w tył głowy Dr Marek Klecel wspomina tragiczne wojenne dzieje polskiego Lwowa - najpierw pod okupacją sowiecką, następnie zaś - niemiecką.

Przez lata utrwalały się pisane przez obcych stereotypy i kłamstwa o winie Polaków Rys biograficzny wybitnej działaczki niepodległościowej Wandy Pełczyńskiej pióra prof. Piotra Bilińskiego.

Niezwykłe dzieje Janka Prof. Wacław Leszczyński proponuje interesujący scenariusz o losie chłopca z Zamojszczyzny. W życie Janka marzącego o nauce w gimnazjum brutalnie wkracza napaść hitlerowskich Niemiec na Polskę...

Mięsopustu dni szalone pełne zabaw, uczt, balów i kuligów O tym, jak umieli się bawić nasi przodkowie i skąd się wzięło zabawne spostrzeżenie tureckiego posła o "wariacyi" chrześcijan w pewnej porze roku, pisze prof. Ryszard Kantor.

"Konfederacje są puklerzem, azylum, sanktuarium konstytucji..." Część trzecia studiów staropolskich pióra prof. Stefana Ciary.

Ukradzione nabieżniki w porcie, czyli zimowa podróż do Kolombo Kapitan Józef Gawłowicz tym razem zabiera nas w morską podróż na Sri Lankę; marynarska wigilia tysiące mil od Polski, egzotyka Cejlonu, bójka na pokładzie...

Stanisław Marusarz - bohater narciarskich skoczni i kurierskich szlaków Był nie tylko utalentowanym sportowcem, ale i bohaterem polskiej walki o wolność po 1939 r. Ostatni skok na nartach oddał jako... 66-latek! Artykuł Krzysztofa Szujeckiego.

Świato-podgląd - przegląd informacji ze świata.

Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania, propozycja prenumeraty "Wpisu" i styczniowy wiersz Leszka Długosza.

WPiS

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

05 Maja 1949 roku
Powstała Rada Europy.


05 Maja 1945 roku
Wyzwolenie obozu koncentracyjnego w Holiszowie (Czechy) przez Brygadę Świętokrzyską NSZ


Zobacz więcej