Czwartek 9 Kwietnia 2020r. - 100 dz. roku,  Imieniny: Mai, Marcelego, Wadima

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 15.12.19 - 19:54     Czytano: [383]

Torysi wygrywają wybory

Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona zdecydowanie wygrała wczorajsze przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. W Izbie Gmin zdobyli przewagę 76 mandatów. To największe zwycięstwo torysów od czasów Margaret Thatcher. I zapowiedź brexitu w terminie.

Partia Konserwatywna w nowej Izbie Gmin będą mieć 364 mandaty - to o 47 więcej niż uzyskali w poprzednich wyborach (2017 r.).
Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn po sromotnej porażce (najgorszy wynik od 1935 roku) podaje się do dymisji.
Zwycięstwo torysów oznacza, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE w ustalonym terminie, czyli 31 stycznia przyszłego roku jest przesądzone. Przed wyborami zwolennicy Johnsona zapowiadali, że jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia pod obrady parlamentu wróci ustawa o porozumieniu z UE w sprawie warunków wyjścia.
I rzeczywiście faza po Brexicie rozpocznie się 1 lutego 2020 roku.

- Obecnie nie ma wątpliwości, że brytyjski parlament zaakceptuje porozumienie premiera Borisa Johnsona dotyczące wystąpienia z Unii – mówi komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. - Boris Johnson będzie dysponował znaczną większością. Logiczne wydaje się, że umowa Johnsona z UE dotycząca Brexitu zostanie zaakceptowana przez parlament, a zatem wyjście z Unii nastąpi 31 stycznia, co oznacza, że będziemy w fazie pobrexitowej od 1 lutego.

Gazeta Obywatelska

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

09 Kwietnia 1968 roku
Zmarła Zofia Kossak-Szczucka, polska pisarka, walczyła w Powstaniu Warszawskim, po wojnie działała w PCK (ur. 1890)


09 Kwietnia 1989 roku
Niepodległościowa demonstracja w stolicy Gruzji została krwawo stłumiona przez wojska sowieckie


Zobacz więcej