Czwartek 16 Maja 2024r. - 137 dz. roku,  Imieniny: Andrzeja, Małgorzaty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.09.18 - 16:29     Czytano: [697]

Dział: WPiS

Nowy Numer WPiS 9/2018 już do nabycia


Przedstawiamy najnowszy numer naszego miesięcznika „Wpis”. Jak zawsze poruszamy w nim aktualne i ciekawe tematy – polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne. We wrześniowym „Wpisie” przeczytać można m.in. o polityce zagranicznej Rosji, dystrybucji prasy i książek w Polsce, wyborach samorządowych w Krakowie i przesądach Polaków. Warto zajrzeć do „Wpisu”!

W bieżącym numerze:

● „Dystrybucja książek i prasy jako surowa cenzura” – Leszek Sosnowski pisze o nieprawidłowościach na krajowym rynku książki i prasy.

● „Dla Rosji ostatecznie źródłem siły jest karabin maszynowy lub szwajcarskie konto bankowe” – australijski ekspert ds. międzynarodowych Kyle Wilson pisze o polityce zagranicznej Rosji.

● „Dobrzy i źli Murzyni – Polska jako kolonia, kiedyś i dziś” – artykuł o relacjach gospodarczych między niektórymi państwami, przypominającymi dawne stosunki kolonialne.

● „W Warszawie pracuję od niedawna, a Kraków kocham stale!” – rozmowa z Małgorzatą Wassermann, kandydatką na prezydenta Krakowa.

● „Azjaci lepsi od Polonii?” – Leszek Sosnowski rozmawia z posłem Januszem Szewczakiem o pomyśle sprowadzenia do Polski pracowników z Azji.

● „Gdzie jesteś, Polsko?” – reportaż Anny Mączki z Drohobycza na Ukrainie.

● „W filmowej Bitwie o Anglię Polacy znów zwyciężyli” – porównujemy dwa filmy o Bitwie o Anglię, jakie oglądać można właśnie w kinach.

● „Bohater Harro Harring kontra szyderca Karol Marks” – fragment książki dr Krystyny Szayny-Dec o niemieckim rewolucjoniście i demokracie Harro Harringu.

● „W modlitwie odkrywamy obecność Boga w naszych duszach słyszymy Jego głos mówiący przez nasze sumienia” – przemówienie papieża Jana Pawła II do młodzieży walijskiej w Ninian Park, 2 czerwca 1982 r.

● „Miała osobowość ziemiańsko-antyczno-bizantyjską” – prof. Krzysztof Szczerski wspomina zmarłą niedawno prof. Marię Dzielską.

● „Kućma” – sylwetka znanego krakowskiego rzeźbiarza prof. Wincentego Kućmy.

● „Ustrój, który łamał poetów” – Bohdan Urbankowski pisze o Władysławie Broniewskim i swoich spotkaniach z nim.

● „Odpowiedź Franciszka na kryzys w Kościele i reakcja ludu Bożego” – korespondencja z Watykanu Andrei Gagliarducciego.

● „Przesądy Polaków a sacrum” – artykuł o podejściu Polaków (zwłaszcza Polaków wierzących) do przesądów i zabobonów.

● „Sala „Sokoła” swym wyglądem zapiera dech w piersiach” – artykuł o ratowaniu zabytkowego XIX-wiecznego budynku „Sokoła” w Krakowie.

● „Zwyczajny i zarazem nadzwyczajny Święty Stygmatyk” – w związku z dwiema rocznicami przypominamy sylwetkę św. Ojca Pio.

● „Świato-podgląd” – przegląd wiadomości z różnych stron świata, a w nim m.in.: buddyjski kraj Mjanma oskarżony o ludobójstwo, kolejny przełom na Półwyspie Koreańskim i koniec traktatu o przyjaźni Ukrainy z Rosją.

● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: nowości książkowe naszego wydawnictwa oraz jesienny wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

16 Maja 1211 roku
Zmarł Mieszko IV Plątonogi, władca Polski (ur. 1130)


16 Maja 1930 roku
Urodziła się Janina Traczykówna, polska aktorka filmowa i teatralna.


Zobacz więcej