Wtorek 14 Lipca 2020r. - 196 dz. roku,  Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 16.06.07 - 10:07     Czytano: [1578]

Powstanie Warszawskie

w komiksieKomiks Tomasza Bereźnickiego „Ocaleni”, opracowany na podstawie wspomnień sanitariuszki powstańczej Danuty Gałkowej, ps. Blondynka – zaprezentowano w czwartek w stołecznym Domu Spotkań z Historią.

Komiks przedstawia historię epizodu z ostatnich dni Powstania Warszawskiego. Tytułowi „ocaleni” to dwaj powstańcy i sanitariuszka, którym udało się uciec przed pożarem kamienic na Starym Mieście. Ukryci w piwnicy przeżyli niemal bez żywności i wody ponad 30 dni, aż do 6 października 1944 r., kiedy zostali ocaleni przez pracowników szpitala przy ul. Płockiej.

– Wśród powstańców zdania na temat tworzenia komiksów o Powstaniu były podzielone. Ja uważam, że każda forma popularyzacji wiedzy o Powstaniu jest dobra, a komiks jako forma wyjątkowo nowoczesna, ma szansę przemówić zwłaszcza do najmłodszych odbiorców – powiedział wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Edmund Baranowski.

Bohaterka komiksu Danuta Gałkowa, ps. Blondynka, sanitariuszka batalionu AK Chrobry I, była miło zaskoczona, kiedy zobaczyła projekt komiksu. – Bardzo mi się spodobał i praktycznie nic bym w nim nie zmieniła, zwłaszcza, że bardzo sobie cenię artystyczną wizję twórcy – mówiła.

– Historia pani Gałkowej była jedną z wielu, jakie przeczytałem na temat Powstania. Wydała mi się szczególnie poruszająca i głęboka, a równocześnie dość trudna do przedstawienia. Mam nadzieję, że udało mi się przekazać poruszający klimat tej historii – zaznaczył Bereźnicki.

Komiks „Ocaleni” promuje konkurs na komiks historyczny „Epizody Powstania Warszawskiego”. Patronat honorowy nad konkursem objął Związek Powstańców Warszawskich, a jest on dofinansowywany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

(TVP)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

14 Lipca 1789 roku
Zdobycie Bastylii. Początek Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Święto narodowe Francuzów.


14 Lipca 1933 roku
W Niemczech wszystkie partie polityczne oprócz Partii Nazistowskiej zostały zdelegalizowane.


Zobacz więcej