Sobota 19 Września 2020r. - 262 dz. roku,  Imieniny: Konstancji, Leopolda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 22.09.19 - 13:38     Czytano: [406]

Krośnieńska Huta Szkła „Krosno”


Szklane dzieła sztuki


„Krosno”, to polska huta szkła, doskonale znana w Europie jako producent szkła gospodarczego i ozdobnego. Została ona założona w 1923 roku w Krośnie, a zajmuje się ona wyrobem szkła sodowego. Wizytówką „Krosna”. jest szkło formowane tradycyjną metodą ręczną. Znaczącą pozycję w ofercie handlowej tej firmy stanowi również szkło stołowe formowane mechanicznie.

Postawiono na export


Ponad 90% produkcji ręcznej oraz około 60% produkcji mechanicznej jest szkło, eksportowane do 60 krajów na całym świecie. Produkty wytwarzane przez wspomnianą hutę, trafiają do Stanów Zjednoczonych (największy rynek eksportowy), Wielkiej Brytanii, Japonii, Australii, Szwecji, a także Niemiec. Szkło z Krosna łączy w sobie oryginalne wzornictwo, wysoko wysublimowany kunszt wykonania i najnowsze osiągnięcia technologiczne. Wysoka jakość wyrobów szklanych i nieskazitelna bezbarwność masy wyrobniczej, osiągana jest dzięki wypracowanej przez lata metodzie produkcji oraz recepturze używanych składników. Krośnieńskie szkło często nazywane jest „bezołowiowym kryształem”, co znakomicie charakteryzuje perfekcyjną jego przejrzystość. Klientom poza szkłem bezbarwnym, oferowana jest paleta szkła w kilkudziesięciu kolorach. Można zatem tu nabyć kolorowego konia, pomarańczowego smoka jak też i postacie ze znanych filmów

Ośrodek wzornictwa

Huta Krosno, ma własny ośrodek wzornictwa, w którym powstają autorskie kolekcje wyznaczające kierunki wzornictwa przemysłowego. Wzory tworzone przez tę hutę, od wielu lat decydują o trendach we wzornictwie szkła. Firma współpracuje z kształcącą projektantów szkła użytkowego Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Ząb historii

Po odbudowaniu poważnie zniszczonego zakładu w latach powojennych przedsiębiorstwo rozrastało się dynamicznie. Do pierwszej fabryki dołączono Hutę Szkła Technicznego „Polanka”, a następnie zakład produkcyjny Krosno II. W styczniu 1958 roku, decyzją rządową powołano przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Krośnieńskie Huty Szkła. W latach sześćdziesiątych w skład hut została włączona Huta Szkła „Jasło” i rozbudowano kombinat tworząc zakład Krosno III. Najmłodszym członkiem tego kombinatu jest Zakład Włókna Szklanego, oddany do użytku w 1971 roku. Lata osiemdziesiąte były ostatnim dziesięcioleciem funkcjonowania Krośnieńskich Hut Szkła w ramach gospodarki centralnie zarządzanej, będącej pod auspicjami państwa. W ówczesnej branży szklarskiej KHS, były największym polskim producentem, charakteryzującym się różnorodnością produkcji. Ta różnorodna produkcja wyrobów szklanych, podźwignęła zakład z ruin gospodarczych i teraz jest on najbardziej znaczącą marką na świecie.
Nasza redakcja dziękuje panu Wojciechowi Frydrychowi za oprowadzenie po zakładzie i pokazanie nam niebywałych wyrobów wychodzących pod marką Huty Krosno.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

     Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Września 1944 roku
50. d. Powst. Warszaw.: Ciężkie walki na Czerniakowie. Ppłk. "Radosław" rozpoczyna częściową ewakuację kanałami na Mokotów


19 Września 1938 roku
Józef Beck oznajmił, że w wypadku gdy Niemcom zostaną przyznane Sudety, Polska będzie domagać się Śląska Cieszyńskiego.


Zobacz więcej