Wtorek 20 Października 2020r. - 293 dz. roku,  Imieniny: Ireny, Kleopatry

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 19.05.19 - 13:52     Czytano: [765]

Sankcje za cyberatak

Kraje UE ustanowiły w piątek ramy pozwalające nakładać unijne sankcje na osoby i podmioty odpowiedzialne za cyberataki. Ma to być odpowiedź na zewnętrzne zagrożenie dla Unii lub jej państw związane z cyberbezpieczeństwem.

Sankcje będzie można również nałożyć na autorów cyberataków przeciwko państwom trzecim lub organizacjom międzynarodowym, jak również za podejmowanie prób ich przeprowadzenia.

Nowy system sankcji dotyczy cyberataków, które wywołują poważne skutki i które: zostały przygotowane poza UE lub przeprowadzone spoza terytorium UE, wykorzystują infrastrukturę znajdującą się poza UE, są przeprowadzane przez osoby lub podmioty mające siedzibę albo działające poza UE bądź z pomocą takich osób lub podmiotów.

Dzięki decyzji krajów po raz pierwszy UE będzie mogła nakładać sankcje na osoby lub podmioty, odpowiedzialne za przeprowadzenie lub próby przeprowadzenia cyberataków oraz osoby albo podmioty zapewniające w tym celu wsparcie finansowe, techniczne lub materialne bądź angażujące się w te działania w inny sposób. Sankcje mogą też objąć osoby lub podmioty powiązane.

Objęte nimi osoby będą miały zakaz wjazdu do UE, a także możliwe będzie zamrożenie ich aktywów. Podobnie zamrożone będą mogły być aktywa firm, które są powiązane z cyberatakami.

Decyzja o sankcjach to odpowiedź na zaniepokojenie rosnącą liczbą przypadków cyberataków w UE. Wspólnota obawia się m.in. zewnętrznej ingerencji w wybory europejskie w 2019 roku, jak i wybory krajowe w poszczególnych państwach członkowskich.

Tłem dla sprawy jest m.in. międzynarodowa afera dotycząca wyborów prezydenckich w USA. Chodzi o doniesienia o rosyjskich działaniach nakierowanych na wpływanie na wynik wyborów w tym kraju w 2016 roku. Rosji zarzuca się też usiłowanie manipulowania wynikami wyborów czy referendów na Starym Kontynencie, m.in. we Francji, w Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Moskwa była m.in. odpowiedzialna w kwietniu 2017 r. za atak hakerski na Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Udało się go powstrzymać.
Źródło: PAP Autor: luo/ ndz/ mal/

Stefczyk.info

Wersja do druku

Maryan z Topoli - 19.05.19 20:22
Cyberatak jako narzędzie propagandy. Udowodnienie komuś takiego ataku to jak prowadzenie sprawy przeciwko oskarżonemu "pedofilowi" po pięćdziesięciu latach. U nas sądy, po reformie będą w stanie skazać "pedofila" np po pięćdziesięciu latach od domniemanego zabronionego czynu. Żeby nie było śmiechu na sali procesy będą za zamkniętymi drzwiami. Wiarygodność świadków po półwieczu jest zerowa.
"Nasi" dziennikarze się specjalizują w takich sprawach, oczywiście mają też specjalizację na "rosyjskie" cyberataki, "arabskich" terrorystów. Oczywiście żadna taka afera nie będzie miała jawnego procesu sądowego. Przypomina to mordowanie Palestyńczyków, ŻYDÓW przez izraelskich Chazarów. O tym kto zostanie odstrzelony bez żadnej kontroli decyduje kilku izraelskich Chazarów.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20 Października roku
Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego


20 Października 1921 roku
Rada Ambasadorów Ligi Narodów podjęła decyzję o podziale Górnego Śląska.


Zobacz więcej