Sobota 19 Września 2020r. - 263 dz. roku,  Imieniny: Konstancji, Leopolda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 15.12.19 - 19:54     Czytano: [495]

Torysi wygrywają wybory

Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona zdecydowanie wygrała wczorajsze przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. W Izbie Gmin zdobyli przewagę 76 mandatów. To największe zwycięstwo torysów od czasów Margaret Thatcher. I zapowiedź brexitu w terminie.

Partia Konserwatywna w nowej Izbie Gmin będą mieć 364 mandaty - to o 47 więcej niż uzyskali w poprzednich wyborach (2017 r.).
Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn po sromotnej porażce (najgorszy wynik od 1935 roku) podaje się do dymisji.
Zwycięstwo torysów oznacza, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE w ustalonym terminie, czyli 31 stycznia przyszłego roku jest przesądzone. Przed wyborami zwolennicy Johnsona zapowiadali, że jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia pod obrady parlamentu wróci ustawa o porozumieniu z UE w sprawie warunków wyjścia.
I rzeczywiście faza po Brexicie rozpocznie się 1 lutego 2020 roku.

- Obecnie nie ma wątpliwości, że brytyjski parlament zaakceptuje porozumienie premiera Borisa Johnsona dotyczące wystąpienia z Unii – mówi komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. - Boris Johnson będzie dysponował znaczną większością. Logiczne wydaje się, że umowa Johnsona z UE dotycząca Brexitu zostanie zaakceptowana przez parlament, a zatem wyjście z Unii nastąpi 31 stycznia, co oznacza, że będziemy w fazie pobrexitowej od 1 lutego.

Gazeta Obywatelska

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Września 1993 roku
Wybory do parlamentu wygrał SLD przed PSL.


19 Września 1944 roku
50. d. Powst. Warszaw.: Ciężkie walki na Czerniakowie. Ppłk. "Radosław" rozpoczyna częściową ewakuację kanałami na Mokotów


Zobacz więcej