Piątek 18 Września 2020r. - 262 dz. roku,  Imieniny: Irminy, Stanisława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 29.12.18 - 12:39     Czytano: [477]

Dział: WPiS

WPiS - Numer 12/2018 - Zapraszamy do lektury


Zapraszamy do lektury grudniowego numeru magazynu społeczno-kulturalnego „Wpis”. Jak zawsze znajdziecie w nim państwo mnóstwo interesujących tekstów, artykułów i materiałów. Piszemy m.in. o serialu „Korona królów”, powrocie Roberta Kubicy, marszałku Józefie Piłsudskim i cenie współczesnego patriotyzmu. Przybliżamy postacie Marii Konopnickiej, Franciszka Liszta i Artura Śliwińskiego. Nie brakuje też tekstów związanych z Bożym Narodzeniem. Świąteczny „Wpis” to prawie 100 stron interesującej lektury!

W bieżącym numerze:

● „Staję do konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi!” – Leszek Sosnowski pisze list do prezydenta Donalda Trumpa w sprawie mediów w Polsce.
● „Kolędy wielbiły narodziny Jezusa i krzepiły narodowego ducha” – z okazji świąt przypominamy genezę i rolę bożonarodzeniowych pieśni.
● „Z Kazimierzem Wielkim żartów nie było” – historyk mediewista prof. Krzysztof Ożóg opowiada o rządach tego wielkiego władcy i zdradza ile jest prawdy w serialu „Korona królów”.
● „Odbiliśmy papieskie miasto z rąk ateistów i lewaków!” – rozmowa z nowym burmistrzem Wadowic Bartoszem Kalińskim.
● „Z pojęć ‘wolność’ i ‘tolerancja’ uczyniono narzędzie ucisku i manipulacji” – artykuł o tym jak wiele zła wyrządza nadmierne przywiązanie do wolności i tolerancji.
● „Ożywa piękna średniowieczna tradycja barbórkowych zwyczajów górniczych” – przy okazji Barbórki przedstawiamy historię i dzień dzisiejszy obchodów święta górników.
● „Polonia Sacra” – artykuł o wystawie „Polonia Sacra” prezentowanej w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie.
● „Nie rozpacz i poświęcenie nim kierowały, a chęć zwycięstwa i tego zwycięstwa przygotowanie” – Bohdan Urbankowski po raz kolejny o niezwykłej postaci Józefa Piłsudskiego.
● „Wojenne wigilie legionistów” – artykuł o wigiliach spędzanych przez żołnierzy Legionów Polskich na froncie.
● „Cena patriotyzmu” – wystąpienie Antoniego Macierewicza wygłoszone podczas IV Dnia Patrioty w Auli św. Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
● „Nienapisana (auto)biografia Józefa Piłsudskiego” – dr Katarzyna Czekaj-Kotynia o Arturze Śliwińskim, współpracowniku Józefa Piłsudskiego i niedoszłym autorze biografii Marszałka.
● „Chłodne przyjęcie w chłodny dzień, czyli Legiony wchodzą do Warszawy” – artykuł o okolicznościach i przebiegu wejścia oddziałów legionowych do Warszawy w dniu 1 grudnia 1916 r.
● „Wielki powrót Roberta Kubicy” – Krzysztof Szujecki przypomina karierę Roberta Kubicy i jego niedawno ogłoszony powrót do startów w Formule 1.
● „Nadchodzi ważna zmiana w Europie” – zapis dyskusji między Szefem Gabinetu Prezydenta RP prof. Krzysztofem Szczerskim a wiceprezydentem węgierskiego Fideszu Zsoltem Némethem na temat przyszłości Unii Europejskiej.
● „Kraje UE tracą zainteresowanie własną tożsamością narodową” – artykuł o raporcie amerykańskiego instytutu badawczego PEW w całości poświęconym narodom europejskim.
● „Herbert, czyli jak oczernić uczciwego poetę” – artykuł o Zbigniewie Herbercie, jednym z najwybitniejszych polskich poetów i eseistów.
● „Za bezkompromisową postawę bp Ignacy Tokarczuk płacił najwyższą cenę” – w setną rocznicę urodzin przypominamy sylwetkę niezłomnego kapłana Ignacego Tokarczuka.
● „Laureatami Nagrody „Żeby Polska była Polską” m.in. premier Mateusz Morawiecki i prezes Białego Kruka Leszek Sosnowski!” – relacja z wręczenia nagród przyznawanych przez Towarzystwo Patriotyczne Fundacji Jana Pietrzaka.
● „Szlacheckie gniazdo dla Marii Konopnickiej” – przedstawiamy jedną z perełek Polski Wschodniej – dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu koło Krosna.
● „Ścieżki duchowe Franciszka Liszta” – artykuł o burzliwych życiowych losach wybitnego węgierskiego kompozytora Franciszka Liszta.
● „Bogacić się? Tak! Na chwałę Bożą” – relacja z 15. Pielgrzymki Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
● Świato–podgląd – przegląd wiadomości z różnych stron świata, a w nim m.in. Rumunia i Bułgaria mogą dołączyć do strefy Schengen, w Wiedniu doszło do profanacji katedry z udziałem metropolity oraz polscy europosłowie złożyli zapytanie o stan demokracji we Francji.
● Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: książkowe propozycje wydawnictwa Biały Kruk, formularz prenumeraty „Wpisu” na nadchodzący rok oraz świąteczny wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Września 1620 roku
Polskie wojska poniosły klęskę w bitwie z Turkami pod Cecorą.


18 Września 1939 roku
Okręt podwodny ORP Orzeł uciekł z Tallina.


Zobacz więcej