Poniedziałek 21 Kwietnia 2025r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.05.24 - 18:02     Czytano: [564]

Dział: WPiS

WPiS - Numer 4/2024 - Zapraszamy do lektury


Najnowszy, kwietniowy numer miesięcznika "Wpis" już w sprzedaży! Jak zwykle przygotowaliśmy dla Państwa wnikliwe komentarze dotyczące aktualnej sytuacji społeczno-politycznej, fascynujące artykuły o historii począwszy od starożytności, a skończywszy na czasach, które wielu z nas jeszcze pamięta, jak i teksty poruszające problematykę wiary w dzisiejszym świecie. Numer tradycyjnie otwiera przenikliwy felieton Leszka Sosnowskiego, odnoszący się do aktualnej sytuacji na polskiej prawicy. Prof. Andrzej Nowak i Jolanta Sosnowska w poruszający sposób wspominają dwóch niedawno zmarłych znakomitych poetów: Ernesta Brylla i krakowskiego barda Leszka Długosza. O dziejach dawnych i mniej dawnych piszą często goszczący na naszych łamach profesorowie Henryk Kocój, Ryszard Kantor, Wacław Leszczyński, Stefan Ciara i Wojciech Roszkowski, jak również dr Marek Klecel, dr Monika Makowska i Tomasz Gdula. Nie brakuje także fotoreportażu Adama Bujaka z okazji 10. rocznicy kanonizacji Papieża Polaka - Jana Pawła II (z tekstem znawczyni tematyki papieskiej Jolanty Sosnowskiej) czy artykułów traktujących o współczesnych bolączkach, które poruszają prof. Wojciech Polak, Czesław Ryszka, Janusz Szewczak i Jakub Maciejewski. Pojawia się też artykuł dr. Adama Sosnowskiego o wierze sportowców i ks. prof. Janusza Królikowskiego o roztropności i sumieniu w polityce, Miłośnicy morskich opowieści kpt. Józefa Gawłowicza oraz rubryki Krzysztofa Szujeckiego o wielkich sportowcach również nie będą zawiedzeni. Kwietniowy "Wpis" to ponad 100 stron wyśmienitej lektury!

Duże miasta potrzebują własnej silnej prawicy, postuluje w swoim odważnym felietonie Leszek Sosnowski, podsumowując aktualną sytuację polityczną po ostatnich wyborach samorządowych.

Domagam się słów oraz Słowa Prof. Wojciech Polak apeluje do polskiego Episkopatu o wyraźne i nieulękłe zabranie głosu wobec ekscesów rządzącej "koalicji 13 grudnia".

Twórczość w czasach komunistycznej cenzury - znakomitego poetę i dramaturga Ernesta Brylla, który odszedł w połowie marca, wspomina znający go osobiście prof. Andrzej Nowak.

Leszek Długosz miał odwagę zaryzykować popularność dla obrony wartości Jolanta Sosnowska podsumowuje piękny życiorys zmarłego niedawno krakowskiego barda.

Nie tolerujmy i nie akceptujmy ideologicznej brzydoty i zła, apeluje Janusz Szewczak. Czy piękno ma jeszcze szansę w naszym coraz bardziej odrażającym i wulgarnym świecie?

Wróciła epoka walki z Kościołem i katolikami Czesław Ryszka wzywa do obrony o chrześcijańskiej tożsamości Polski, coraz brutalniej zwalczanej przez obecnych rządzących.

Obrzędowość rodzinna nie mogła obejść się bez babek-akuszerek i solidnych kumów Prof. Ryszard Kantor przybliża czytelnikom tym razem dawne zwyczaje towarzyszące narodzinom i chrztowi dziecka.

Kto niszczy małżeństwo, niszczy dom i cały ród ludzki, o czym wiedzieli już starożytni, jak przypomina prof. Michał Wojciechowski.

Nienawiść Prus do polskich przemian demokratycznych Prof. Henryk Kocój przedstawia postawę jednego z naszych trzech zaborców w czasach Konstytucji 3 maja.

Siła niektórych symboli jest nie do pokonania przez siły zła Poruszającą historię monumentalnej statuy Chrystusa Króla w Timorze Wschodnim - od szyderczego daru okupanta do atrakcji turystycznej - opowiada prof. Wojciech Roszkowski.

Jan Paweł II już za życia cieszył się opinią świętości - fotoreportaż Adama Bujaka z Rzymu sprzed 10 lat, któremu towarzyszy słowo Jolanty Sosnowskiej o obchodach kanonizacji Papieża Polaka.

Potrzebna roztropność polityczna rządzących i wszystkich chrześcijan - o niełatwym godzeniu chrześcijańskiego sumienia z meandrami polityki pisze ks. prof. Janusz Królikowski.

Wyreżyserowany przez specambasadora koniec przyjaźni polsko-ukraińskiej Jakub Maciejewski opisuje najnowszy zwrot w niełatwych stosunkach z naszymi sąsiadami ze wschodu.

Polska staje się powoli krajem totalitarnym - historyczna paralela stanu wojennego (który autor pamięta z własnych doświadczeń!) z obecną sytuacją Polski, pióra prof. Wojciecha Polaka.

Bardzo wielu sportowców wierzy w Boga i demonstruje to - o wierze powszechnie podziwianych w USA gwiazd ligi futbolu amerykańskiego NFL pisze dr Adam Sosnowski.

Ks. Michał Rapacz był niewygodny dla niewierzących i zwalczających Kościół Sylwetkę mniej znanego kapłana-ofiary komunistycznych siepaczy, przyszłego błogosławionego, przybliża dr Monika Makowska.

Nowa władza ostentacyjnie występuje przeciw prawdziwym bohaterom naszej wolności Tomasz Gdula przywraca pamięć dwóch bohaterskich braci i ich walki przeciwko komunistycznemu reżimowi.

Sowieckie zabójstwa i wywózki do nieludzkich łagrów, z których nie było ucieczki przypomina znawca tematu dr Marek Klecel.

Tytuły książęce i hrabiowskie, nadawane przez cesarzy, nie były w Rzeczypospolitej uznawane O staropolskich magnatach, jak dochodzili do swoich fortun i jaką w tym rolę odgrywały koligacje, pisze prof. Stefan Ciara.

Odważna nauczycielka i dzielna kurierka AK Sylwetkę nieustraszonej Jadwigi Mandukówny, pionierki oświaty i więźniarki Auschwitz, kreśli prof. Wacław Leszczyński.

Rejs do ogarniętej wojną Zatoki Perskiej i Kanału Bezprawia, zwanego Sueskim Kolejna z morskich opowieści kpt. Józefa Gawłowicza - jak zwykle barwna i pełna humoru.

Narciarka ze stolicy Teresa Kodelska-Łaszek Krzysztof Szujecki przypomina tym razem reprezentantkę narciarstwa, profesor SGH i uczestniczkę Powstania Warszawskiego.

Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.

Krzyżówka z nagrodami.

A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania i pożegnalny wiersz Leszka Długosza o odchodzeniu.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

21 Kwietnia 1910 roku
Zmarł Mark Twain, amerykański prozaik, humorysta (ur. 1835)


21 Kwietnia 1996 roku
Zmarł Dżochar Dudajew, prezydent Czeczenii w latach 1991 - 1996 (ur. 1944)


Zobacz więcej