Środa 5 Sierpnia 2020r. - 218 dz. roku,  Imieniny: Emila, Karoliny, Kary

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 18.01.19 - 13:03     Czytano: [756]

W obronie red. Rachonia

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP apeluje do kierownictwa Telewizji Polskiej S.A. o przywrócenie do pracy red. Michała Rachonia i red. Krystiana Krawiela oraz o umożliwienie im wykonywania zawodu dziennikarza w mediach publicznych.

Red. Michał Rachoń (prowadzący) oraz red. Krystian Krawiel (wydawca) zostali odsunięci od redagowania i prowadzenia programów w TVP Info po audycji „Minęła 20” wyemitowanej 10 stycznia b.r. Zdaniem nadzorujących ich pracę przełożonych w tym programie znalazła się wywołująca kontrowersje animacja, w której bohaterami byli szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz była prezydent Warszawy. Tymczasem ocena tej animacji nie powinna być powodem do działania przeciwko dziennikarzom, a takim jest pozbawienie ich możliwości wykonywania zawodu w mediach publicznych. Animacja, która stała się przyczyną tak dokuczliwej dla dziennikarzy kary, jest bowiem satyrą polityczną, posługuje się więc środkami wyrazu charakterystycznymi dla tego rodzaju gatunku wypowiedzi publicznej i ocenianie jej wymowy wg kryteriów dziennikarskiej publicystyki jest błędem. Tak opresyjne dyscyplinowanie dziennikarzy psuje debatę publiczną i może zagrażać realizacji zasady wolności słowa.

Redaktor Michał Rachoń jest dziennikarzem i publicystą od 2012 roku, publikuje m.in. w „Gazecie Polskiej” i „Gazecie Polskiej Codziennie”. W 2016 został laureatem Nagrody Głównej Wolności Słowa SDP za przeprowadzenie w grudniu 2014 r. relacji na żywo w TV Republika ze złożenia zeznań przed sądem przez prezydenta Bronisława Komorowskiego będącego świadkiem w tzw. aferze marszałkowej z uzasadnieniem „za ocalenie honoru polskiego dziennikarstwa w sytuacji, kiedy inne media informacyjne zawiodły”. Zarówno red. Michał Rachoń jak i Krystian Krawiel współpracują z TVP od stycznia 2016 r.

dr Jolanta Hajdasz
dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP
Warszawa, 17 stycznia 2019 r.

Wersja do druku

Lubomir - 22.01.19 12:25
Poszerza się obszar, jak gdyby zakazanych medialnie informacji i zakazanych osób. Telewizje europejskie mogą pokazywać np. F-16 z gwiazdami Dawida - podczas, mówiąc oględnie - operacji wojskowych w Syrii. U nas jeżeli pokazuje się wojenne sceny, to najwyżej z okresu muzealnego, z czasów II Wojny Światowej. Wówczas bliżej nieokreśleni naziści...próbują złamać opór miejscowej ludności. Rzetelna Telewizja Publiczna potrzebna jest wszystkim i wszędzie, jak tlen i woda. Wojna z Iranem wisi na przysłowiowym włosku. A na ten temat nie wypowiada się nawet nasza specjalistka - iranistka z Brukseli, Lady Bieńkowska. Czy mamy fascynować się wyłącznie tym, co powiedział jakiś chwiejący się figurant w Brukseli, lub tym - co donoszą na Polskę niemieccy dziennikarze śledczy? Polska musi prowadzić własną politykę informacyjną, także politykę wczesnego ostrzegania, na temat tego - co naprawdę dzieje się na świecie

MariaN - 22.01.19 10:14
Red. Rachoń to najlepszy dziennikarz śledczy młodego pokolenia, pelen ekspresji dązenia do prawdy i bezkompromisowy. Prezes TVP ma cięzki orzech do zgryzienia, może być tak że spadnie oglądalnosć programów. Nie mamy już ani Cejrowskiego ani Basi Pieli ani Jana Pietrzaka a przedtem odcięto z telewizji Sumlińskiego i Gadowskiego, ale za to coraz więcej komuszków rożnego typu, oj nie dobrze sie dzieje nie dobrze

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

05 Sierpnia 1864 roku
Na stokach Cytadeli warszawskiej został stracony Romuald Traugutt, dyktator Powstania Styczniowego.


05 Sierpnia 1772 roku
I rozbiór Polski - Podpisanie w Petersburgu trzech traktatów rozbiorowych, ustalających granice zaborów.


Zobacz więcej