Poniedziałek 14 Października 2019r. - 287 dz. roku,  Imieniny: Alany, Damiana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.02.19 - 17:56     Czytano: [342]

Na rozstajach (Grażyna Tatarska)

przybito Chrystusa do drzewa
gdy było jeszcze młode
tysiące wschodów słońca minęło
nocą na rozstajach oświetla drogę
światło czuwające

obok krzyża nieraz szedłeś obojętnie
w starym drzewie gwoździe zarośnięte
mijałeś kikuty rąk ku tobie wyciągnięte

tysiące zachodów słońca minęło
zardzewiały grzechy
czy przejdziesz obok drzewa teraz obojętnie
gdy w jego spróchniałej wnęce
czeka przebaczenie


Grażyna Tatarska

Wersja do druku

Grażyna Tatarska - 11.04.19 12:55
MarianN, witam serdecznie.

Kapliczki , krzyże na rozstajach dróg - polskie piękno.

Grażyna Tatarska - 11.04.19 12:52
Panie Lubomirze, wierny Komentatorze,
z ogromnym opóźnieniem , ale dziękuje za wszystkie miłe słowa.
Serdecznie pozdrawiam gt

Grażyna Tatarska - 11.04.19 12:49
Pani Danuto, dziękuje za komentarz.
Ten wiersz wciąż poprawiam, więc grzechy nie rdzewieją.
Mam takie "wiersze w ruchu" jak mawia znajomy poeta Les Mursky.
Mam wiersze, które wciąż zmuszają do zmiany słów. Czytam Pani wiersze, więc przypuszczam, że i Pani ma ten sam problem.

Danuta Duszyńska - 15.02.19 16:47
Wiersz stawia pytania - do zwyczajnych przechodniów - czy zatrzymasz się pod krzyżem? Czy zadumasz się chwilę nad swoim postępowaniem, by oczyścić ze rdzy grzechy? Grzechy zardzewiałe - ciekawa metafora. Bo rdzę da się jeszcze oczyścić, jeśli się ktoś postara. To dobry wiersz z przesłaniem, zachęca do naprawy wyrzadzonych krzywd. I chocby i te krzywdy były wielkie, to jesli okarzesz skruchę, jesli oboierzesz lepsza drogę, to czeka cie rozgrzeszenie, wybawienie.

Lubomir - 07.02.19 14:23
Można ubolewać mad tym, że przestrzeń publiczna jest niemalże zamknięta dla utalentowanych osób - na miarę Ernesta Brylla. Żarliwa religijność i żarliwy patriotyzm, widać nie są mile widziane. Coraz mniej słychać w Polsce o nagrodach dla ludzi pióra i sztuki. Myślałem, że odkryję nazwisko jakiegoś polskiego pisarza politycznego lub polskiego artysty-rzemieślnika - wśród wyróżnionych przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach - Laurem Umiejętności i Kompetencji. Jednak obok cenionego polskiego kardiochirurga i m.in. polskiego kapłana, zauważyłem jedynie osobę Anny Azari, ambasador Izraela w Polsce. Tegoroczna gala wręczenia laurów odbyła się 19 stycznia 2019 roku w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Anna Azari obdarowana została Platynowym Laurem... 'Ambasadora Spraw Polskich'. Wśród dotychczasowych laureatów Laurów Umiejętności i Kompetencji znalazł się m.in. Ojciec Święty Jan Paweł Drugi . Może poprzez symetrię, nasz ambasador za granicą, np. ambasador Polski na Litwie, zostanie ogłoszony 'Ambasadorem Spraw Litewskich'...Ale czy nie zapędziłem się zbytnio w swoich dywagacjach? Lepiej może pominąć milczeniem - zaistniałą sytuację.

MariaN - 07.02.19 11:15
Kapliczki i krzyże na rozstajach drog na polskiej ziemi to tradycja i świadectwo religijności polskiego narodu i nikt tego nie zmieni, chocby sie bardzo staral, ale trzeba być czujnym bo fala lewactwa z zachodniej Europy idzie do nas i znajduje nasladowców jak na razie pojedynczych

Lubomir - 06.02.19 16:34
Niekiedy dopiero Poeci i Poetki uzmysławiają nam to, co jest istotą życia. Praktycznie to przecież cały cywilizacyjny postęp - zawdzięczamy pracy umysłowej i duchowej naszych poprzedników. Fizyczna substancja, nie zawsze dotrwała do naszych czasów. Dzisiaj bardzo często poprzestaje się na treningu kondycji fizycznej, zapominając o potrzebie wszechstronnego rozwoju ducha; od rozwoju religijnego - po rozwój literacki i muzyczny. Potem mamy taką 'fizyczną inteligencję' - z muskułami jak balony i umysłowością porównywalną chyba jedynie z piłeczką od pingponga

Wszystkich komentarzy: (7)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

14 Października 1943 roku
W niemieckim obozie zagłady w Sobiborze wybuchł bunt więźniów.


14 Października 1864 roku
Urodził się Stefan Żeromski, pisarz, działacz literacki ("Przedwiośnie", "Ludzie bezdomni", "Popioły") - zm. 1925.


Zobacz więcej