Piątek 26 Kwietnia 2024r. - 117 dz. roku,  Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 25.06.18 - 16:30     Czytano: [1677]

„Dąb” na cmentarzu w Rogowie





Ze środków ze zbiórki publicznej „Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych”, organizowanej przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, ufundowano pomnik nagrobny dla płk. Andrzeja Kiszki ps. „Dąb” na cmentarzu w Rogowie, woj. zachodniopomorskie.

17 czerwca 2018 roku odbyły się uroczystości poświęcenia i odsłonięcia pomnika nagrobnego śp. płk. Andrzeja Kiszki ps. „Dąb”. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Rogowie.

Podczas uroczystej Mszy św., celebrowanej przez ks. Proboszcza kan. Grzegorza Augustyna Kalamarza były obecne poczty sztandarowe Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (w którym stanął m.in. wnuk Pana Pułkownika – Tomasz Trykacz) oraz 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Modlitwę obozową „O Panie, któryś jest na niebie” pięknie zaśpiewał Romuald Szmyt. Po Mszy św. odbyło się poświęcenie pomnika nagrobnego oraz modlitwa w intencji płk. Andrzeja Kiszki na cmentarzu w Rogowie. Poświęcenia dokonał ks. kan. Kazimierz Łukjaniuk, duszpasterz środowisk kresowych oraz Armii Krajowej. Mirosław Berezowski, jeden z organizatorów, opisał szczegółowo każdy motyw pomnika nagrobnego oraz przekazał wszelkie informacje dot. tablicy informacyjnej o śp. płk. Andrzeju Kiszce, która znajdzie się przed wejściem na cmentarz w Rogowie. Przedstawiono także biogram naszego Bohatera.

Odmówiono modlitwę Narodowych Sił Zbrojnych, następnie Grzegorz Kozak przypomniał, że pomnik nagrobny został sfinansowany ze zbiórki publicznej „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”, organizowanej przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego. Wolontariuszami tej zbiórki byli m.in. członkowie Okręgu Szczecin ZŻNSZ oraz osoby ze środowisk patriotycznych z Pomorza Zachodniego, w tym także kibice Pogoni Szczecin.

Głos zabrał także Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, członek Okręgu Szczecin ZŻNSZ – Sylwester Chruszcz. Po uroczystości na cmentarzu w Rogowie, na boisku w Siennie Dolnym, a więc w miejscu zamieszkania naszego Bohatera, zorganizowano spotkanie wspomnieniowe wraz z poczęstunkiem przygotowanym przez społeczność lokalną z Sienna Dolnego i Nowogardu. Dodatkowo oprócz członków i sympatyków Okręgu Szczecin ZŻNSZ obecne były także delegacje ONR i MW.

Pomnik nagrobny został wykonany przez Zakład Kamieniarski Ryszarda Śmigla z Nowogardu, a specjalne podziękowania należą się Kindze Greli z Patriotycznej Pogoni Szczecin, za wsparcie przy projekcie nagrobku.

Płk. Andrzej Kiszka ps. „Dąb” – żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej – Armii Krajowej w oddziale Franciszka Przysiężniaka „Ojca Jana”. Następnie żołnierz w oddziale Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Józefa Zadzierskiego „Wołyniaka”, a po jego śmierci w oddziale NZW Adama Kusza „Garbatego”. Ukrywał się przed okupantem sowieckim do 31 grudnia 1961 r., kiedy został aresztowany w swoim podziemnym bunkrze w lesie na Lubelszczyźnie w roku 1961 r.. Skazany na dożywotne więzienie, zamienione następnie na 15 lat. Wyrok odbywał m.in. w Strzelcach Opolskich i Potulicach. Zwolniony warunkowo z więzienia w sierpniu 1971 r. Był jednym z najdłużej ukrywających się żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Płk. Andrzej Kiszka jest wzorem wytrwałości w walce o wolność i suwerenność Polski, wzorem cnót wojskowych i obywatelskich. Pan Pułkownik walczył nieprzerwanie z niemieckim i sowieckim okupantem o niepodległą Polskę Przez całe życie był wierny złożonej przysiędze i nigdy nie zboczył z drogi służby dla Rzeczypospolitej Polskiej.



Andrzej Kiszka został uhonorowany następującymi odznaczeniami:
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Krzyżem Armii Krajowej
Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego
Krzyżem Partyzancki
Medalem „Pro Patria”
Medalem za Wolność i Niepodległości
Srebrnym Medalem pamiątkowy AK „Pokonani-Niezwyciężeni”
Medalem pamiątkowym z okazji 75-lecia Narodowych Sił Zbrojnych”

Był wieloletnim członkiem i członkiem honorowym Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Szczecin.

Pamiętamy!

Cześć i chwała Bohaterom!

Fundacja im. Kazimierza Wielkiego
ul. Kurantowa 4/130, 20-836 Lublin

       

       



Wersja do druku

Lubomir - 26.06.18 9:12
Panie Janie, żyjemy w innych czasach i inni ludzie nas otaczają. Nasze F-16, mimo, że obecnie już nie należą do najnowszych nowości - latają w bliżej nieokreślonych misjach wojskowych na Bliski Wschód. Najwyraźniej, im częściej ze sobą spotykają się Putin, Ławrow i Netanjahu, tym częstsze są loty polskich załóg 'Jastrzębi' w tamte, bliskowschodnie okolice. Chcę zaznaczyć, że ani Rosja, ani Izrael nie należą do NATO. Nasza smutna, narodowa historia - serwowana jest nam często jako temat zastępczy. Chyba tylko po to, żeby utrzymać wysoki stan wrzenia pomiędzy Polakami i jako zasłona dymna dla bieżących wydarzeń. A może właściwie jest jakiś łącznik, pomiędzy tym co Pan pisze i co mnie przyszło akurat do głowy?. Może to współpraca nowej generacji Polaków de nomine, a nie de facto, tak właśnie wygląda? Współpracują, tyle tylko, że nie z Polską i nie z Polakami. Ich przyszłość Polski nie interesuje, dlatego udają zatroskanych o wyjaśnienie przeszłości. Podtrzymują te najbardziej bolesne dla nas momenty. Wybaczają kolejno wszystkim i wszystko, nie gasząc jednak nienawiści Polaków do siebie. Dlaczego nauczanie historii Polski tak słabo przesiąknięte jest historią Wielkiej Polski i wielkich zwycięstw Polaków? Polaków rozumianych jako wszystkich obywali i mieszkańców RP. Dlaczego młodzi Polacy nie kojarzą np. polskich Inflant z geograficzną Łotwą i Estonią? Poprzednio zawężano historię Polski do historii ruchów robotniczych, obecnie próbuje się sprowadzić ponad tysiącletnią historię Polski do okresu bratobójczych walk. Walk zainspirowanych przez wschodniego barbarzyńcę. Czy my nie potrafimy wyjść z tego zaklętego kręgu nienawiści? A może właśnie jest to celowe, antypolskie działanie? Działanie kolejnego wnuka dziadka z Wehrmachtu?

Jan Orawicz - 25.06.18 20:41
Nie ma do tej pory rozrachunku z byłymi bandytami z UB itp.Ci zbrodniarze UB itp.to byli zwykle zbolszewizowani osobnicy pochodzenia żydowskiego,których
Stalin wysyłał do Polski,by zaprowadzali tu bolszewicki porządek za pomocą
przemocy i zbrodni na nas Polakach i naszych organizacji zbrojnego podziemia
w postaci AK,WiN,NSZ,BCH itp.związków anykomunistycznego oporu.

Jan Orawicz - 25.06.18 17:58
Ci,co pułkownika A.Kiszkę gnębili w kryminale powinni być odszukani i
bezwzględu na wiek osadzeni na dożywotkę w kryminale! To byli zdrajcy
Polski w służbie jej okupanta sowieckiego,który nazwał Polskę Polską
Ludową,a zgodnie z prawdą - Polska była pod okupacją ZSRR.Nazwa PRL,
to była tylko przykrywka sowiecka. Także należy wiedzieć o tym,że tak się
stało z naszą ojczyzną, za przyzwoleniem państw zachodnich,a także USA!

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26 Kwietnia 1923 roku
Urodził się Andrzej Szczepkowski, polski aktor (zm. 1997)


26 Kwietnia 1848 roku
Wojska powstańcze w Wielkopolsce odmówiły demobilizacji.


Zobacz więcej