Sobota 27 Kwietnia 2024r. - 118 dz. roku,  Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.05.22 - 13:26     Czytano: [313]

Historia pocztówki


Aby przekazać komuś swój ukryty w sercu afekt

Słowo pocztówka, po raz pierwszy zalazło swoje zastosowanie w roku 1900. Zaś pierwsze karty korespondencyjne, zostały wprowadzone przez Pocztę Cesarstwa Austro-Węgierskiego w dniu 1 października 1869 roku. Nasza Redakcja wybrała się na wystawę pocztówek na Polskie Podhale, aby tam podziwiać stare "niezalepki".

Początkowo niechciana


Mimo początkowej nieufności jaką cieszyła się pocztówka, zwana z czasem niezalepką, była to pewnego rodzaju nowa forma komunikacji międzyludzkiej. Pocztówki czyli inaczej mówiąc pocztowe karty, z biegiem czasu zaczęły zyskiwać swoją popularność. W języku polskim często nazywana była ona "korespondentką", nawiązującą do niemieckiego języka, w którym nazwa jej brzmiała Correspondenz-Karte.

Bez koperty

Ludzie zatem zamiast długiego listu wkładanego do koperty, będąc na przykład w uzdrowisku lub na wycieczce, swoim bliskim wysyłali "korespondentkę", na której widniał obrazek nawiązujący do miejsca, z którego została ona wysłana. Kartka pocztowa zyskała na popularności w okresie świąt, ponieważ właśnie poprzez nią ludzie składali sobie życzenia. A także dzięki karcie pocztowej, mężczyźni szybciej wyznawali swoje uczucie, wobec pięknej pani.

Pierwsza wystawa

Przy okazji Pierwszej Wystawy Kart Pocztowych mającej miejsce w Warszawie, zorganizowanej pod koniec 1900 roku, ogłoszono konkurs na najlepszą nazwę dla niej. Nad wyborem nowego słowa czuwali językoznawcy i redaktorzy. Wpłynęło podobno ponad 300 pomysłów. A były to dla przykładu takie nazwy jak: "bezkopertka", "niezalepka" czy "otwartolist", "nibylist", "śmieciuszka", "kartolist" oraz "napiska".

Mało miejsca

Kartę pocztową odróżniało od tradycyjnego listu, posiadanie niewielkiego miejsca na napisanie na niej chociażby życzeń. Dlatego też z czasem nazywaną ją "kilkusłówką", "zwiastunką", czy też "pośpieszką".



Ewa Michałowska- Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

27 Kwietnia 1997 roku
Zmarł Piotr Skrzynecki, konferansjer kabaretu Piwnica pod Baranami


27 Kwietnia 1921 roku
Państwa zwycięskie w I wojnie światowej ustaliły wysokość reparacji wojennych na Niemcy.


Zobacz więcej