Niedziela 28 Kwietnia 2024r. - 119 dz. roku,  Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 10.03.07 - 7:54     Czytano: [1927]

Polskie wynalazki

W warszawskim Muzeum Techniki trwa XIV Giełda Polskich Wynalazków nagrodzonych na ubiegłorocznych światowych wystawach w Brukseli, Paryżu, Moskwie, Sewastopolu, Norymberdze, Seulu, Genewie, Budapeszcie i Zagrzebiu. W sumie w roku 2006 pokazaliśmy na świecie 126 wynalazków.

Zużyte płyty kompaktowe nie muszą lądować na śmietniku, można z nich zrobić tworzywo do produkcji np. bieżni w kręgielniach. Białko wełny, dodane do kosmetyków, może opóźnić efekty starzenia się skóry. Te i inne pomysły prezentowane są w Warszawie na XIV Giełdzie Wynalazków.

Plastik z płyt kompaktowych można za pomocą specjalnej technologii zmieszać np. z włóknem szklanym czy grafitem. W ten sposób, zamiast śmieci otrzymuje się tzw. kompozyt polimerowy - wytrzymałe tworzywo, nadające się na warstwy ochronne wielu urządzeń, a także np. jako pokrycie bieżni w kręgielniach.

Technologię takiego wykorzystania starych płyt CD wymyślili naukowcy z Instytutu Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Warszawie. Ich pomysł został w 2006 r. nagrodzony złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości „Arca” w Zagrzebiu, srebrnym medalem na Międzynarodowej Wystawie Własności Przemysłowej „Archimedes” w Moskwie, srebrnym medalem na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków „Iena” w Norymberdze i brązowym medalem na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości w Genewie.

Specjaliści z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie wynaleźli natomiast preparat, który dodany do np. kremu do twarzy pomoże skórze wykorzystać zawarte w kosmetyku przeciwutleniacze, pochodzące np. z czerwonego wina czy zielonej herbaty.

Jest to przetworzone białko wełny, w którym można umieścić przeciwutleniacze. Białko to jest w stanie wnikać do głębszych warstw skóry i tam uwalniać substancje czynne tam, gdzie mają działać.

Wynalezienie tego białka przyniosło naukowcom złote medale na Światowej Wystawie Innowacji „Brussels-Eureka” oraz na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Seulu.

Wśród wynalazków prezentowanych w Warszawie są też m.in. zaprojektowane na Politechnice Krakowskiej worki wypełnione granulkami z tworzywa sztucznego, które mogą pochłaniać wodę i doskonale zastąpić worki z piaskiem w przypadku powodzi i nadają się do wielorazowego użytku. Zaprezentowano też, opracowany w Instytucie Technologii Bezpieczeństwa „Moratex” w Łodzi, lekki i wytrzymały kombinezon kuloodporny, który może chronić np. policjantów antyterrorystów w sytuacjach, gdy nie będą mogli użyć tarcz.

W roku 2006 polscy twórcy zaprezentowali na światowych wystawach 126 wynalazków. Cztery z nich zdobyły medale złote z wyróżnieniem, 40 medale złote, 44 srebrne, 10 brązowe, a 14 otrzymało nagrody specjalne. Na warszawskiej giełdzie pokazano ich łącznie ok. 70.

Tegoroczny pokaz będzie dostępny w dniach i godzinach otwarcia sal Muzeum dla publiczności (wtorek – piątek od 8.30 do 16.30, sobota i niedziela od 10 do 17) do niedzieli 18 marca.

(PAP

Wersja do druku

JP - 11.03.07 18:10
Polacy są narodem bardzo uzdolnionym i inteligentnym; brakuje mu tylko najważniejsza właściwość homo sapiens - mądrość. JP.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

28 Kwietnia 1990 roku
Zniesienie święta 22 lipca, przywrócenie Święta Narodowego Trzeciego Maja


28 Kwietnia 1934 roku
Prezydent Ignacy Mościcki dokonał uroczystego otwarcia nowego portu lotniczego na Okęciu.


Zobacz więcej